De patiënt centraal Trio in de race voor titel 'familiebedrijf' EU onderzoekt noodzaak TTX-test 2 ZEELAND VOLKSRAADPLEGING ACTIE Achterstevoren Er gebeurt iets vreemds in Zeeland: het volk via een handtekeningenactie vragen om steun, maar niet bekendmaken wie nu eigenlijk de Zeeuwen raadpleegt. Commentaar Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis gaat voor elk samenwer kingsverband met ZorgSaam in kaart brengen wat de gevol gen zijn voor patiënten. Op aandringen van de Cliënten raad wordt per specialisme waar de ziekenhuizen samen willen op trekken een patiënt-effectrapportage gemaakt. Dat is een soort checklist waaraan plannen worden getoetst op punten die voor pa tiënten belangrijk zijn. Dan gaat het onder meer om de gevolgen voor bereikbaarheid, wachttijden, bejegening en financiële conse quenties voor patiënten. De uitkomsten van zo'n rapportage weegt de raad van bestuur mee in het definitieve besluit om al dan niet een samenwerkingsverband met ZorgSaam aan te gaan. Het klinkt allemaal zo logisch. Zorg gaat immers om mensen en een ziekenhuisdirectie hoort altijd de belangen van patiënten in het oog te houden. Maar de laatste jaren hebben geleerd dat die nogal eens ondergeschikt zijn aan met name financiële afwegin gen. Het is daarom toe te juichen dat de huidige raad van bestuur van het ADRZ meer oog heeft voor de gevolgen van besluiten voor patiënten. Al betekent dat niet automatisch dat de raad van be stuur het alle patiënten naar de zin kan maken. Nog steeds kan het om redenen van efficiency, betaalbaarheid of toegankelijkheid van de zorg nodig zijn om samenwerkingsverbanden aan te gaan met ZorgSaam, ook al zijn de veranderingen niet voor alle patiënten even gunstig. Dat neemt niet weg dat het erop lijkt dat het ADRZ patiënten meer centraal gaat stellen en dat de soms hautaine houding uit het verleden definitief verdwenen lijkt. Al mag de patiënt-effectrap portage geen excuus zijn om samenwerking - wanneer dat nodig is voor behoud van ziekenhuiszorg in Zeeland - te frustreren. Een ziekenhuisdirectie hoort altijd de belangen van patiënten in het oog te houden Goes Hanse Staalbouw uit Nieuwer- kerk, schoenenketen Omoda in Zierikzee en transport- en contai- nerbedrijf Wielemaker uit Middel burg maken kans om het Zeeuwse Familiebedrijf van het Jaar te wor den. Het ondernemersplatform Zee land Business uit Goes maakte woensdag de finalisten bekend. Voor de prijs waren ruim honderd bedrijven aangemeld. Een commissie selecteert de fi nalisten op basis van historische en maatschappelijke waarde, inno vatie, de doorgemaakte groei en het belang voor de Zeeuwse econo mie. Vorig jaar won Paree BV Elec tro-Telecom uit 's-Heerenhoek de titel. De winnaar wordt maandag 12 september bekendgemaakt tijdens het filmfestival Film by the Sea in CineCity te Vlissingen. De award wordt uitgereikt in de vorm van een Zeeuwse stik (Zeeuwse knoop) van kunstenares Caroline de Ligt. Daarnaast ontvangt de winnaar een prijzenpakket met onder meer een promotiecampag ne van Zeeland Business, uitge- Wie de titel Zeeuws Familiebedrijf wint, wordt 12 september bekendgemaakt breid financieel advies van Baker Tilly Berk en een bioscoopreclame campagne van CineCity. Zeeland Business organiseert de wedstrijd samen met accountants kantoor Baker Tilly Berk, de Rabo- banken en Film by the Sea. Almanak Een keelontsteking bracht de Vlissinger voor het eerst sinds jaren bij de huisarts. Die schreef hem een antibiotica- kuur voor. „Die tabletten hel pen voor geen meter", verzucht te de kwakkelaar een paar da gen later tegen zijn collega's, voor hij met een tablet richting de wc vertrok. De enige vrouw in het gezelschap bekeek het achtergebleven doosje eens goed. „Ik snap wel