tV-Power 35 (jftV-Ppwer Spa-Francorchamps. Noem de naam en het begint zowel bij coureurs als liefhebbers te kriebelen. Wat maakt het Belgische circuit zo speciaal? Iedere keer dat je op dit circuit in de auto kruipt, is het speciaal Wie op Spa komt, ademt behalve de dennengeur, Formule i-histo- rie. De Formule 1 heeft in België ook uitstapjes ge maakt naar andere circuits, maar de editie van dit weekeinde is al weer de 49ste op Spa. In de Formule 1 lijkt geen plek op de kalender heilig. Ook om de toekomst van Spa is, om finan ciële redenen, weieens getwijfeld. Dat soort berichten zijn inmid dels echter verstomd, misschien wel met wat hulp van de vele jui chende Max Verstappen-fans langs de baan? „Het is zeker posi tief voor ons", vertelt circuituitba ter André Maes, staand langs de La Source-hairpin bocht. De term Verstappen-effect is bekend bij Maes, die erkent dat dit qua bezoe kers 'een groot verschil' maakt. Be halve bij Nederlanders, is Spa ook populair bij Engelsen, Duitsers en natuurlijk Belgen. Alleen al voor morgen verwacht hij 'meer dan ze ventigduizend fans'. De toeschouwers zijn echter niet de enigen die fan zijn van Spa. De coureurs ook. Eén van de redenen ligt in een Formule t-au- to op een paar tellen van La Source, en qua afstand zo'n zes honderd meter: Eau Rouge. Deze bochtencombinatie bestaat uit een snelle bocht naar links, direct gevolgd door een steile, zwiepen de klim naar rechts, eindigend in een scherpe knik naar links. De laatste twee delen van deze bocht heten, in België, eigenlijk Raidillon, maar in Nederland wordt het geheel Eau Rouge ge noemd. Het is zo'n bocht die tv-commentatoren noemen als eentje die 'de mannen van jon gens onderscheidt'. Historisch ge zien, inmiddels, want de vang rails staan tegenwoordig verderaf, het onverbiddelijke grind is weg en het gras ligt verderop door as falt uitloopruimte. Ego-dingetje Decennia lang was Eau Rouge vol nemen een ego-dingetje. Jacques Villeneuve, de wereldkampioen van 1997, legde in 1999 met een teamgenoot een wedje wie er het hardst doorheen durfde. Dat lever de twee harde klappers op. Tegen woordig is Eau Rouge 'makkelijk vol gas', mogen coureurs vooraf graag zeggen. Volgens Romain Grosjean van het Amerikaanse Haas ligt het ech ter genuanceerder: „Met weinig benzine aan boord is het elke ron de voluit, met een tank vol brand stof is het tricky." Volgens Grosjean is het wel nog altijd een bocht 'waar je geen fout wil maken'. Na Eau Rouge strekt Spa nog zo'n zes kilometer. Met to taal 7004 meter, het langste cir cuit op de Formule t-kalender. Er liggen behalve Eau Rouge nog meer beroemde bochten, zoals - in de Belgische volksmond - Mal- medy en Stavelot. Zo heten ook de dorpjes in de omgeving waar het oorspronkelijke circuit, dat ruim twee keer zo lang was, als een uit openbare wegen bestaan de driehoek lag. Het flink veranderde Spa, dat sinds 2003 een permanent circuit is, telt dus genoeg bochten waar voor coureurs graag hun bed uit komen. Maar, vertelt Stoffel Van- doorne, de Belgische McLa ren-testrijder, Spa draait vooral om 'de flow'. „Iedere keer dat je hier in de auto kruipt, is speciaal." Vandoorne hoeft dit weekend niet in de Formule t-auto te krui pen. Volgend jaar kan dat wel eens anders zijn. „Ik heb er ver trouwen in dat ik dan rij." Voor de bezoekersaantallen zal dat alleen maar goed zijn. „Hoe meer fans, hoe beter natuurlijk", zegt Van doorne. „We hebben met Max ge zien dat er een hype is in Neder land. Hopelijk, als ik volgend jaar Formule 1 rij, is er in Belgie ook zo'n hype", vertelt de Belgische coureur. De organisatie, die tot en met 2018 een contract met de Formule 1 heeft, zou het met oog op de lan gere termijn ook niet verkeerd vin den. „We weten niet wat de toe komst zal zijn, maar het ziet er po sitief uit met die twee piloten. We zijn er zeer enthousiast over." zaterdag 27 augustus 2016 Daan de Geus Spa-Francorchamps —Stoffel Vandoorne, testrijder De beroemde bochtencombi natie Eau Rouge op het circuit van Spa, waar Max Verstappen, die in de tweede training de bes te tijd neerzette, hoopt op nieuw succes, foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35