Extra tanks naar Syrië 6 NI Gladde vingertoppen lastig bij douane of aanvraag paspoort Duizenden kankerpatiënten verliezen tijdelijk hun vingerafdruk na een chemo, ontdekten onderzoekers. Dat kan identificatie bemoeilijken. Komt dezelfde afdruk terug? MILITAIRE OPERATIE Een opmerking van een stagiair bij de politie leidde tot de ontdek king. Zij vond het gek dat haar zie ke opa na zijn chemo de deur op zijn werk niet meer kon openen. Zijn vingerafdruk werd niet her kend. Wat volgde was een onderzoek van drie jaar van de politie Den Haag en het Erasmus MC, waarbij de vingerafdrukken van 150 kan kerpatiënten voor, tijdens en na hun behandeling werden bestu deerd. De uitkomst is opmerke lijk. Bij een op de zeven verdwijnt het reliëf op de vingertoppen. Veel patiënten hebben niet door dat hun vingerafdruk is verdwe nen, vertelt internist-oncoloog Ron Mathijssen. „Dat kan leiden tot problemen met identificatie. We kennen een voorbeeld van een patiënt die een paspoort wil de aanvragen, maar de afdruk keer op keer opnieuw moest doen. Denk ook aan problemen bij de douane in de VS, het openen van je mobiel of het openen van de deur van de crèche." Het gaat - voor zover bekend - alleen op voor patiënten die wor den behandeld met Capecitabine, een van de meest gebruikte che- motabletten ter wereld. Dit mid del wordt jaarlijks gebruikt onder 32.000 Nederlanders met borst- of dikkedarmkanker. Een van hen is Jolanda Both (54). De Barendrechtse kreeg drie jaar geleden darmkanker. „Na de chemo voelden mijn vingers glad der. Ik liet alles uit mijn handen vallen. Toen ik laatst naar de sport school ging, kwam ik niet door het poortje. Ze kregen geen goede afdruk van mijn vinger." Opmerkelijk, want de gladde RELIEF vingers zijn tijdelijk, vertellen de onderzoekers. Twee tot vier weken na afloop van de behandeling komt het re liëf op de vingertoppen ongewij zigd terug. „Dat was voor ons de meest spannende vraag", zegt re chercheur Sebastiaan Veelenturf van de politie Den Haag. „Maar het is dus niet mogelijk om als ge volg van de behandeling een ande re identiteit aan te nemen." In die paar 'mistige' weken zou een pa- tiënt misbruik van de situatie kun nen maken. In theorie, want zover Veelenturf weet is er geen prak tijkvoorbeeld bekend. „Vingerafdrukken worden steeds belangrijker in Nederland. Iedereen die wordt aangehouden, moet zijn vingerafdruk afgeven voor identiteitsvaststelling", ver volgt Veelenturf. „Vroeger kon je nog weieens je broertje een straf laten uitzitten, maar dat kan hier door niet meer." Het Erasmus MC heeft voorlopig geen oplossing voor de gladde vin gers. Het ziekenhuis adviseert pa tiënten met reisplannen om een brief van de oncoloog mee te ne men voor de douane. Het verdwijnen van de vingeraf druk staat overigens los van de bij werking pijnlijke handen - soms met blaren - waar veel kankerpa tiënten last van hebben na een chemo. Daar worden speciale handschoentjes voor aangeraden. Vlakbij de Turks-Syri- sche grens rijden tanks van het Turkse leger naar de Syrische grens stad Jarabulus. Daar moeten IS-troepen wor den verdreven. Turkije heeft ten minste negen extra tanks naar het noorden van Syrië ge stuurd. De operatie moet tevens verhinde ren dat Koerdische mili ties gebied veroveren. FOTO BULENT KILIC/AFP vrijdag 26 augustus 2016 Vingerafdruk verdwijnt tijdelijk na chemokuur Hanneke van Houwelingen Rotterdam Jolanda Both had na een chemokuur geen vingerafdrukken meer. Bij de sportschool kwam ze niet door het poortje, foto marco de swart Het lijnenpa- troon zit diep verankerd in de huid. Het lijkt erop dat de chemokuur de bovenlaag aantast. Het reliëf herstelt na een paar weken. Ook bij een snee of schaafwond komt hetzelfde patroon terug. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6