O. 30 SJOERD MOSSOU Nieuwe onrust in Zeist legt druk op Blind Bondscoach Danny Blind wilde het over de belangrijke interland tegen Zweden hebben, maar het ging zo ongeveer over alles behalve dat. Column De weg is vrij voor eeuwige glorie en 'n standbeeld Eerlijk gezegd houd ik niet van dit soort open brie ven, dit is de eerste en meteen de laatste, maar ver geef me: ik zie geen andere uitweg meer. Waar zit je trouwens? Ben je op citytrip met Louis in New York, of liggen jullie lekker in de tuin in Vale de Lo- bo? Hoe dan ook: geniet ervan. Je hebt het ver diend. overeenkomsten. Zelfde generatie, zelfde soort kap sel, net zo lief en net zo hartelijk, maar ook: sterk en zelfbewust. Jullie Truzen laten niet snel over je heen lopen, zeg ik altijd maar. Een echte Truus is geen Joke. Dat dwingt me om het voorzichtig te vragen, maar ik vraag het toch, in wat ze zo mooi 'het belang van het Nederlandse voetbal' noemen. Laat ik het gewoon zeggen zoals het is: we heb ben Louis heel hard nodig. Één keertje nog. Een jaartje of twee, misschien drie, hooguit. Ajax, historisch gezien de grootste club van het land, is in totale chaos en ontred dering gestort. En je had eventjes bij de KNVB moe ten zijn in Zeist gistermid dag, bij de persconferentie van Danny Blind en Hans van Breukelen. Het leek wel Jiskefet. Ieder een wijst naar elkaar, iedereen zit gevangen in een kramp van frustraties, onmacht en onzekerheid. Ze weten het niet meer. Om met Ajax te beginnen: Louis moet daar als de sodemieter de baas worden. Dat is niet eens per se een persoonlijke wens, het is domweg de enige overgebleven optie. Nederlands succesvolste club, voorheen de roerganger van ons voetbal, is het spoor totaal bijster. Het goede nieuws is dat het niet slechter kan. De zogenoemde Fluwelen Revolutie heeft Ajax defini tiefin een ravijn van totale mislukking gestort. Er is geen visie, geen leiderschap, geen normale struc tuur, geen helder plan. Het kakelt en het fluistert en het wijst en het roept maar wat. Die malle Sjaak Swart zal er vast niet blij mee zijn, en er zijn ongetwijfeld nog wat verdwaalde 'bloed groepen' die walgen bij het idee, maar er is nog maar één optie over. Die optie heet Louis. Mijn idee zou zijn dat Louis Oranje er gelijk bij doet, als tweede assistent, op de plek waar eerst Dick Advocaat (eventjes) en Ruud Gullit (bijna) za ten. Lijkt me een fijn plekje in de schaduw, op pa pier althans. Stiekem is Louis dan natuurlijk gewoon de baas. Een baas, Truus, dat is wat we nodig hebben. Ie mand die boven de partijen staat. Leiderschap. Top sport vaart slecht bij democratie, dat is algemeen bekend, en nog veel slechter bij zwakke, immer weifelende leiders. jullie leven. Manchester United heeft er in gehakt. Maar weet ook: de weg is vrij voor eeuwige glorie. Voor een standbeeld. Louis van Gaal, de definitieve redder van ons voetbal; dat klinkt toch best wel goed? Denk er even over. Laat het rustig bezinken. Geniet nog even van de heerlijke zomer, van de zor geloze vrijheid, van de rust en van de liefde. Geloof me: ze zullen Louis straks als een volksheld ontha len, en jou al helemaal. Nieuwe nummer één voor Spanje Henry assistent bij Rode Duivels aar zit Hans van Breuke len, omringd door een leger van journalis ten, omklemd als in een soort rugbyscrum. Bondscoach Danny Blind heeft net zijn pers conferentie gegeven, op weg naar de interlands tegen Griekenland (oefenduel) en Zweden (WK-kwalificatie) Maar de meest prangende vra gen zijn vandaag voor de oud-keeper, de nieuwe technisch directeur van de KNVB. Waarom heeft Ruud Gullit pre cies bedankt voor een rol als tweede assistent? Waarom moet Hans Jorritsma eigenlijk vertrek ken, de ervaren teammanager, en waarom uitgerekend aan de voor avond van een zo belangrijke kwalificatiereeks? Hoe bestaat het dat Blind juist wél door wil met Jorritsma - en dat ook open lijk zo uitspreekt? „Ik ben aangesteld om voor de lange termijn een nieuwe koers in te zetten bij de KNVB", zegt Van Breukelen. „Precies zoals we dat in het plan 'Winnaars van Morgen' hebben geïntroduceerd. Dat soort vernieuwingsprocessen leiden wel eens tot onrust." Dat kun je wel zeggen, ja. Leek het in mei en juni eindelijk rus tig rondom Blind en Oranje, na drie oefenzeges op een rij met een vernieuwd team; in het he den is het alweer kolder tot ach ter de komma. Wat begon met het plotselinge vertrek van Dick Advocaat, kreeg dankzij de soap rond Gullit (komt niet) en Jorrits ma (moet in januari weg) alwéér een nieuwe dimensie. Gevolg: een kolderiek kruisver hoor, in de zo fraaie nieuwe zaal van het Trainingscentrum in Zeist. „Het heeft geen zin om achter om te kijken, we moeten voor uit", herhaalt Blind een keer of drie, na verloop van tijd met moe deloosheid in de ogen. Perschef Bas Ticheler aan zijn rechterzij de, tot twee keer toe: „Kunnen we het nu weer over voetbal heb ben? Over de spelers?" Maar het is onvermijdelijk te stellen dat het rommelt in Zeist. De entree van Van Breukelen, die gelijk werk wil maken van een grondige hervorming bij de voet balbond; het leidt tot discussie, ergernis en onzekerheid. Team manager Jorritsma is boos dat hij in januari weg moet, nadat eer der zijn contract nog werd ver lengd door directeur Bert van Oostveen. Blind en assistent-trai ner Van Basten tonen zich op hun beurt weer solidair aan de oud-hockeycoach. „Ik ben het niet eens met die beslissing", zegt Blind onomwon den. Wijzend richting Van Breu kelen: „Maar daarvoor moeten jul lie verder bij Hans zijn." Op zijn beurt worstelt de tech nisch directeur weer met allerlei erfenissen uit het verleden. De ontsnappingsclausule van Advo caat, bijvoorbeeld. En niet hij, maar directeur Van Oostveen ver lengde het contract van Jorritsma tot na het misgelopen EK, on- zaterdag 27 augustus 2016 Louis Lieve Truus, Mijn moeder heet ook Truus, en ik zie wel wat Ik snap heel goed dat je andere plannen had met VOETBAL Recordinterna tional Iker Casil- las (foto) is niet opgeroepen voor de WK-kwa- lificatieduels van het Spaanse elf tal. „Ik heb met Iker gesproken. Hij is een icoon voor het Spaan se voetbal en een geweldige speler. Maar ik heb besloten dat nu David de Gea (Manchester Uni ted) onze num mer één is", al dus de nieuwe bondscoach Julen Lopetegui. VOETBAL Thierry Henry (foto) gaat als as sistent-coach aan de slag bij het Belgische na tionale elftal. De Franse oud-voet baller van onder meer Arsenal en FC Barcelona zal bondscoach Roberto Marti nez bijstaan. „Hij is iemand die de mentaliteit kan bijbrengen om een droom na te jagen", zei Marti nez, die na het EK Mare Wil mots opvolgde. ■E o 'Daarvoor moet Sjoerd Mossou en Maarten Wijffels Zeist Technisch directeur Hans van Breukelen (foto midden, wijzend) van de KNVB moet tekst en uitleg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30