ov\Tekende u Mooie weer lokt nog veel Duitsers naar Zeeuwse kust Vleermuizen kijken 3 'Het mag gewoon niet' fVt p. VAN EIJZEREN B.V. ESH™. Kubota vrij kunnen rondlopen. Doodzon de dat het waterschap de construc tie heeft verboden. Kinderachtig geneuzel is het. Ultieme regel zucht. Ten koste van de dieren." In de brief van het waterschap stond dat de roosters vrijdag 26 au gustus om 13.00 uur weg moesten zijn. En ja hoor, om 12.59 uur rijdt een autootje van het waterschap de Slotweg in. Zoals verwacht. Zwijgzaam stapt Frans in zijn trek ker en haalt de roosters weg. De medewerker van het waterschap start de motor van zijn autootje en verlaat Nieuwerkerk. De melkveehouders blijven te leurgesteld achter. Negentien jaar geleden is Frans het bedrijf begon nen, sinds vier jaar doet zijn zoon mee. Charl heeft behalve de land bouwschool ook diergeneeskunde gedaan, vertelt zijn vader trots. „Hij heeft het bedrijf veranderd. Het was even wennen hoor, kalf jes die tussen de koeien drentelen. Je vindt ze op de gekste plekken terug. Maar de dieren zijn zo veel relaxter. Voorheen hadden ze tel kens wat, tegenwoordig nog maar zelden. Vrijheid doet iedereen goed. Mensen, maar ook dieren. Verschrikkelijk dat die vrijheid nu toch weer wordt ingeperkt." Dat wordt luidkeels benadrukt door Bertha86, gevolgd door de rest. Zelf een oversteekplaats aan leggen, dat mag niet. „Wij hebben een illegale situatie geconstateerd", aldus Arjan Goossen van het waterschap. En dus moeten de roosters weg. „Die buizen vormen ob stakels", legt hij verder uit. „Als er ook maar één wegge bruiker een ongeluk krijgt, vraagt iedereen zich af waar om wij niet hebben gehand haafd en belanden we kei hard voor de rechter. Als die roosters er niet liggen, niet. Daarom moesten ze weg." Of er alternatieven zijn, zoals het wildrooster bij de Bos- wachterij, weet Goossen niet. „Daar zou onze verkeersdes- kundige naar moeten kijken. Maar zelf iets aanleggen, dat mag niet. Iedereen moet zich aan de regels houden." De constructie was gewoon gevaarlijk, benadrukt Goos sen. „Het is net of wij doen aan ondernemertje pesten, maar dat is niet zo. Ik kreeg vorige week een boete omdat ik vijf kilometer te hard had gereden. Tja, dat kan gevaar lijk zijn. Dus heb ik me daar bij neergelegd." naar het weiland aan de overkant van de weg. Bertha86 staat vertwijfeld bij de weg. Zal ze oversteken of niet? Ze schudt nog wat vliegen van haar lijf, kijkt nog één keer om naar haar gevlekte vriendin, verzucht dat die vandaag wel heel traag is en sjokt naar de overkant. Theodora23 mag zo traag zijn als ze zelf wil. Bij de melkveehou derij in Capelle, een buurtschap van Nieuwerkerk, worden koeien nergens toe gedwongen. Hun hoorns worden niet afgezaagd, hun kalveren hoeven niet in een plastic iglo en ze krijgen niet pre ventief antibiotica toegediend. Ze krijgen het zelfs niet als ze ziek zijn. In de medicijnkast staan al leen maar zakken lavendel, gul denroede, weegbree en vrouwen mantel. De koeien leiden een zo natuurlijk mogelijk bestaan. En omdat koeien liever niet in de stront staan en daarom graag re gelmatig een ander plekje opzoe ken, bedacht Charl van de Sande dat ze het vast naar hun zin zou den hebben in de wei aan de over kant van de Slotweg. Daar werd verder toch niks mee gedaan. Hij en zijn vader Frans gingen met het waterschap in overleg over de aanleg van een koeienoversteek- plaats, om de koeien veilig te laten oversteken. Na ruim een jaar velde het waterschap het uiteindelijke oordeel: het mocht niet. Dus deden de