Vlooswijkstraat krijgt oppepper Topdrukte verwacht met veertigste Mosselfeesten Penningmeester kerk Kaprijke met 4 ton weg ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Belgen houden traditie in ere, al generaties lang Het is donderdag tegen twaalf uur snikheet. Niet echt weer om uit te gaan eten, maar in Philippine is daar weinig van te merken. U Philippine is traditie, maar je moet wel bij de tijd blijven Met zeven mossel- restaurants mag Philippine zich nog altijd Mosselstad nummer één noemen. Het waren er tot dit jaar zelfs acht; helaas is er ééntje ge sneuveld. De aanloop zou minder geworden zijn, vertelde de curator van het bedrijf, omdat aan de kust veel meer uitzoek is gekomen. Zo'n bewering vraagt erom ge checkt te worden. Op naar Philippine waar het kwik donderdag vroeg in de mid dag flink is opgelopen. Belgen - goed voor tachtig procent van de klandizie - laten zich niet door een graadje meer of minder uit het veld slaan. Bij De Oude Haven is het binnen én buiten gezellig druk. Tegenover, bij Auberge des Moules, is het net zo. Op het terras van De Oude Ha ven geniet Daisy van Aalst uit Brugge met acht plaatsgenoten zichtbaar van opvallend grote mos selen. „Ze zijn lekker, zeker, an ders kwamen we hier niet elk jaar terug", zegt ze, „maar het is voor ons toch vooral een uitstapje." En het warme meer? Tafelgenoot Thierry De Block: „We hadden dit afgesproken, dus dan gaan we." Frans Vermeirssen, eigenaar van De Oude Haven, verwacht 's avonds nog eens 170 eters. Zijn col lega Joris Jansen van Auberge des Moules had er woensdagavond zelfs 350. „En ook veel jongeren. Het is dus echt niet zo dat alleen oudere Belgen mosselen eten." „Klopt", weet Thierry De Block uit ervaring, „het gaat over van ge neratie op generatie, onze ouders kwamen hier al." Philippine heeft zich na de af sluiting van de Braakman in 1952 met succes ontwikkeld van een mosselkweek- naar mosselrestau- rant-stad(je). Frans Vermeirssen: „Je moet op tijd moderniseren. En het publiek verandert ook wel wat. Minder mensen komen op de bonnefooi, ze reserveren vooraf." Van concurrentie van sjieker ge worden strandpaviljoens of ande re horeca aan de kust zegt hij niet veel te merken. Joris Jansen zag altijd weinig mensen die van de kust komen. „Philippine is vooral traditie", stelt hij, „en we trekken publiek dat gaat voor kwaliteit, van Ant werpen, Gent, Brugge tot uit Knokke-Heist." Van Jansen mag Philippine trouwens wel wat meer aandacht krijgen. „Welke plaats in Midden-Zeeuws-Vlaan deren trekt zoveel mensen van buiten? Niet één toch? Dat moet je koesteren, ook voor de werkgele genheid. Wij hebben alleen al zes tien fulltimers in dienst." Hij heeft de gemeente al eens ge vraagd Philippine beter te beweg- wijzeren. „Bijna nergens zie je nog wegwijzers met Philippine er op." Het is de enige kritische nooit die valt te noteren. Al sinds dinsdag is de bouw- ploeg van de stichting Mossel stad Philippine bezig met de voorbereidingen voor de veer tigste Mosselfeesten. Jelle Hae- rs, de voorzitter, verwacht top drukte. Hij is één van de jonge Philippienaren die de feesten in 2015 in korte tijd nieuw leven inblies. „Het is al iets gewoner geworden", zegt hij, „maar we willen ook steeds proberen iets nieuws te verzinnen." Zowel zaterdag als zondag be ginnen de festiviteiten al vroeg. De aftrap wordt zaterdag om 8.00 uur gegeven met de Johan Rammelloop, een wandeltocht over 8,12 en 18 kilometer vanuit de kantine van VV