achterna Beroemde kleine lettertjes breken grote belofte o. 22 E De nieuwste iPhone kost al gauw 800 euro en dat heeft lang niet iedereen er nog voor over. Aanbieders spelen hier handig op in door gebruikte oudere modellen op te lappen en voor een zachte prijs te verkopen. In de schijnwerpers Zijn credo, al zo lang als Blom actief is in de financiële wereld: Follow the Mo ney. „Naar mijn idee kun je de wereld veranderen door zo dicht mogelijk bij de geldstroom te zitten", zei hij in 2009 in een interview. „Dan begrijp je waarom zaken op een bepaalde manier gebeuren, of niet." Het vormt de kern van het werk van zijn Triodos Bank. De wereld veranderen door geld te steken in zaken die de moeite waard zijn, in de ogen van Blom dan. Niet in wa pens, wel in windmolens. Niet in olie, wel in homeopathie. Dat laatste kwam hem in 2010 op forse kritiek van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Echt raken deed dat zijn bank niet. Gisteren maakte Triodos bekend dat het inmiddels 630.000 klanten heeft en 12,6 miljard euro aan vermogen be heert. De winst viel in het eerste halfjaar wel lager uit dan in 2015. In Triodosland maakt dat niet zo veel uit. Winst laat zien dat een onderneming functioneert, vindt Blom, ver der moet je er niet te veel aan dacht aan beste den. Bij iedere an dere bankier zou zo'n uitspraak emmers scepsis ontmoeten, maar Blom komt er mee weg. Hij was vroe ger marxist en anarchist, en werkte al bij de bank toen het nog een filan tropische stichting was. Het eerste contact met Triodos werd gelegd toen Blom financie ring nodig had voor De Bast, een café annex natuurvoedingswinkel waarvoor hij actief was. Het klikte, en Blom besloot begin jaren 80 als vrijwilliger zijn vervangende dienst plicht bij Triodos te doen. Blom verdient in middels ruim drie ton per jaar. Triodos lijkt daar zelf nog het hardste van te schrikken. Onder het kopje 'Waarom is het salaris van Peter Blom zo hoog?' geeft het bedrijf op haar website nederig uitleg. Flitsen lil H lil Gemalto OCI Vopak Ahold Delhaize In de uit 2011 stammende South Park-aflevering HumancentiPad gaat cartoonpersonage Kyle onge lezen akkoord met de nieuwe voorwaarden van iTunes. Het opent de deur voor een ontvoe ring en een hele trits medische ex perimenten. Kyle eindigt als on derdeel van een weerzinwekken de, door ontlasting aangedreven machine. Tegen zijn zin natuur lijk, maar ja: had hij zijn digitale handtekening maar niet onder de nieuwe voorwaarden moeten zet ten. Daar stond het allemaal in. Facebook De nieuwe voorwaarden die WhatsApp deze week aan zijn ge bruikers voorlegde, hebben geluk kig een andere strekking. Toch zor gen ze voor onrust in privacyland. Door akkoord te gaan staat de ge bruiker toe dat zijn telefoon nummer gedeeld wordt met WhatsApp-eigenaar Facebook. Die gebruikt het nummer om ge richter te kunnen adverteren. Ook openen de nieuwe voorwaarden de deur voor bedrijven die via de berichtendienst willen communi ceren met klanten. De aangepaste voorwaarden ko men twee jaar nadat WhatsApp overgenomen werd door Face book. Toen beloofden de bedrij ven expliciet dat ze niet zouden doen wat ze sinds deze week dus wel doen: WhatsApp-gegevens doorsluizen naar Facebook. Priva- cywaakhond Bits of Freedom spreekt van een teleurstellende u-bocht, ingegeven door het ver langen van Facebook om de popu laire berichtendienst ten gelde te maken. Dat gaat volgens de ijze ren wet van Facebook: hoe meer Gebruikers hebben dertig dagen de tijd om na