h Mohammed overleeft hel, sterft in Nootdorp 8 NI Het aantal bijtincidenten door vechthonden lijkt toe te nemen. De roep om strengere regels wordt luider én het baasje moet op cursus AGRESSIEF A zich agressief gedraagt, kan door de politie of de burgemees ter worden gemuilkorfd of afge maakt. Probleem is dat het kwaad dan al is geschied. Ook gelden er geen algemene regels. Elke gemeente heeft een andere plaatselijke verordening. Reden voor Van Dam om een landelijk protocol te willen invoeren over hoe incidenten worden geregis treerd en .hoe er met agressieve honden moet worden omge gaan. Want hoe vaak het mis gaat, weet op dit moment niemand precies. Uit oude cijfers blijkt dat in ons land elk jaar zo'n 150.000 mensen door een hond worden gebeten. Gemiddeld is zo'n 30 procent van die bijtinci- denten zo ernstig dat er een huisarts of een ziekenhuis aan te pas moet komen. Kinderen zijn vaker het slachtoffer van bijtincidenten dan volwasse nen. Deze cijfers zijn volgens De Wit echter vervuild. „Soms speelt iemand thuis met zijn hond en schaaft zich aan een hoektand, waarna hij een teta- nusprik moet halen. Dat is wat anders dan een hond die uit zichzelf aanvalt." Wat we wel weten, is het aan tal honden dat jaarlijks in be slag wordt genomen. Daaruit blijkt overigens geen stijging van het aantal incidenten, al zit ten daar weer niet de gegevens van de eerste helft van dit jaar in verwerkt. In 2013 werden er 110 honden in beslag genomen, 80 in 2014 en 75 in 2015. In het merendeel van de geval len ging het om pitbulls of staf fords die betrokken waren bij een bijtincident. In 2014 werden er van die in beslag genomen beest vijftien afgemaakt, vorig jaar was dat slechts nodig in vijf gevallen, meldt het ministerie van Economische Zaken. Het pas betrokken huurhuis in Nootdorp doet nog wat kaal aan. Binnen zitten vrienden en familie bij elkaar om Mohammed te ge denken. De sfeer is rustig en se reen. De mannen op stoelen en de bank, de vrouwen wat achteraf op kussens. Het lijkt of ze het overlij den van hun geliefde Mohammed, die dinsdag verongelukte, al heb ben geaccepteerd. In het leven van de familie Mohammed is de dood geen onbekende. Zoon Sherzad (25) is na het over lijden van zijn vader spoorslags vanuit zijn Duitse woonplaats Er furt naar Nootdorp gereisd. „We zijn natuurlijk allemaal erg ge schrokken en verdrietig", zegt hij in gebrekkig Duits. „Mijn vader was een hele rustige, lieve man. We zullen hem erg missen." Twee jaar geleden lachte het le ven de Koerdische Syriër Moham med Mohammed nog toe. Een rus tig bestaan als elektricien in Koba- ni samen met zijn vrouw, vijf zo nen en dochtertje. Dan breekt de hel los. IS-strijders veroveren in rap tempo de stad. „Ze schoten al les in puin", blikt Sherzad terug. „Geen huis stond meer over eind." Tijdens hevige ge vechten wordt een van Mohammeds zoons door IS ge dood. Het is het sein voor de familie de stad te ontvluchten. Ze komen in Turkije terecht, W s maar Mohammed wil ver der. Samen met zijn broer trekt hij naar de kust. In een gammel bootje weten ze Italië te bereiken. Na veel omzwervingen vragen de twee asiel aan in Nederland. Na enige tijd komt ook de familie over. De twee broers en hun gezin nen krijgen een verblijfsvergun ning en een huurhuis in Noot dorp. Zoon Omar (6) gaat naar de vluchtelingen- klas op basisschool De Regenboog, de jongste Baran (3) is nog thuis. Mohammed zelf heeft zich ingeschre ven voor een inburge ringcursus. Hij hoopt snel te kunnen integre ren en in het veilige Neder land weer aan de slag te gaan als elektricien. Het contrast tussen de chaos in Kobani en de rust aan de rand van de vinexwijk kan bijna niet groter zijn. Toch slaat dinsdagmiddag uitgere kend hier het noodlot toe. Fiet send over de Veenweg, met Baran achterop, denkt Mohammed nog snel even voor tram 15 langs te kunnen schieten. Hij schat de snel heid van het voertuig echter ver keerd in. Mohammed wordt zwaargewond naar het ziekenhuis afgevoerd, waar hij aan zijn ver wondingen bezwijkt. Ook Baran raakt gewond, maar kan na behan deling in het ziekenhuis naar huis. „Hij maakt het naar omstan digheden goed", zegt Sherzad. „Al weten we niet hoe hij het ongeluk gaat verwerken." Mohammed wordt op een later tijdstip naar Turkije vervoerd om daar te worden begraven. Als het aan de Hon denbescherming ligt, moet iedereen die een hond wil aanschaffen straks op examen om te leren hoe je met een beest omgaat. Te begin nen met de baasjes van agressie ve hondensoorten. „We hebben sterk de indruk dat het aantal in cidenten toeneemt", zegt Just de Wit van de Koninklijke Hon denbescherming. Nadat begin augustus in Am sterdam een meisje gruwelijk in haar gezicht werd gebeten door een pitbull, is deze week een peuter uit het Drentse Nieuw-Buinen aangevallen door vier rottweilers. „Ge zien het aantal incidenten is de urgentie hoog om re- r gels te stellen voor het hou den van dit soort honden rassen", stelt De Wit. De kans dat dit gaat gebeuren, is reëel. Niet alleen de Tweede Ka mer roept om meer maatrege len. Staatssecretaris Martijn van Dam (Landbouw) heeft voor de zomer aan de Raad voor Dieren- aangelegenheden (RDA) ge vraagd voorstellen te doen voor 'specifieke houderijvoorschrif- ten voor het mogen houden van risicovolle honden'. Dit om het risico op bijtincidenten te verla gen. Dat advies wordt volgend jaar verwacht. Tot zeven jaar geleden kende Nederland een verbod op het houden en fokken van een aan tal vechtrassen: pitbulls en stam boomloze pitbullachtigen. Maar dat leidde niet tot minder bijtin cidenten. Doordat veel honden werden gekruist, ontstonden er net iets andere soorten die niet onder de wet vielen. Het toen malige kabinet besloot daarom het verbod maar in te trekken. Sindsdien geldt: een beest dat vrijdag 26 augustus 2016 De bommen in het Syrische Ko- bani wist Mohammed Moham med (51) te overleven, maar een aanrijding met tram 15 in Noot dorp werd hem dinsdag noodlot tig. Net nu de Koerdische vluch teling in Nederland een nieuw be staan als elektricien wilde op bouwen. Peter Koop Nootdorp Edwin van der Aa Amerikaanse pitbull terrier FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8