19 We moeten niet doen alsof de één een betere Nederlander is dan de ander Volgende week: Dan ga je aan de slag en moet je dat samen opbou wen. „Als je ergens binnenkomt gaan dingen niet zo snel omdat ze eerst een geheime vergadering heb ben gehad. Dat zijn patronen en je moet zelf daar in iets aangeven. Als ik drie keer zeg dat ik het zo wil, dan is het de vierde keer geregeld. De eerste fase is het basale vertrouwen, ben ik in een veili ge omgeving? De volgende fase is: kan ik het hele maal loslaten? Dat gebeurde al vrij snel met de asielcrisis. We moesten heel intensief samenwer ken." „Het is geen wildcard, geen methode om het be leid te veranderen. Ik snap wel dat mensen daar een beroep op doen en die hoop nog hebben. Als ik geen discretionair besluit neem, wordt dat on menselijk gevonden. Doe ik het wel, dat is het eer lijk. Maar het is per definitie niet eerlijk. De mees ten zijn wel teruggegaan en hebben zich netjes aan de regels van onze overheid gehouden. „Degene die mij een brief schrijft, heeft toch ja renlang tegen de samenleving gezegd: ik negeer jullie regels. En door dat maar lang genoeg te ne geren, slaat de sfeer om. Dan is de redenering: als iemand hier zo lang ongezien kan zijn, dan zal die overheid wel wat fout hebben gedaan. Maar Nederland is geen politiestaat. Het voelt voor mij nooit als iets eerlijks, om die bevoegdheid te ge bruiken." „Als ik een kafkaëske situatie zie, dan ga ik discre tionair. Of als het een heel theoretische zaak is. Het is bijna altijd een zaak waarin terugkeer al veel eerder had gekund." „Het is overal onrustig, niet alleen in Nederland. We hebben in Nederland onze vrijheid hard be vochten. Ik zal niet zeggen dat we een gaaf land zijn, maar wel een goed land. Maar tegelijk zie je de komst van het jihadisme. Iets wat voor men sen, ook soms mensen die hier geboren zijn, ken nelijk aansprekender is dan onze vrijheid. „Daar moeten wij veel weerbaarder in zijn en uitleggen waarom wij wat anders vinden. Alleen maar zeggen tegen iemand die gek is: waar jij nu in gelooft en bereid bent voor te sterven, dat deugt niet. Dat is geen overtuigend verhaal. Dan AAN DE HAAK Vangst moet je beter kunnen uitleggen waarom het zo is wat wij vinden. En dan helpt het ook niet heel bangig te gaan zitten zijn. Te denken van: we zijn hier vrij maar we weten dat de ruimte steeds klei ner wordt." „Veel zaken zijn niet onderhandelbaar. Uitleggen doen we in een verhaaltje. Maar stralen wij dat ook uit in het stellen van normen en grenzen? De vrijheid is voor ons zo vanzelfsprekend, net als met zuurstof, je merkt het pas als er minder van is. En dan is het te laat. Zo voel ik dat. Kijk, het is niet besmettelijk, het is niet zo dat als je met ons omgaat vanzelf snapt dat vrijheid het beste is." „We hebben te weinig één stem in de politiek. Het heeft geen zin elkaar aan te pakken. We moe ten niet doen alsof de één een betere Nederlan der is dan de ander. Daar mag wel meer weder zijds begrip en relaxtheid zijn. Voordat we de ver schillen benadrukken, zouden we moeten erken nen dat de insteek hetzelfde is." „Tot nu toe wel. Ik heb mijn ambtenaren ge vraagd iedere week te melden wat een jaar gele den het cijfer precies was. Dat ziet er beter uit. Een paar weken geleden was dat 700, dat is de helft van vorig jaar. Daar zitten dan ook nog fami lieleden bij die zijn nagereisd. Het is nu eenmaal niet zo dat de wereldvrede is uitgebroken." „Bang niet, maar het is een bijzonder waagstuk. De afspraken met Turkije hebben we niet ge maakt omdat we Turkije zo tof vinden. En als het niet meer op die manier kan, zal er iets anders moeten komen. Bij vluchtelingen is het besef nu dat je niet zo maar meer kunt doorlopen naar Duitsland, Nederland en Zweden." „Daar heb ik het nooit voor gedaan. Ik weet het niet. Mensen moeten van de gedachte af dat op vang altijd in Europa moet zijn, daar deden we het voor. Het is aan de Nederlanders om daar straks iets van te vinden." zaterdag 27 augustus 2016 U hebt een bijzondere discretionaire bevoegd heid: de uitgeprocedeerde asielzoeker kan zich tot u wenden in de hoop dat u uw hand over uw hart strijkt. Wat is uw lijn? Wanneer doet u het wel? U surft met uw portefeuille op de golven van de woelige tijdgeest. Na het vertrek van Dijkhoff werd er toch nog een tong, een schol en twee palingen gevangen (teruggezet). Ook nog gevangen: een grote kabeljauw in het donker. Hij viel nét voor de landing van de haak. Vissen „In letterlijke zin heb ik er niets mee." Favoriete vis „Ik houd van tonijn, maar dan moet hij wel heel goed zijn. In brede zin ben ik liefhebber met schaal- en schelpdieren." Vakantie „We zijn in de Fiskebar in Kopen hagen geweest. Denemarken, stukje Zweden en Duitsland. We hebben rondgereden, veel gelo pen, en natuurlijk lekker gegeten." A Tijdens het gesprek met Klaas Dijkhoff meldt zich geen enkele vis. Op de plek waar wordt gevist, knagen de krabben het aas er af. Pas als de staatssecretaris is opgestapt, willen ze bijten en worden er een tong, een schol en twee palingen uit het water ge haald. FOTO: MARTIJN BEEKMAN Wat moeten mensen doen die wel bang zijn? Op welke plekken zou meer moeten worden uit gestraald dat onze regels en normen moeten worden geaccepteerd? Zijn de instroomcijfers van vluchtelingen voor u nu bemoedigend? Bent u bang dat de samenwerking met Turkije klapt voor de verkiezingen? Hebt u het gevoel dat het kabinet de PVV de electorale wind uit de zeilen kan nemen door de ze deal?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19