Leugentje over schade kost fraudeur 532 euro Gaslek door plaatsen ooievaarsnest NIEUWS 7 Ouderen houden volgend jaar meer geld over Kabinet wil een langer voorarrest voor jihadisten Het is de WD en PvdA gelukt de koopkracht van ouderen voor volgend jaar te repareren. Zowel mensen met alleen AOW als met een aanvullend pensioen houden extra geld over, meldden ingewijden. Hoe groot de plus uitpakt is nog niet duidelijk. De defini tieve cijfers worden bekend met Prinsjesdag. Het kabinet heeft met 'alle macht' gepro beerd het eindplaatje er op een 'nette manier' uit te laten zien en 'dat is gelukt', zei mi nister Stef Blok (Wonen) giste- ren. „Volgens mij krijgen alle groepen, dus ook de ouderen, echt een heel keurige koop kracht." Gisteren kwamen de bewindslieden voor het laatst speciaal bijeen voor kort over leg over de begroting van 2017. Vandaag worden de laatste za ken afgewikkeld. Volgens ra mingen van het CPB stijgt de koopkracht van werkenden naar verwachting met 1,1 pro cent, maar uitkeringsgerechtig den en gepensioneerden zou den er waarschijnlijk op ach teruitgaan met 0,7 procent. Jihadstrijders die zijn terugge keerd, moeten langer in voorlo pige hechtenis kunnen wor den gehouden. Dat wil minis ter Van der Steur van Veilig heid en Justitie. De tijd is no dig om meer bewijs te verza melen. Nu kunnen terrorisme verdachten maximaal twintig dagen worden vastgehouden. Dit kan verlengd worden als er een ernstige verdenking is. De minister wil dat het OM een verdachte, ook zonder sterkere verdenking, dertig da gen langer mag vasthouden. WhatsApp deelt gegevens met FB Dood door kruisboog Sonia Rykiel overleden Vijf doden bij Dover Verzekeraars worden steeds slim mer in het opsporen van frau deurs. Vorig jaar werden ruim 8.000 sjoemelaars ontmaskerd, goed voor een bedrag van 79 mil joen euro. Brave burgers betalen de prijs voor dat gesjoemel; jaar lijks vermoedelijk too euro meer premie per huishouden. Reden voor het Verbond van Verzeke raars om extra in te zetten op frau debestrijding. Wie zijn verzekeringsmaat schappij bewust van verkeerde in formatie voorziet, ondervindt daar nu al de nare gevolgen van. Een polis bij de opgelichte verze keraar kun je vergeten en, als je op de landelijke zwarte lijst van ver zekeringsfraudeurs terechtkomt, wordt het bij de concurrent ook knap lastig. Ook moet je het onte recht uitgekeerde schadebedrag te rugbetalen. Daar komt nu een boete van 532 euro bij: een tegemoetkoming in de kosten die een verzekeraar moet maken om vast te stellen of er daadwerkelijk is gefraudeerd. „Het is lik-op-stukbeleid. Wie fraudeert, krijgt nu direct de reke ning gepresenteerd", verduidelijkt algemeen directeur Richard Weur- ding van het Verbond. Uitdeuken De verzekeraars mikken hiermee juist op de kleinere vergrijpen. De vakantieganger die naast zijn ge stolen telefoon ook maar meteen zijn camera en iPad als vermist op geeft; de automobilist die één deuk na een aanrijding aangrijpt Verzekeringen waarmee vaak wordt gesjoemeld om zijn hele auto te laten uitdeu ken, op kosten van de verzekering. In die laatste categorie komt fraude het vaakst voor. „Met auto schades zijn we echt druk", vertelt schade-expert Ber Onderwater van verzekeraar ASR. „In gefin geerde autoschades gaat veel geld om. Een klant die beweert dat een ander zijn stilstaande auto heeft aangereden, terwijl hij toch echt zelf tegen een paaltje is opgebotst. Dat komen we regelmatig tegen. Onderzoeken of de claim klopt, kost veel tijd en geld." Ook de smartphone is een ge liefd object waarmee klanten de verzekeraar op kosten proberen te jagen. „Bij elke lancering van een nieuwe versie van de iPhone za gen we steeds een piek in het aan tal claims." ASR maakt gebruik van de expertise van een gespecia liseerd bedrijf dat de schade aan een mobieltje heel precies kan vaststellen. Dat is belangrijk, om dat een verzekeraar hard bewijs van fraude moet hebben. Vertrouwen De meeste klanten die 'frauderen', doen dat met de beste bedoelin gen, weet fraudecoördinator Anne Luut Dijkstra van Arag Rechtsbij stand. „Ze