koeienboeren het lekker zelf. Via internet bestelden ze een driehoekig bord dat waar schuwt voor overstekende koeien, ze legden twee oude ijzeren hek ken neer als zijnde wildroosters en maakten de hekken open. De koeien bedachten zich geen mo ment. „Ze liepen gelijk naar de an dere wei", vertelt Charl. „En als ze daar klaar waren met grazen, wan delden ze weer terug naar de stal, Er is amper verkeer. Per dag gemiddeld vijftien voertuigen. En vaak zijn wij dat om zich even te laten mel ken. Zo sjokken ze heen en weer, 24 uur per dag. Die vrij heid vinden ze fantastisch." Bij het waterschap zijn ze ech ter minder enthousiast over de in- novativiteit van de Nieuwerkerkse melkveehouders. „Na tien dagen kregen we al een brief waarin we werden gesommeerd alles af te breken. De constructie zou een ob stakel vormen voor al het verkeer dat over de weg komt. Maar er is nauwelijks verkeer, dat heeft het waterschap zelf geconcludeerd. Per dag komen er vijftien voertui gen over de weg. Meestal zijn wij dat, met onze trekkers." Dat kan de buurman, die woont aan het begin van de Slotweg, al leen maar beamen. „Dit weggetje leidt eigenlijk nergens toe, dus er komt geen kip. Onze buren zijn boeren die dag en nacht keihard werken. Doordat hun bedrijf biolo gisch is, zijn ze er extra intensief mee bezig. Daar is die oversteek plaats een voorbeeld van. Ze heb ben het ons keurig gemeld en als omwonenden hebben we het allemaal aangemoe digd. En het is schitte rend om te zien hoe die koeien Aangetrokken door het warme zomerweer komen Duitsers dit weekeinde massaal naar Zeeland. Bij de VA/Y Zeeland zien ze een 'enorme vraag vanuit Duitsland'. In Noord- en Midden-Neder land is de vakantieperiode ten einde. Vakantiegasten uit die con treien gaan nu weg. Dat slaat be slist geen gaten in de bezetting van verblijfsaccommodaties, zegt operationeel manager Stefan van Vooren van de VVV Zeeland. „De vakantiehuisjes, hotels, pensions en campings zitten voor 90 pro cent vol. Het is nog steeds behoor lijk druk. Dit weekeinde gaat dat zeker nog door, want we krijgen We krijgen ontzettend veel Duitsers aan de lijn die willen boeken ontzettend veel Duitsers aan de lijn die willen boeken. Die kun nen we ook onderdak bieden." Cijfers heeft de VW Zeeland nog niet, maar de toeristische sec tor beleeft een topseizoen, het voorjaar meegerekend. Volgens Van Vooren hebben een aantal koudere en regendagen geen dip in de vakantiedrukte veroor zaakt. „We hadden sowieso veel vroegboekingen. Die mensen zijn er en gaan op een mindere dag naar de stad of bezoeken een attractie. Zo heeft iedereen gepro fiteerd van het seizoen." Als het warm blijft, kan toeris tisch Zeeland er nog een mooi na seizoen aan vastknopen. „De ge luiden zijn nu al positief, dat zou een bonus zijn." WESTENSCHOUWEN Staatsbos beheer houdt vandaag vanaf 20 uur in de boswachterij Westerschou- wen de 'Nacht van de Vleermuis'. Samen met de boswachter gaan de deelnemers op zoek naar vleermui zen en andere nachtdieren. Wie mee wil, moet zich kort voor 20 uur melden bij de Excursieschuur Westerschouwen aan de Kraaijen- steinweg 140. Aanmelden kan ook bij de lokale VW: 0111-450524. tuin- parkmachines Demonstratie? Bel Johan Wouters: 06 19568088 Diverse demo machines beschikbaar! zaterdag 27 augustus 2016 —Charl van de Sande Frank Balkenende Domburg —Stefan van Vooren, VVV Zeeland Quistenburg 21 4454 PZ Borssele MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Internet: www.vaneijzeren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39