waarom jij je niet beter voelt", zei ze toen de Vlissinger terugkwam. Ze wees naar zijn achterste en grin nikte: „Volgens mij begrijp jij het woord oraal verkeerd." Storingen aan verlichting Onthulling kunstwerk Van Beers uit bestuur VVD Oosterscheldeweek komt weer thuis Een antikernenergie-groepje wil het volk mobiliseren om te voorko men dat de provincie en gemeen ten straks mogelijk borg staan voor een lening van 200 miljoen euro aan de kerncentrale in Borsse- le. Het staat op de website zeeuw- sevolksraadpleging.nl, die sinds kort online is. Merkwaardig is dat de initiatief nemers verstoppertje spelen. Wie precies achter het initiatief schuil gaan, wordt angstvallig geheim ge houden. De mensen achter zeeuw- sevolksraadpleging.nl willen voor alsnog hun identiteit niet prijsge ven. Ze houden het vizier geslo ten. Waarom blijft gissen. Op de website staat een mail adres, maar op een gestuurde mail komt geen reactie. Ook niet na De Europese autoriteit voor voed selveiligheid gaat onderzoeken of het nodig is om schelpdieren te testen op het giftige stofje TTX. Tot nu toe is er geen Europese re gel die voorschrijft dat de schelp dieren getest moeten worden op deze stof. Nederland test sinds dit jaar wél en dat leidde in juni tot het tijdelijk 'sluiten' van twee ge bieden in de Oosterschelde omdat de waarden volgens de Nederland se normen te hoog zijn. Dat de Europese Commissie nu laat onderzoeken of het inderdaad nodig is om de schelpdieren op de ze stof te testen is het gevolg van de Nederlandse testen en sluiting van gebieden. Mocht uit het on derzoek blijken dat testen inder daad noodzakelijk is, dan wordt ook TTX opgenomen in de lijst van de te testen stoffen. Europarlementariër Annie Schrijer had vragen gesteld over het Nederlandse onderzoek en het sluiten van gebieden. Uit het ant woord op die vragen blijkt dat bij de Europese Commissie tot nu toe geen meldingen van andere lidsta ten zijn binnengekomen over TTX bij schelpdieren. Tetrodotoxine kan het zenuwstelsel aantasten. vrijdag 26 augustus 2016 li Frank Balkenende Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE Straatlantaarns in Yerseke, Hansweert en Kruiningen zijn al dagenlang van slag. In bepaalde wijken brandt de verlichting niet, gedeelte lijk of onregelmatig. Mon teurs van Enduris zijn sinds dinsdag op zoek naar een oplossing. Ze hebben inmid dels achterhaald dat de oor zaak in de schakelkasten zit, maar zijn er nog niet in geslaagd het te repareren. De problemen kunnen nog een paar dagen duren. 'S-HEER ARENDSKERKE De Goese wethouder Loes Meeuwisse onthult vrijdag 2 september om 14.30 uur in 's-Heer Arendskerke een kunstwerk van Ton Lamper. De kunstenaar maakte op de hoek van de Arendstraat/- Oude Rijksweg het kunst werk 'Rie maer op de torens', wat verwijst naar de veelge hoorde uitspraak om de weg te vinden op Zuid-Beveland. Het werk bestaat uit vier ste nen pijlers in een rvs-con- structie met spitsbogen. THOLEN Anton van Beers heeft per direct zijn functie in het be stuur van de VVD Schelde- brug neergelegd. Van Beers was verantwoordelijk voor de PR, communicatie en campagne van de afdeling waar ook Tholen en Sint-Phi- lipsland onder vallen. Reden voor het vertrek is dat Van Beers buiten het werkge bied van VVD Scheldebrug woont. Van het hoofdbe stuur kreeg hij geen tweede keer dispensatie. KAPELLE De Oosterscheldeweek komt thuis. De achtste jaar gang van het achtdaagse feest op en rond Nationaal Park Oosterschelde heeft Kapelle dit jaar weer als gastheer. Kapelle was acht jaar geleden de initiatiefne mer voor de Oosterschelde week, die toen slechts een dag duurde. Q Actiegroep Frank Balkenende Middelburg Melita Lanting Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65