maken fouten in het for mulier, omdat ze niet weten hoe ze het moeten invullen. Het is zaak om de echte fraudeurs aan te pakken en de onwetenden goed te begeleiden." Is fraude onomstotelijk vastge steld, dan volgen sancties 'die niet mals zijn'. Onderwater: „Als de klant ons heeft bedonderd, willen we die niet meer in ons systeem hebben. Een verzekering is een vertrouwensproduct, en die basis van vertrouwen valt bij fraude weg." Dijkstra voorziet dat van de boete vooral een preventieve wer king uitgaat. „Ik hoop dat 532 euro een extra belemmering vormt om het niet te proberen." BORNE Ze wordt over twee we ken verwacht, maar de baby van Judith (28) en Bart (34) Olthof heeft zich deze week al met gaslucht en ontploffingsgevaar aangekondigd. De vriendengroep van de tim merman en verpleegster uit Bor ne plantte woensdagavond een ooievaarsnest in hun voortuin aan de Oude Hengelosestraat, met daarop het bordje 'Landingsbaan'. Bij die operatie werd de gaslei ding doorboord. Brandweer, poli tie en medewerkers van netbe heerder Cogas rukten in vliegen de vaart uit naar Borne. De verpleegster, hoogzwanger van hun eerste kind, en haar man waren op visite toen ze over het malheur werden gebeld. „Ik schrok wel", reageert ze. „Je weet niet hoe groot het ontploffingsrisi co is." Bij thuiskomst stond een regi ment hulpdiensten paraat. „Ik hoorde het niet sissen, maar rook duidelijk een gaslucht. Ze heeft zich zeker aangekondigd", lacht de aanstaande moeder. De geschrokken kameraden bo den duizend keer excuus aan. Daarna werd er, onder het genot van een drankje in de warme zo mernacht, hartelijk om gelachen. De breuk is hersteld, het wagen rad voor de spreekwoordelijke ooievaar staat fier rechtop. Zodra Judith in het Enschedese zieken huis is bevallen - ze is 12 septem ber uitgeteld - wordt de ooievaar geplaatst. Door dezelfde kamera den. „Daar heb ik het volste ver trouwen in." vrijdag 26 augustus 2016 DEN HAAG DEN HAAG Minister Ard van der Steur FOTO ANP SAN FRANCISCO Gegevens van WhatsApp-ge- bruikers komen voortaan toch bij Facebook terecht. De berich tendienst kondigde de wijziging gisteren aan. Bij de overname van WhatsApp door Facebook, twee jaar geleden, meldden bei de bedrijven nog dat gegevens niét gedeeld zouden worden. Belangenorganisatie Bits of Freedom is kritisch. De stich ting vindt het een slechte zaak dat WhatsApp-gebruikers zelf actie moeten ondernemen als ze niet willen dat hun gegevens worden gedeeld. Het Nederlandse Rode Kruis heeft sinds zaterdag 150.000 euro opgehaald voor Syrië. De organisatie opende vorige week giro 6868 voor medische hulp. TORONTO Drie mensen in To ronto zijn gisteren omgekomen bij een aanval waarbij waarschijnlijk een kruisboog is ge bruikt. Een vierde persoon die ge wond werd aange troffen is aangehou den, meldt het Ca nadese CBC. De li chamen werden ge vonden in een gara ge in het oosten van Toronto. Op de grond in de garage vonden agenten de kruisboog. PARIJS De bekende mode ontwerpster Sonia Rykiel is op 86-jarige leeftijd overleden. De Parisienne werd on der meer beroemd door haar veelvuldige gebruik van breiwerk. Ze ontwierp in 2009 nog een lingerielijn voor H&M. CAMBER Op de tot nog toe warmste dag van het jaar zijn woens dag voor de Engel se kust in de buurt van Dover vijf men sen verdronken, melddde de BBC. Een persoon wordt vermist. Flet strand was gevuld met badgasten toen om standers drie licha men uit het water haalden. Het strand werd deels geëva cueerd. Uren later werden nog twee doden gevonden. ledereen die zijn verzekeraar voorliegt, krijgt voortaan een boete van 532 euro, of het nu gaat om een onterecht gedecla reerde zonnebril of een eigen handig ingetikte autoruit. Heieen Boex Den Haag Autoverzekering Brand verzekering (inboedel/ opstal) Aansprakelijkheids verzekering Reis verzekering Verzeker den beta len jaarlijks 100 euro meer pre mie door fraude met verzekerin gen. •4 Aanstaande ouders Judith en Bart Olthof bij het ooie vaarsnest in hun voortuin. FOTO EMIEL MUIJDERMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7