Symposium over aangepast sporten in Steenbergen Wemeldinge krijgt entree kk Vandalen gooien eieren op huizen en bushokjes BEVELANDEN EN THOLEN 7 Programma van achtste Oosterscheldeweek is uitgebreider dan ooit Zaterdag 3 september begint de achtste Oosterscheldeweek. Dit jaar staan er 80 activiteiten op het programma, op en rond het water. Wat Michelinster is voor horeca, is het predikaat Nationaal Park voor de natuur De Oosterscheldeweek komt weer een beet je thuis. De achtste jaargang van het acht daagse feest op en rond Nationaal Park Oosterschel- de (NPO) heeft Kapelle dit jaar weer als gastheer. Datzelfde Kapel le was acht jaar geleden de initia tiefnemer voor de Oosterschelde week, al duurde het evenement toen slechts één dag. „De Oosterschelde is historisch belangrijk voor Kapelle", vertelt burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle. „Vooral voor Wemel- dinge; dat gebied is gevormd door de Oosterschelde. Vandaar dat mijn voorganger Siebe Kramer (huidig voorzitter van NPO) acht jaar geleden het initiatief heeft ge nomen tot de Oosterscheldedag." Het NPO bestaat sinds 2002. „Het is het grootste van Neder land. Het bestrijkt 37.000 hectare en heeft zo'n 180 kilometer kust lijn", vertelt Stapelkamp. Wilco Ja- cobusse van het NPO voegt daar aan toe: „Wat de Michelinster is voor de horeca, is het predikaat Nationaal Park voor de natuur." Nadat alle zeven Oosterschelde- gemeentes de voorbije jaren aan de beurt zijn geweest als gastheer voor de Oosterscheldeweek, is dit jaar Kapelle weer aan de beurt. „We hebben geprobeerd er zoveel mogelijk mensen bij te betrek ken", aldus Stapelkamp. Dat resulteerde onder meer in de Oosterscheldemars. Een wan deltocht, of eigenlijk drie, in de buurt van Wemeldinge. Op 3 sep tember kunnen belangstellenden vanaf Gasterij Schoudee beginnen aan een wandeling van 7,15 of 24 kilometer. De langste twee gaan, behalve langs de Oosterschelde, ook langs en door de Kapelse Moer. Langs de route wordt op di verse plaatsen informatie gegeven over de aanwezige natuur. Dat ge beurt onder meer bij de Postbrug en bij de getijdepoelen. Maar niet alleen in de gemeente Kapelle gebeurt van alles tijdens de Oosterscheldeweek. Ook in de zes andere Oosterscheldegemeen- tes valt van alles te zien en te bele ven. Zo zijn er op Neeltje Jans spe- Om het Nationaal Park Ooster schelde zichtbaarder te maken voor bezoekers, komen er meer entreepunten langs de Ooster schelde. Burgemeester Stapelkamp van Kapelle: „Op Noord-Beveland is er al één en op Schouwen-Dui- veland zijn ze er ook mee bezig. In Wemeldinge komt aan het einde van de Hoogeweg een en- treepunt voor het park. Dat wordt een informatiepunt in de vorm van een grote duikbril; Wemeldinge is namelijk een hotspot voor duikers. We wil len op deze manier bezoekers wijzen op het onderwaterleven in de Oosterschelde en de duik- mogelijkheden." ciale dagen voor mindervaliden Jacobusse: „Op 7 en 8 september hebben we een aantal activiteiten voor mindervaliden uit de Ooster- scheldegemeenten. Op Neeltje Jans kunnen mindervaliden een off-the-road-rolstoeltocht maken. Zo komen zij ook eens buiten de paden en kunnen zij ook de na tuur beleven. Verder is er een scootmobiel- en rolstoeltocht op de stormvloedkering georgani seerd." Volgens Jacobusse is het doel van de week om mensen op een andere manier naar de eigen om geving te laten kijken. „Zo hadden we ooit een man die zelf aan de Oosterschelde woonde en nog nooit een bruinvis had gezien. Hij is toen meegegaan om bruinvis sen te spotten en een tijd later kre gen we een mail van hem dat-ie ze nou bijna elke dag ziet." De organisatie van de Ooster scheldeweek heeft de afgelopen anderhalfjaar zijn best gedaan voor een mooi evenement. Nu maar hopen op goed weer. Alhoe wel, goed weer is ook maar betrek kelijk, aldus Jacobusse. „In de zeil- wereld bestaat bijvoorbeeld hele maal geen slecht weer, alleen slechte zeilkleding." Kijk voor het volledige program ma van de Oosterscheldeweek op www.np-oosterschelde.nl. De timing van de bijeenkomst is goed: middenin de Paralympi sche Spelen van Rio, waar atleten met een beperking topsport be drijven. Maar het doel van de avond is niet om Westbrabantse toptalen ten in de gehandicapte sport te ontdekken. „Die hebben hun weg naar de sportverenigingen immers al gevonden", zegt Rian Hermans van Sportservice Noord-Brabant. „Het is met het sportloket On beperkt Sportief juist zaak om mensen met een beperking weg wijs te maken in het sportaan bod en andersom sportverenigin gen uitleg geven hoe zij dat aan gepast sportaanbod kunnen bie den. Dat kan zijn door te integre ren binnen de bestaande club, het kan ook dat een loot aan de vereniging wordt toegevoegd. Wij bieden samen met de sport- coaches van de deelnemende ge meenten de expertise om de vere- Laat sporters met een beperking alle facetten van een club meemaken nigingen daarin te begeleiden." Het symposium in ontmoe tingscentrum 't Cromwiel begint om 19.15 uur. Sprekers zijn onder meer Jeroen Jonker, projectleider aangepast sporten in Bergen op Zoom, iemand van NOC*NSF en Frank Hopstaken van 't Veerke. In Wemeldinge zijn in de nacht van dinsdag op woensdag enkele huizen aan het Amaliaplein beko geld met eieren. Ook twee bushok jes, aan de Prinses Beatrixweg en de Westelijke Kanaalweg, zaten woensdagmorgen onder het eier struif. Woensdagochtend rond 08.00 uur werd het vandalisme ontdekt en kwam de eerste melding bin nen bij de politie. Meerdere wo ningen en ramen bleken bekogeld te zijn met eieren. Maar daar bleef het niet bij, ge zien de meldingen van wijkagent Silvan Vael op Twitter. De wijka gent liet weten dat naast de eier- schade er in Wemeldinge ook nog auto's waren aangetroffen waar aardewerk onder de achterbanden was geplaatst. Verder lagen her en der vertrapte peren op straat. De daders zijn nog onbekend. Omwonenden hebben een ver moeden: ze denken dat het om baldadige jeugd gaat. fit vrijdag 26 augustus 2016 Natuur in de schijnwerper Willem Adriaansens De Oosterscheldeweek moet mensen op een andere manier laten kijken naar hun eigen omgeving. Dat kan zowel op, naast als onder het water, foto ronald den dekker —Wilco Jacobusse, NPO Sportverenigingen inspireren, motiveren en informeren over het sportaanbod voor mensen met een beperking. Dat is de achterliggende gedachte bij het op 14 september te houden symposium over aangepast sporten in 't Cromwiel te Steen bergen. Wim van den Broek Steenbergen/Halderbergen Rian Hermans, Sportservice Willem Adriaansens Wemeldinge Onder meer bushokjes en hui zen waren doelwit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67