15 PROFIEL TV-BIOLOOG Hij is aaibaar en avontuurlijk. Freek Vonk krijgt zijn eigen zaterdagavondquiz: De Super Freek Show. Criticasters vinden dat hij met zijn natuurgestamp vijftig jaar terug in de tijd gaat. ten aan te raken. Precies wat Vonk nu doet. Alsof hij de natuur moet bedwingen. Hij lijkt me aardig, maar hij heeft het beeld dat het mooi is om op afstand te genieten, en dat dieren interessant zijn en niet eng, tenietgedaan", vervolgt Dekkers. „We zijn terug bij het ni veau: o, o wat een griezelige bees ten. Zoals Willem Duys riep in Voor de vuist weg. Altijd het gevaar benadrukken, ermee koketteren. En het gezeul met dieren in de jungle en studio bevalt mij even min. Je moet van ze afblijven." Gert van Maanen, hoofdredac teur van Bionieuws, is het met Dek kers eens. Dieren zitten er niet op te wachten dat straks hele volks stammen in navolging van Vonk hun gebied binnenstampen, zegt hij. „En zijn dinoboekjes zijn commercieel. Maar zijn anti-stro- persprogramma is geweldig en hij maakt mensen bewust van mi lieuproblemen. Hij enthousias meert mensen. Universiteiten merken over een paar jaar in hun aanmeldingen het Vonk-effect." Freek Vonk noemt de kritiek van Dekkers, die hij hoog heeft zitten, onzin. „Midas is een brompot. Er is niemand die deze dieren beter kent dan ik. En ik zie ze veel liever van een afstand. Maar als we dna of gif moeten afnemen voor on derzoek, is vangen essentieel." Spanning „En laten we niet vergeten dat die dieren continu onder spanning staan om te overleven. Ze zitten onder de littekens door roofdieren. Denk je dat het een varaan uit maakt dat ik hem vang, film en weer loslaat? Natuurlijk niet." Over de angst van zijn moeder zegt hij: „Voor haar sleep ik overal een satelliettelefoon mee naartoe. Met goede voorbereiding dam ik risico's in. Maar tijdens het filmen van een Kaapse cobra haalde hij uit. Het scheelde drie millimeter of ik was er niet meer geweest. Daar schrok ik van. Ik leef nu op een mix van ratio en intuïtie." Eerder enkel het do mein van nerds, nu omarmd door de massa. Freek Vonk (33) sloopte eigen handig het stoffige imago van de we tenschapper met vlindernetje en maakte biologie sexy en span nend. In zijn wereld geen saaie sessies over determineren en het aanleg gen van een herbarium. Maar: in korte broek spartelen met slangen en knuffelen met koala's op de meest exotische locaties. Avon tuurlijk ook omdat Vonk, door zijn mediagenieke oerkreten en snoek- duiken regelmatig mikpunt van LuckyTV, zeven maanden per jaar onderweg is. Toch is het vooral zijn chroni sche enthousiasme dat tot de ver beelding spreekt en inspireert, denkt zijn moeder Saskia Vonk (58). Door die passie - de gepro moveerde wetenschapper noemt het 'vuur in zijn buik' - vindt zijn publiek alles aan hem leuk. Als een cultheld. Of hij nou op Facebook larven uit zijn been peutert, thuis in Scheveningen doucht met zijn varaan Johan, zijn littekens toont of een lucratieve shampoolijn met namen als gorillasnot lanceert. Saskia: „Natuurlijk denkt Freek aan zijn portemonnee. Dat hoort erbij als zelfstandige. Maar hij maakt zijn keuzes weloverwogen. Hij doet niet alles voor geld en dat vind ik fijn. De persoon die je op tv ziet, dat is Freek in het echt ook. Een spontane, enthousiaste knul die niet is veranderd door zijn be kendheid. Op familiefeestjes, als hij erbij kan zijn, is hij altijd gezel lig en geïnteresseerd in de verha len van zijn broers en zusje." Al op jonge leeftijd zag Saskia Freeks passie voor de natuur. Snoekbaarzen vangen met zijn neef, buiten op zoek naar stekel baarsjes, kikkers. „We gingen vaak naar de kinderboerderij in Dor drecht. Daar is een poel naar hem vernoemd. En we namen voor hem een abonnement op Blijdorp. Op zijn 14de verzamelde hij gekko's en kon hij over niets an- takeldecor en BN'ers. Met een old- school-uitstraling: kijken en mee doen met de familie vanaf de bank, chocomel erbij." Vonks werkwijze kent ook te genstanders. Bioloog Midas Dek kers - 'dit is geen afgunst van een vakgenoot, al besefik dat het zo klinkt' - is minder gecharmeerd van de optredens van zijn jongere collega. Hij vindt dat Vonk met zijn gestamp in de natuur en zijn Kuifjes-achtige gehannes met beesten de klok vijftig jaar terug draait. Dekkers: „Toen dachten we: na tuur is iets in een ver land, daar ga je heen in korte broek, je fotogra feert alles, sjeest overal doorheen met een jeep en probeert alle bees- ders praten dan een nieuwe broed machine. Nu voelen mensen die gedrevenheid", aldus Saskia. Toe gegeven: ze staat soms doodsang sten uit om haar zoon. „Vroeger verbood ik gifslangen, nu leidt hij zijn eigen leven. Ik heb hem wel gevraagd zo min mogelijk te dui ken met haaien." Altijd 'aan' Ferdy Grandia (38), die hem al vijf tien jaar kent: „Freek en ik reizen samen. 24 uur per dag staat hij 'aan'. Als ik van een trip thuis kom, moet ik uitrusten." De media hebben geen grip op zijn persoonlijkheid gekregen, vindt Grandia. „Ook niet tijdens zijn relatie met Eva Jinek. Hij blijft een mens dat relativeert. Alleen bij foto's van zwanen met omge draaide halzen, zie ik tranen." Die liefde voor de natuur in combinatie met zijn aaibaarheid leidden voor Freek Vonk tot gast- bezoeken bij De Wereld Draait Door, eigen programma's en uit verkochte optredens in de Heine- ken Music Hall. Vanavond bereikt hij het summum in medialand: een quiz, primetime op NPO1. Een programmering waarmee de publieken de commerciële concur rentie hopen te verslaan. Freek Vonk: „Dat had ik niet ver wacht. Als Waku Waku-fan had ik een kleinere formule be dacht. Nu wordt het een show met 400 man publiek, spek- zaterdag 27 augustus 2016 Annemart van Rhee Freek zet zijn tanden erin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15