de update het vinkje weg te halen het bedrijf weet over zijn gebrui kers, hoe beter het adverteerders van dienst kan zijn. Het is niet dui delijk welke info Facebook precies krijgt. Het aureool dat WhatsApp had, dat van een 'veilige' berichten dienst, loopt hiermee een tweede forse knauw op - de overname door Facebook was de eerste. Toen kondigden veel gebruikers aan een alternatief te zoeken, maar een grote uittocht bleef uit. De vraag is hoe de nieuwe move uit pakt. Vinkje Dit voorjaar maakte de dienst juist nog een heel goede beurt bij privacyliefhebbers. Sinds april zijn alle berichten die via WhatsApp verstuurd worden, ver sleuteld. Niemand, behalve zen der en ontvanger, kan de berich ten lezen. Toen de ophef over de nieuwe voorwaarden donderdag de (socia le) media in brand zette, waren veel mensen al akkoord gegaan. Voor hen die daar alsnog spijt van hebben, is er een uitweg. Ze heb ben dertig dagen om in hun instel lingen een vinkje weg te halen. Daarmee stopt het delen van gege vens met Facebook, belooft WhatsApp. Een andere aanpassing gaat wel door: die van de bedrijven die via de berichtendienst gaan communi ceren. Hoe dat er precies uit gaat zien, is onduidelijk. e aanbieders van ge reviseerde iPhones kunnen de vraag nau welijks aan. „Refurbis hed is beter dan nieu we, zegt Jan-Willem van Dijk, directeur/eigenaar van Forza Re furbished. De prijs van een gerevi seerde telefoon - refurbished is En gels voor opgepoetst of opgeknapt - ligt beduidend lager dan de nieuwprijs. Het scheelt al snel 100 tot 150 euro én is beter voor het milieu, omdat de levenscyclus wordt verlengd. Bovendien is de garantieperiode bij menige partij al twee jaar, en dat is meer dan Ap ple zelf biedt. Hoe een smartphone een twee de leven krijgt? „In ons nieuwe repaircentrum te Breda testen we elk binnenkomend toestel op 22 punten op fouten, vertelt Van Dijk. „Defecte of twijfelachtige on- Tussen de bankiers is hij altijd die man van onversneden linkse snit, de groene jongen tussen de zwarte krijtstreepjes. Zijn cv ademt de geur van een geitenwollen sok. Ondertussen beheert Peter Blom als baas van Triodos wél 12,6 miljard euro. Sander van Mersbergen In de krant van gisteren stond per ongeluk een foute foto bij het profiel van Dick Boer. De fusie tussen bierbrouwers AB InBev en SABMiller gaat 5.500 banen kosten. Zo'n 3 procent van de medewerkers komt op straat te staan. De banenreductie moet, met andere maatregelen, jaarlijks zo'n 1,4 miljard dollar aan besparingen opleveren. Het KLM-grondpersoneel moet tot 5 sep tember afzien van werkonderbrekingen. Het gerechtshof handhaafde gisteren het door de rechtbank opgelegde stakingsverbod. Geboren in 1956 in Leiden. Al sinds 1980 actief voor Trio dos Bank, sinds 1997 als directie voorzitter. Lid van de Club van Rome. Getrouwd, geen kinderen. O zaterdag 27 augustus 2016 De digitale bevei liger kwam met halfjaarcijfers en was de grootste AEX-stijger. Het Egyptische constructiebe drijf houdt reke ning met enkele financiële mee vallers. De kans op be perking van het olieaanbod, deed de prijs bij de opslaggigant licht stijgen Bij de super marktketen na men beleggers wat gas terug. O o o Opgepoetste Menigeen zal de nieuwe gebruiksvoorwaarden van WhatsApp behandeld hebben als alle andere: accepteren en hup, doorappen maar weer. Nu blijkt dat er deze keer écht iets is veranderd. Kun je nog terug? Sander van Mersbergen Amsterdam David Bremmer Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22