16 ZEELAND Ze herinnert het zich nog goed: het moment dat ze in het kommetje met zeewater keek en besefte dat ze die twee glibberige, weke dieren zou moeten opeten. 'Mali' Cornelis MIREILLE MALI CHINA GEEK A Hoefde jij als vrouw niet minder te drinken? „Nee. Je bent als eregast niet alleen ver plicht eindeloos mee te toasten aan je eigen tafel, maar je wordt soms ook nog meege troond naar aangrenzende kamertjes waar zakendelegaties zitten. Met mijn lengte, mijn blonde haar en blauwe ogen was ik een bezienswaardigheid. Bovendien: een wester se vrouw die Chinees spreekt, dat wordt bij zonder op prijs gesteld. In iedere zaal waar ik aan weer een groep zakenlieden werd voorgesteld, werd getoast met Chinese ko renwijn: kleine glaasjes, maar wel heel erg sterk. Vooral in de binnenlanden van China is het hardcore drinken bij zakendiners. Meer verwesterde mensen of overheidsin stanties hebben er begrip voor dat wij dat niet gewend zijn. Maar normaal gesproken: meedrinken en in één keer achteroverslaan. Je ziet dat ze dronken worden, dat hun ge zicht rood wordt, maar nooit heb ik als vrouw een vervelende ervaring gehad. Ik ben jong, ik ben blond, ik ben vrouw - ze zouden me wel eens minder serieus kunnen nemen. Maar ik ben altijd met respect behan deld. Of het nou op straat was, of tijdens die zakendiners. Ik heb me altijd veilig gevoeld." Je heet Mireille, maar op je Chi nese visitekaartje staat 'Mali'. Waarom die naam? „Ik heet Mireille Anna Maria. Mali is de Chinese variant van Maria. Maar belangrij ker dan de letterlijke vertaling is voor een Chinees dat de naam bij je persoonlijkheid past. Welk sterrenbeeld heb je? Uit welk jaar Het exclusieve voorgerecht werd geserveerd tijdens een zakendiner in Qing- dao (China). Aan tafel: vooraanstaande managers van Chinese bedrijven en Mireille Mali (toen 20 jaar oud) uit Cadzand. Of de zeedieren die voor haar in het kommetje zweefden nog leefden of niet, was onduidelijk. Maar weigeren om ze op te eten, was niet aan de orde. Dat zou in de ogen van Mireille Cornelis' Chinese za kenpartners een grove belediging zijn. „En dus moest ik ze naar binnen zien te krij gen", vertelt de Zeeuws-Vlaamse ('Mali' voor haar Chinese vrienden). „De zeedieren hadden een leerachtige, stekelige huid. Ik keek er nog eens naar, sloot mijn ogen en slikte ze door. In één keer." Met een hand voor haar mond om te ver hullen dat ze bijna kokhalst als ze de dier tjes door haar keel naar beneden voelt glij den, worstelt ze zich door de lijdensweg heen. Niet veel later verontschuldigt 'Mali' zich bij haar gastheer: ze moet dringend even naar het toilet. „Daar heb ik alles uitge spuugd", bekent de Cadzandse, die Chinese taal en cultuur studeerde in Maastricht. Wat niet echt meehielp, waren de wijntjes die Mi reille in de loop van het diner had moeten drinken. Want als één ding belangrijk is om te weten voor Westerlingen die zaken wil len doen met China: samen dronken wor den is een bewijs van vertrouwen. Zonder al cohol, geen kom je? De juiste naam kiezen is heel belang rijk." Je groeide op in Cadzand, op de boerderij van je ouders. Hoe kwam je op het idee Chinees te gaan studeren? „De boerderij staat niet eens in het dorp zelf, maar in de polder tussen Nieuwvliet en Cadzand. De Knockaertpolder; vandaar de naam van de boerderij en de camping: de Knockaerthof. Ik ben echt een meisje uit de polder. Een boerendochter. Wij aten uit de moestuin. Mijn ouders hebben een akker bouwbedrijf met camping. Opa fokte dikbil- koeien. Maar mijn vader heeft daarnaast een baan als muziekdocent bij het Zwincollege. Mijn moeder is lerares op een basisschool." „Ik zei als kind al: ik trouw nooit met een koeienboer. Dat boerenleven is niets voor mij. Na mijn zestiende heb ik veel gereisd met mijn ouders. Dat zette de toon. Op een van die reizen, in Thailand, leerde een Chi nees vriendinnetje me tot tien tellen in het Chinees. Toen was ik verkocht. Mijn oom heeft Russisch gestudeerd en werkt met be drijven die zakendoen met de Balkanlanden. Dat leek ook wel wat. Na de havo, op mijn zeventiende, ben ik begonnen aan de vierja rige opleiding Chinese taal en cultuur met als specialisatie: zakelijk." Is dat moeilijk, Chinees? „Chinees is een tonale taal. Woorden heb ben meerdere betekenissen, afhankelijk van de toonhoogte waarop je het uitspreekt. Ik ben gelukkig muzikaal aangelegd en kan het Mireille Cornelis werd op 7 april 1991 geboren in het ziekenhuis in Oostburg, onder het sterrenbeeld Ram. Ze woont op de boerderij van haar ouders in de Knockaertpolder bij Cadzand. Na de havo (Zwincolle ge in Oostburg) volgde ze een bache lor oriëntaalse talen en communica tie aan de Hogeschool Zuid in Maas tricht. In die periode verbleef'Mali' (de naam die de Chinezen haar ga ven) een halfjaar in Beijing om aan de universiteit Chinese taal en cul tuur te studeren. In Hong Kong liep ze stage bij Argos Oil, waarvoor Cor nelis de Chinese markt onderzocht op kansen voor biobrandstof. Na haar afstuderen vond de Cad zandse werk bij Van de Bilt Zaden en Vlas als contactpersoon voor de Chinese markt. Volg haar wereldreis op www.mireillemali.com zaterdag 27 augustus 2016 Ik zei altij d al: ik trouw niet met een koeienboer Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52