Werk op strand Wemeldinge krijgt entree kk Tapijtje in de Maarstraat moest fietsers afremmen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Programma van achtste Oosterscheldeweek is uitgebreider dan ooit Zaterdag 3 september begint de achtste Oosterscheldeweek. Dit jaar staan er 80 activiteiten op het programma, op en rond het water. Wat Michelinster is voor horeca, is het predikaat Nationaal Park voor de natuur De Oosterscheldeweek komt weer een beet je thuis. De achtste jaargang van het acht daagse feest op en rond Nationaal Park Oosterschel- de (NPO) heeft Kapelle dit jaar weer als gastheer. Datzelfde Kapel le was acht jaar geleden de initia tiefnemer voor de Oosterschelde week, al duurde het evenement toen slechts één dag. „De Oosterschelde is historisch belangrijk voor Kapelle", vertelt burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle. „Vooral voor Wemel- dinge; dat gebied is gevormd door de Oosterschelde. Vandaar dat mijn voorganger Siebe Kramer (huidig voorzitter van NPO) acht jaar geleden het initiatief heeft ge nomen tot de Oosterscheldedag." Het NPO bestaat sinds 2002. „Het is het grootste van Neder land. Het bestrijkt 37.000 hectare en heeft zo'n 180 kilometer kust lijn", vertelt Stapelkamp. Wilco Ja- cobusse van het NPO voegt daar aan toe: „Wat de Michelinster is voor de horeca, is het predikaat Nationaal Park voor de natuur." Nadat alle zeven Oosterschelde- gemeentes de voorbije jaren aan de beurt zijn geweest als gastheer voor de Oosterscheldeweek, is dit jaar Kapelle weer aan de beurt. „We hebben geprobeerd er zoveel mogelijk mensen bij te betrek ken", aldus Stapelkamp. Dat resulteerde onder meer in de Oosterscheldemars. Een wan deltocht, of eigenlijk drie, in de buurt van Wemeldinge. Op 3 sep tember kunnen belangstellenden vanaf Gasterij Schoudee beginnen aan een wandeling van 7,15 of 24 kilometer. De langste twee gaan, behalve langs de Oosterschelde, ook langs en door de Kapelse Moer. Langs de route wordt op di verse plaatsen informatie gegeven over de aanwezige natuur. Dat ge beurt onder meer bij de Postbrug en bij de getijdepoelen. Maar niet alleen in de gemeente Kapelle gebeurt van alles tijdens de Oosterscheldeweek. Ook in de zes andere Oosterscheldegemeen- tes valt van alles te zien en te bele ven. Zo zijn er op Neeltje Jans spe- Om het Nationaal Park Ooster schelde zichtbaarder te maken voor bezoekers, komen er meer entreepunten langs de Ooster schelde. Burgemeester Stapelkamp van Kapelle: „Op Noord-Beveland is er al één en op Schouwen-Dui- veland zijn ze er ook mee bezig. In Wemeldinge komt aan het einde van de Hoogeweg een en- treepunt voor het park. Dat wordt een informatiepunt in de vorm van een grote duikbril; Wemeldinge is namelijk een hotspot voor duikers. We wil len op deze manier bezoekers wijzen op het onderwaterleven in de Oosterschelde en de duik- mogelijkheden." ciale dagen voor mindervaliden Jacobusse: „Op 7 en 8 september hebben we een aantal activiteiten voor mindervaliden uit de Ooster- scheldegemeenten. Op Neeltje Jans kunnen mindervaliden een off-the-road-rolstoeltocht maken. Zo komen zij ook eens buiten de paden en kunnen zij ook de na tuur beleven. Verder is er een scootmobiel- en rolstoeltocht op de stormvloedkering georgani seerd." Volgens Jacobusse is het doel van de week om mensen op een andere manier naar de eigen om geving te laten kijken. „Zo hadden we ooit een man die zelf aan de Oosterschelde woonde en nog nooit een bruinvis had gezien. Hij is toen meegegaan om bruinvis sen te spotten en een tijd later kre gen we een mail van hem dat-ie ze nou bijna elke dag ziet." De organisatie van de Ooster scheldeweek heeft de afgelopen anderhalfjaar zijn best gedaan voor een mooi evenement. Nu maar hopen op goed weer. Alhoe wel, goed weer is ook maar betrek kelijk, aldus Jacobusse. „In de zeil- wereld bestaat bijvoorbeeld hele maal geen slecht weer, alleen slechte zeilkleding." Kijk voor het volledige program ma van de Oosterscheldeweek op www.np-oosterschelde.nl. BROUWERSDAM Rijkswaterstaat hervat op 1 september de zandsup- pletie bij de Brouwersdam. De voorbereiding en de aanvoer van het benodigde materieel vindt nu al plaats. De werkzaamheden wa ren eind 2015 afgebroken in ver band met het slechte weer. Nu wordt dus het resterende zand van de geplande 500.000 kubieke meter aangebracht. De werkzaamheden duren tot 1 oktober. Daarna gaat de aannemer verder met het suppleren van 250.000 m3 op het strand bij Ren- esse. Tijdens de werkzaamheden kun nen bezoekers op de plekken waar niet gewerkt wordt op het strand en op zee blijven recreëren. Monique Veenendaal woont op nummer 2 en 4 in de Zierikzeese Maarstraat. In het hoekje dat de twee pandjes vormen, zette ze een stoel, een plant en een sche merlamp. Net een huiskamertje. „Mensen gingen telkens stil staan om een foto te maken. Het werkte als een soort verkeersrem mer. Ik dacht: ik schilder nog een tapijtje op de grond om het com pleet te maken. Want je moet we ten dat de Maarstraat een smal straatje is tussen de Meelstraat en de Beddeweeg. Mijn huis staat in het midden, precies op de plek waar iedereen gas geeft." Met ie dereen bedoelt Monique fietsers, bromfietser en scootmobielen, want auto's kunnen de Maar straat niet in. Het huiskamertje van Veenen daal past bij de alternatieve in richting van het pleintje Mont- maertre, dat zaterdags vaak door kunstenaars wordt gebruikt om te exposeren en te verkopen. En dat is niet raar, want Veenendaal zit in de organisatie. „Ik ben geen kunstenaar. Ik zorg alleen voor de aankleding." Mogelijk komt het oosters vloer kleedje nog terug. Veenendaal heeft vergunning aangevraagd voor het beschilderen van de straatklinkers voor haar deur. vrijdag 26 augustus 2016 Natuur in de schijnwerper Willem Adriaansens De Oosterscheldeweek moet mensen op een andere manier laten kijken naar hun eigen omgeving. Dat kan zowel op, naast als onder het water, foto ronald den dekker —Wilco Jacobusse, NPO Het oosters tapijtje dat Moni que Veenendaal op straat voor haar deur had geschilderd, is weg. Op last van de gemeente heeft Veenendaal er de hoge- drukreiniger op gezet. Ton van den Nouweland Zierikzee Monique Veenendaal heeft een vergunning aangevraagd voor het schilderen van een tapijtje voor haar huis. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59