Welles/nietes over de clausules Blind geeft vertrouwen aan juni-groep 31 U en Oranje voorafgaand aan WK-kwalificatie ZEIST Ruud Gullit en Hans van Breukelen houden er bei den een andere visie op na waarom Gullit niet als assistent aan de slag gaat bij Oranje. De onderhandelingen liepen stuk op clausules die Gullit wel en de KNVB niet op papier wilde zetten. Het komt er vrij ver taald op neer dat Van Breuke len als nieuwe technisch direc teur van de bond zijn handen volledig vrij wil hebben, mocht er in de toekomst iets gebeuren in de staf. Gullit wilde juist ga ranties voor zo'n situatie. Hij wilde dan weer opnieuw kun nen onderhandelen. Van Breu kelen: „Het is geen geldkwestie, Ruud wil automatisch kunnen doorschuiven als er in de staf iets zou gebeuren. Maar dat zijn zekerheden die je als KNVB niet kunt geven. Dat Bert van Oostveen dat wel deed met Hiddink/Blind? Ik vind: als ik ergens in stap, heb ik een ma nier van werken waar ik in ge loof." Gullit: „Ik heb niet ge zegd: ik wil een clausule om eventueel bondscoach te kun nen worden. Dat is pertinent niet waar. Ik heb gevraagd: bij een vertrek van Danny Blind of van de andere assistent Marco van Basten kan ik dan opnieuw onderhandelen met de KNVB over mijn positie? Voor Van Breukelen was dat logisch, zei hij, maar hij weigerde dat op pa pier te zetten. Ik moest ze dus op hun woord vertrouwen, daar voelde ik me niet prettig bij. We hadden het ook over een vertrekclausule bij een aanbie ding elders. Heel normaal, maar Van Breukelen ging er niet mee akkoord." Van Breuekelen: „We hebben net de clausule van Dick Advocaat gehad, dat leek me nu niet zo'n goede optie." Zeist „Een man of zeven, acht die ik toen in mijn hoofd had, zijn nu in normale doen", schetst de bonds coach. Met 24 man gaat Blind zich vanaf maandag voorbereiden in Noordwijk. Spelers als Kevin Strootman, Ge- orginio Wijnaldum, Daley Blind en Jeffrey Bruma moeten de kar gaan trekken bij Oranje. Die groep midden-twintigers maakt momen teel een goede ontwikkeling door. Strootman en Blind droegen de aanvoerdersband bij hun clubs, Bruma was in juni voor het eerst captain in Oranje en Wijnaldum verdiende een mooie transfer naar Liverpool. Aanvoerder Het lijkt erop dat ook de aanvoer der voor de eerste WK-kwalifica- tiewedstrijd uit dit clubje spelers voortkomt. Eerste aanvoerder Ar jen Robben ontbreekt met een blessure, vice-captain Wesley Sne- ijder is wel opgeroepen, maar weet dat er op zijn positie een groeiende concurrentie is. „Ik heb met Sneijder gesproken over het aanbod van aanvallende middden- velders", aldus Blind. „Wijnal dum, Pröpper, Klaassen, die kun nen er ook spelen. Of Wesley wel of niet in de basis staat, hij moet een positieve invloed willen heb ben op Oranje. En dat wil hij, heeft hij verteld. Hij komt heel graag naar het Nederlands elftal." Voor een andere oudgediende, Klaas Jan Huntelaar, had Blind een slechtere boodschap. De 33-ja- rige spits is niet geselecteerd. Vin- Een man of zeven, acht die ik in juni in mijn hoofd had, zijn nu in normale doen cent Janssen, Luuk de Jong en Bas Dost krijgen de voorkeur. „De rol van Janssen is duidelijk, tussen de anderen zijn de verschillen margi naal. Al vind ik Huntelaar geen pinchhitter en hijzelf ook niet. Hij ziet zichzelf ook geen derde spits zijn, maar blijft wel in beeld." Datzelfde geldt volgens Blind voor Memphis, die ook is afgeval len. „Hij moet eerst weer bij de eerste 18 van Manchester United zien te komen. Dat blijkt al een he le klus." Blind stelt verder dat de keepersstrijd volledig open ligt. Jasper Cillessen als nummer 1 is geen uitgemaakte zaak meer. danks diens inmiddels pensioen gerechtigde leeftijd van 67. De op volger die er feitelijk al had moe ten zijn, werd vervolgens op het bordje van Van Breukelen gelegd. Die zoekt nu een modern soort teammanager, voor alle vertegen woordigende elftallen vanaf 15 jaar. Een zogenoemde prestatie- en innovatiemanager, zoals je dat bij internationale sportbonden wel meer ziet. Maar u raadt het al: die ambitie leidt ook tot scep sis en hoongelach, zowel intern als extern. „Vernieuwing doet soms pijn", aldus Van Breukelen. „Ik snap dat, zeker ook in het geval van Hans Jorritsma. Maar het is mijn job dit soort keuzes te maken." Het pijnlijke is dat het de aan dacht afleidt van de nieuwe start van Oranje, die Blind tegen Grie kenland (1 september) en Zwe den (6 september) definitief wil maken. Het brengt de bonds coach, toch al niet onomstreden, opnieuw in verlegenheid. Het re latieve optimisme rondom Vin cent Janssen co ten spijt: wéér is de druk en de onrust groter dan die van een zware uitwed strijd alleen. „Ik ben ervan over tuigd dat Marco van Basten en ik prima in staat zijn om deze groep voor te bereiden op Zweden", al dus Blind. „De onrust is er vooral bij jullie, binnen het team zal dat helemaal geen rol spelen." Het journaille zwijgt voor de verande ring - en spoedt zich prompt rich ting Van Breukelen. zaterdag 27 augustus 2016 Bondscoach Danny Blind gaat bij de start van de WK-kwalifica- tie verder op het pad van de laat ste oefeninterlands. Het geraam te van het team dat in juni won van Polen en Oostenrijk, zal ook de basis vormen op 6 septem ber tegen Zweden. Maarten Wijffels Danny Blind, bondscoach je bij Hans zijn' geven aan de pers na afloop van de persconferentie, foto anp Bondscoach Danny Blind. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31