Busreizen 3 Laatste kans! Duizenden kinderen van anonieme spermadonoren weten niet wie hun vader is. Dat blijft zo als hun inmiddels bejaarde verwekkers zich niet nü registreren. Nooit aan je ouders getwij feld, maar dan krijg je een on verklaarbare er felijke ziekte of bekent een fa milielid plots dat je vader niet je échte vader is. Het overkomt kinde ren van spermadonoren uit de ja ren 50 en 60 geregeld, zegt stich ting voor afstammingsvragen Fiom. De kans dat ze hun verwek ker vinden is echter heel klein - sperma doneren mocht van 1948 tot 2004 anoniem. Via dna kan er alsnog een match komen, maar dan moeten de donoren die nu dik in de 80 zijn zich wel met spoed la ten opnemen in de KID-DNA Da tabank, benadrukt Fiom. Vooralsnog hebben 247 mannen zich geregistreerd, een fractie van de geschatte 2.000 tot 4.000 dono ren die tot 2004 zo'n 40.000 nako melingen hebben voortgebracht. „Nu kunnen zij nog wat beteke nen voor hun kinderen, die het vaak heel belangrijk vinden om te weten waar ze vandaan komen. Daar hebben ze ook recht op. Niet alleen vanwege medische informa tie, maar vooral om hun identiteit te kunnen begrijpen", stelt Hans van Hooff (Fiom). Johan (80) is een van de weini ge ouderen die inmiddels in de da tabank staat. „De gegevens van de kliniek waar ik doneerde zijn ver nietigd, dus een dna-match is de enige manier om te weten óf en hoeveel kinderen ik heb. Maar ik wil mezelf vooral bekendmaken voor hén, voordat ik het eeuwige betreed. De ouderdomskwalen sta pelen zich op, straks ben ik er niet meer. Ik zie in programma's als Spoorloos hoe belangrijk kinderen het vinden om hun afkomst te kennen." Via de dna-databank zijn tot nu toe 145 mensen gematcht. Onder hen 35 donoren en kinderen, de rest zijn halfzussen en -broers die elkaar hebben gevonden. Eeuwig zonde als het bij zo'n klein aantal blijft, vindt Nienke (17): „Je wilt weten wie je donor is. Ook al doe je er verder niets mee. Als hij doodgaat, blijf je voor altijd met vragen zitten." Met twee moeders wist Nienke al vroeg hoe het zat. Pas vorig jaar ging ze op zoek: „Ik ging er lang van uit dat een donor wel een heel rare man moest zijn, maar uiteindelijk dacht ik: ergens moet hij op mij lijken, dus zó erg kan het nou ook weer niet zijn." Sinds zijn donatie twintig jaar terug was het al de wens van Guus (58) om een kind te ontmoe ten. Door de ontmoeting met Nienke en haar broertje Tijmen (14) - ook van hem - ging die wens in vervulling. Zijn doel was onge wenst kinderlozen te helpen. Via de kli niek waar hij doneer de weet Guus dat hij in elk geval negentien kinderen heeft ver wekt. Dat kunnen er meer zijn, stelt Fiom. Van Hooff: „Klinieken wisselden on derling zaad uit om mensen te kunnen helpen, en dat werd vaak slecht bijgehouden. Voor die kin deren is een dna-match de enige manier om echt uitsluitsel te krij gen." Lang niet alle donoren zijn zo open als Guus, en zeker de oude ren niet, stelt Van Hooff. Daarom mogen de donoren ook zonder naam en alleen met fysieke en so ciale gegevens (burgerlijke stand, karaktereigenschappen) in de data bank staan. „Het werd gebruikt door echtparen van wie de man onvruchtbaar was en werd zeker niet aan de kinderen verteld. Wie dat pas zo laat ontdekt krijgt een enorme klap: je leven lijkt plots een leugen. Vind je dan via de da tabank alsnog je vader, al is het maar een beschrijving, of je ont dekt halfbroers en -zussen, dan kom je dichter bij je oorsprong." „Vroeger was spermadonatie ta boe", beaamt Johan. Hij trok zich daar weinig van aan: „Ik weet van dichtbij hoe het is als mensen geen kinderen kunnen krijgen." De 80-jarige hoopt dat zijn leef tijdsgenoten alsnog over de gêne heen stappen. Los van schaamte, zouden de kosten voor opname in de dna- databank een obstakel kunnen vor men, denkt Fiom. Donoren beta len 150 euro voor een dna-test, kin deren zelfs 250 euro, doordat zij niet alleen met een vader, maar ook met mogelijke halfbroers en -zussen gekoppeld moeten wor den. Subsidie is er wel, maar on voldoende om de kosten van het dna-laboratorium te dekken, betreurt Fiom, die het ka binet meermaals om budget heeft gevraagd. Van Hooff: „Het is wrang dat wie na 2004 is verwekt, gra tis zijn donor kan vin den, terwijl oudere kin deren kosten moeten ma ken." Nienke en haar broertje kunnen zich al bijna niet meer voorstellen dat hun 'bonusvader' niet in hun le ven was. En dat geldt ook voor Guus: „We zien elkaar regelmatig en het klikt heel goed, met hun moeders, mijn partner en mijn niet-donorkinderen erbij." Het is een feest der herkenning, wat de zelfde neuzen en monden betreft. Maar ook: alle kinderen zijn dyslec tisch, hebben een hekel aan boe ken lezen, en het mooiste: ze zijn supersportief. Laatst nog gingen ze samen wakeboarden aan zee. Do- norvader of niet, zegt Nienke: „Het was gewoon hartstikke gezellig." per Comfort Class touringcar 1109 De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 12 dagen al v.a. zaterdag 27 augustus 2016 'Spermadonor, sta dna af voor je doodgaat' Francine Wildenborg Rotterdam Guus en zijn donorkinderen wil len om privacyredenen niet met hun achternaam in de krant. Johans naam is op zijn verzoek gefingeerd. Nienke en Tijmen kunnen zich haast niet meer voorstellen dat do- norvader Guus (foto rechts) niet in hun leven was. fotoshodycareman Opatija, Parel van Kroatië Geliefde reis naar Hotel Istra*** aan de kust in Opatija. Bezoek aan o.a. Rovinj, Pore? en Krk. Inclusief drankjes bij het diner Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39464 Hoogtepunten van Toscane Ranke cipressen, velden vol zonnebloemen, groene heuvels met prachtige steden als Pisa, Siena, Lucca en Florence. Hotel in het centrum van Montecatini. Laatste plaatsen vertrek 22/9 Zie: Kras.nl/39457 Zwitserse Alpen Italiaanse Meren Combinatie van bergen, meren en het goede Italiaanse leven. Met o.a. bezoek aan Saas Fee, de Matterhorn, het Gardameer en het Lago Maggiore. Laatste plaatsen vertrek 19/9 Zie: Kras.nl/39495 Spanje Portugal Geweldige 'Grand Tour' naar o.a. Salamanca, Porto, Lissabon, Barcelona, Sevilla, Granada incl. entree Alhambra én stranddagen aan de Costa del Sol. Klantbeoordeling 8,8 Zie: Kras.nl/39402 12 dagen v.a. 10 dagen v.a. 12 dagen 19 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3