EZ past regels aan na 'truc' van Dong 3 ZEELAND 9 wiytKTSeNfftST ze&iws HE6F\ fflDlN 65NS Of'I DEN HAAG Wie een windpark op zee wil aanleggen, mag nog maar met twee BV's biedingen doen. Het ministerie van Economi sche Zaken gaat de regels voor de aanbesteding van windparken op zee aanscherpen. Dat bevestigt EZ tegenover RTLZ. Aanleiding is de gang van za ken rond de tender voor deel één en twee van het windpark Bors- sele voor de kust van Zeeland. Daarvoor hadden 38 partijen zich ingeschreven. Het Deense Dong Energy kwam als goed koopste en daarmee als winaar uit de bus. Kort daarna bleek dat Dong met 21 BV's had geboden. Het wilde zo voorkomen dat het één van de twee kavels zou mis lopen. De 'truc van Dong' leidde tot irritatie bij andere bieders. Het ministerie wil nu het aanbeste dingsbeleid voor offshore-wind- parken aanpassen. In de komen de tenders voor windparken die voor de Nederlandse kust zijn ge pland, mag een bedrijf met maxi maal twee BV's meedingen naar de bouw. COR DE JONGE et is niet zo gek dat de PvdA boos is op het kabinet. Want de commissie Balkenen de, die adviezen gaf om de Zeeuwse economie te ver sterken, kwam er juist door een motie van PvdA-Kamerlid Jan Vos. Al langer leven in de Tweede Ka mer zorgen over de Zeeuwse eco nomie. Door faillissementen ver dwenen honderden banen bij Thermphos, Zalco, Philip Morris en Neckermann. Nu staan honder den banen bij energiebedrijf Delta op het spel. De sociaal-democra ten voelen zich gepiepeld, nu het kabinet de adviezen van Balkenen de grotendeels in de wind slaat. „Als je zo'n commissie instelt, moet je de adviezen serieus ne men", vinden Albert de Vries (AV) uit Middelburg en Joyce Ver- mue (JV) uit Schoondijke. En in middels de hele PvdA-fractie. AV: „Ja. Het kabinet negeert de belangrijkste constatering van Bal kenende: als er nu niets gebeurt, ontstaan straks problemen. Het lijkt alsof de regering zegt: eigen schuld dikke bult, Zeeland moet het zelf oplossen. Pas als ze het niet redt, springen we bij." AV: „Het kabinet zegt dat het niet slecht gaat met Zee land, omdat er weinig werklozen zijn. Maar het maakt geen analyse hoe dat komt. Zeeuwen gaan na melijk niet bij de pakken neer zit ten. Ze gaan óf buiten de provin cie werken óf ze beginnen voor zichzelf Bovendien vergrijst de be roepsbevolking. Dat alles verte kent de cijfers." JV: „Jazeker. De economi- sche structuur is al smal en wordt zwakker. Als een bedrijf met 700 mensen omvalt in Zeeland, is dat een ramp. Dat is iets anders dan dat er 700 mensen in Amsterdam op straat komen te staan. En het kabinet denkt dat Zeeland het zelf kan opknappen, terwijl de provin cie relatief straatarm is." AV: „Dat kost dus weer heel veel banen. Ik ben al teleurgesteld dat de multimediatak (Zeeland- net) te koop staat. Daar werken 350 mensen. Als het netwerkbe drijf ook wordt verkocht, verdwij nen nog eens 400 a 500 banen. Bij elkaar weer zo'n 800 mensen. En je haalt bedrijven weg die de basis kunnen zijn voor nieuwe ontwik kelingen. Dat kan Zeeland er niet meer bij hebben." JV: „De PvdA-fractie geeft geen kant-en-klare oplossingen. Het gaat niet altijd alleen om geld. Wij willen dat het kabinet samen met de provincie zoekt naar oplossin gen. Het gaat ons erom dat de werkgelegenheid hier grotendeels kan blijven." AV: „Het was natuurlijk stevig geweest als de Technische Univer siteit Eindhoven ook een pleidooi had gehouden voor een bèta-colle ge in Zeeland. Zeeland is nu weer de vragende partij, terwijl je sa men met je partners moet optrek ken." JV: „We moeten dit niet zien als een gemiste kans, maar aanhaken bij wat we wél kunnen doen. An ders blijft Zeeland hangen bij wat er is misgegaan." AV: „Wij vinden dat de aandeel houders aan die zaak een eind moeten maken. Er staan in het rap port Balkenende ook een paar din gen die Zeeland ter harte zou kun nen nemen. Eenheid uitstralen, zorgen dat ze bondgenoten buiten Zeeland aan zich bindt." JV: „Dit zou de fractie ook een dag na de verkiezingen zeggen. We hebben A gezegd met het vra gen van een commissie, dan zou het raar zijn als we geen B zeggen. Na Limburg en Groningen is het nu de beurt aan Zeeland. En hoe dat gebeurt, hoeven we het kabi net echt niet voor te schrijven." AV: „We gaan eerst zor gen dat de motie brede steun krijgt. Zonodig voeren we de druk verder op. Het zou heel bijzonder zijn als het kabinet alle deuren voor Zeeland dichthoudt." zaterdag 27 augustus 2016 PvdA: Nu is Zeeland aan de beurt Jeffrey Kutterink Den Haag H Heeft het kabinet ongelijk als het zegt dat het eigenlijk goed gaat met Zeeland? 2 Is dat vreemd? Is er dan wel een pro bleem? A Albert de Vries, foto ruben oreel 4 Het kabinet vindt van niet. Zeeland kan het netwerk bedrijf (kabels en leidin gen) van Delta verkopen. Dan heeft ze genoeg geld voor de kwakkelende kerncentrale. 5 Dus moet de regering - lees de belastingbetaler - maar lappen? 6 Een advies van de commis sie Balkenende was de op richting van een bèta-colle ge. Dat zou samen met de TU Eindhoven moeten gebeuren, maar die zag er niets in. Dan is het toch niet gek als dat faalt? 7 Ander voorbeeld. Terwijl Zeeland hulp vraagt aan Den Haag voor de kerncen trale, blijft Delta tegen toezicht houder ACM procederen. Is dat handig? 8U zegt dat u het kabinet eventueel per motie dwingt tot actie. Zijn de verkiezingen al begonnen? 9 Wat als de regering de mo tie naast zich neerlegt? A Joyce Vermue. camile schelstaete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45