Philippine. Andere hoogtepunten zaterdag zijn: vanaf 10.30 uur braderie, om 14.30 uur de wedstrijd mos selen opensteken, vanaf 16.30 uur heteluchtballon-vluchten, 17.00 uur optreden soulcover- band Spank! en vanaf 21.00 uur Radio Vox. Zondag is er vanaf 8.00 uur een rommelmarkt, tus sen 12.00 en 17.00 uur een bier- proeverij, vanaf 13.00 uur optre den akoestische liveband Lace, vanaf 16.00 uur Yellow en tot slot vanaf 18.30 uur Funky'd. En beide dagen: gekookte mosse len voor een vriendenprijsje. KAPRIJKE De kerk van Kaprij ke, net over de grens in Oost- Vlaanderen bij IJzendijke, ver keert in crisis. De penningmees ter is met de noorderzon vertrok ken met ruim 400.000 euro ker kelijk geld. Vlaamse kranten maken er uit gebreid melding van. De kerk heeft het nieuws eerst vier maan den binnenskamer gehouden en wil nog altijd niet reageren, maar inmiddels heeft iedereen er weet van. De kwestie kwam recent aan de orde een speciale gemeenteraadsvergadering. „Hij heeft iedereen meesterlijk aan het lijntje gehouden", zei burge meester Filip Gijssels van Kaprij ke vol verwondering. De penningmeester lag al eni ge tijd onder vuur, omdat hij slordig zou zijn. Voor zijn ver dwijning liet hij een kartonnen doos op de stoep van de pastoor achter, vol paperassen, maar zon der geld. De vier ton moet in ruim twee jaar verduisterd zijn. De verdachte had een vakantie centrum dat hij in korte tijd voor zijn vertrek heeft verkocht. De man hield er volgens de Vlaamse krant Het Nieuwsblad geen luxe leven op na. Het terrein wacht al sinds het be gin van deze eeuw op invulling, maar steeds ging het fout. Hen drik van Hoeve van Van Hoeve Makelaars uit Terneuzen heeft nu het voortouw genomen: „Aanvan kelijk wilden we nieuwbouw in de Vlooswijkstraat en de School- weg combineren, maar daar zien we even vanaf. We concentreren de appartementen op ruim 800 vierkante meter in de Vloos wijkstraat." De eerste besprekin gen met de stedenbouwkundigen van de gemeente waren positief, evenals met wethouder Frank van Hulle (stads- en dorpsvernieu wing). Van Hoeve verwacht dat de bouw half 2017 kan beginnen. Hij heeft overigens ook plannen voor de locatie aan de Schoolweg, waar vloerenspecialist Carpetright nog is gevestigd. Daar moet een par keerdek komen met daarboven en kele stadswoningen. „Maar dat plan is nog heel pril." De Terneu- zense makelaar verwacht niet dat de markt overvoerd wordt door ap- partementenbouw op drie locaties op en om de Kop van de Noord straat. Van Hoeve: „Mijn advies is dat de gemeente niet moet kiezen voor compacte appartementen- bouw in combinatie met commer ciële ruimten, maar kleinschaliger durven denken. Op de Kop kun je heel mooi een plein met een fon teintje maken, een ontmoetings plek omgeven door leuke winkel tjes en horeca en betaalbare appar tementen. Op die manier krijg je in één klap ook een mooie verbin ding tussen de Noordstraat en het Schuttershof." vrijdag 26 augustus 2016 Philippine blijft Mosselstad nr.i Mosselliefhebbers uit Brugge laten het zich donderdag smaken op het terras van restaurant De Oude Haven in Philippine, foto peter nicolai Harmen van der Werf —Joris Jansen, restauranthouder Op het braakliggende terrein in de Vlooswijkstraat, waar jaren lang de bouwval van de gerefor meerde gemeentekerk stond, ko men twaalf appartementen. Niet in de vorm van een compact blok, maar passend in het straatbeeld. Wout Bareman Terneuzen yVW.Vv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71