18 NI Hij is de koning van het relativeren. Moet ook wel, zegt Klaas Dijkhoff, als je in de politiek zit „Als je niet oppast, raak je compleet gehospitaliseerd." Vrijheid is voor ons normaal, net als zuurstof. Je merkt het pas als er minder van is. En dan is het te laat linC El Jan Hoedeman vist deze zomer elke week met een politicus ij de ingang van het noordelijk havenhoofd stuiten we op een potige beveiliger van Crowd Support die ons vandaag - anders dan gebruikelijk - de toe gang ontzegt. Het sportdorp naast het havenhoofd op het Scheveningse strand probeert illegale bezoekers op deze manier tegen te houden. Er mag maar één visser door. De journalist, de fotograaf en staatssecretaris Klaas Dijkhoff kunnen hoog of laag springen: „Regels zijn regels, al bent u de koningin." Dat re lativeert. We druipen met onze hengels af naar een veel oudere ingang van de haven. Ook daar rust geen zegen op. De krabben knagen het aas eraf, er meldt zich geen vis tijdens het gesprek. Bijna anderhalfjaar is Klaas Dijkhoff (35) staats secretaris van Veiligheid en Justitie op het meest explosieve politieke dossier van de afgelopen ja ren: vreemdelingenzaken. Na zijn stormachtige entree op het ministerie na het vertrek van Op stelten en Teeven lijken de interne spanningen geweken. Regelmatig moet hij met zijn vuist op tafel slaan, maar zo'n akkefietje als met de bewaker vanochtend laat hem volkomen koud. De trend gevoelige exponent van een nieuwe politieke ge neratie oogt altijd laconiek als het even tegenzit. Ook privé. Zo houdt zijn scheiding van acht jaar geleden hem niet bezig. „Maar mijn voorgeno men huwelijk wel!" „Voor mezelf als mens werkt dat goed, ik heb dat van mijn familie meegekregen. Het is een menta liteit die zich doorvertaalt. Als levenshouding is het prettig, als iets niet zo lekker gaat zoals je zou willen. „In de politiek werkt het ook, maar niet altijd: het is ook een risico. Op het ministerie werkt het vaak wel, maar in de Tweede Kamer willen men sen vaak niet de nuance horen. Dat snap ik ook wel. Politici willen laten zien dat het menens is. „Maar in de politiek moet alle vormen van macht sowieso gerelativeerd worden. Het is func tioneel als degene die de macht bekleedt, wordt bespot. Dan gaat de illusie dat het allemaal om jou draait niet domineren." „Het is een risico voor iedereen in Den Haag. Het is de keerzijde van ergens helemaal voor gaan, je moet er een balans in vinden. Het is geen nor maal bestaan. Als bewindspersoon raak je hele maal gehospitaliseerd als je niet oppast. Dat je voor een deur staat en denkt: waarom gaat die niet open? Maar je zult toch meestal zelf de klink naar beneden moeten doen." „In Nederland is het wat minder. Intern bij de WD wordt het snel gecorrigeerd als iemand naast zijn schoenen loopt. Dat gaat heel speels. Als een collega een keer een opmerking maakt waarvan ik denk: hoor je nou zelf wat je zegt, dan wordt dat aangepakt in het wekelijkse be- windspersonenoverleg. Als je alleen maar in in ternationale circuits zit en er worden rozenblaad jes uitgestrooid voor een minister, dan is dat niet gezond. Dan kom ik weieens mensen tegen waar van ik denk: ze zijn vergeten waar het om draait, voor wie ze het doen." „Ha! Vertrouwt u uw ambtenaren al een beetje! Hoezo?" „Een brief komt er alleen maar als de minister of ik hem tekent. Als je zo binnenkomt als wij, is er maar één manier om het te doen slagen. Dat is door zelf met vertrouwen het voortouw te ne men. Daar hebben Ard (Van der Steur, red.) en ik ook extra in geïnvesteerd. „We hebben begrip getoond dat ambtenaren zich afvragen wat er gaat gebeuren. Dat ze den ken: wat zijn dat voor vogels. En wat er klopt van wat ze dat weekend in de krant hebben gelezen. zaterdag 27 augustus 2016 Den Haaa normaal en praat met hem of haar over het leven en de politiek. Relativering is uw handelsmerk. Hoe werkt dat? Ziet u veel gebrek aan zelfrelativering in Den Haag? Hebben veel politici er last van? Vertrouwt u uw ambtenaren al een beetje? De nieuwe politieke top heeft vorig jaar maart de oude eruit gegooid vanwege onvrede over ambtenaren van Veiligheid en Justitie. U werd niet vrolijk van schriftelijke wangedrochten die naar het parlement werden gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18