Verkoop van Bieb-woningen gaat eindelijk beginnen De zon laat de druiven door de akkers dansen M 6 Het zou voor ons heel fijn zijn als de zon tot november blijft schijnen IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD Dat zal een zucht van verlichting teweegbrengen, want aan het nieuwbouwproject gingen vele ja ren van praten, ontwerpen en schaven vooraf. Het plan voor de Bieb-huizen ('Bouwen in eigen be heer') komt van een groep particu lieren en Zeeuwland. Het dateert al van 2005. Protest van omwonen den tegen verlies van het Domi neesbosje en de nieuwbouw met platte daken heeft de boel echter behoorlijk opgehouden. Early birds (belangstellenden van het eerste uur) worden dan ook beloond voor hun jarenlange geduld: zij krijgen voorrang. Het kan dus zijn dat al een aantal van de zestien woningen is vergeven op de eerste verkoopdag, zaterdag 10 september in het kantoor van Delta Makelaardij in Zierikzee. Doordat bewoners in 'collectief opdrachtgeverschap' gezamenlijk optrekken bij de bouw zijn de wo ningen, die volgens de brochure het toonbeeld vormen van innova tief design en bovendien duur zaam worden gebouwd, relatief goedkoop. De basiswoning kost 190.000 euro vrij op naam. Men sen met een smallere beurs kun nen een beroep doen op een spe ciale regeling, waardoor de prijs zakt naar 156.500 euro. Niet alleen mensen varen wel bij zonnestralen, ook de druiven van wijnboerderij De Kleine Schorre in Dreischor dansen deze dagen door de Duivelandse akkers. Van wijnboer Johan van de Vel de mag het zomerse weer nog wel even aanhouden. „En dan gaat het niet eens alleen om de tempera tuur, maar nog meer om de zon- uren. Het liefst tussen de 20 en 30 graden met veel zon en geen re gen, dat is voor ons ideaal. De zon is goed voor het aanmaken van sui kers en dat bepaalt voor een groot deel de rijpheid van de druiven. En hoe rijper de druiven, hoe be ter de wijn straks is. Dat zagen we vorig jaar wel, toen de meeste zon- uren ooit zijn gemeten. Die wijn is super." Door de droogte blijven boven dien schimmels ver uit de buurt. „In Frankrijk en delen van Duits land hebben ze daar veel last van, maar wij hebben hier in het zuid- westen van Nederland weinig re gen gehad in het voorjaar. Boven dien staat hier een ziltig windje, dat de schimmels ook weghoudt. Gelukkig, want een schimmel kan niet alleen bladeren aantasten, maar ook hele trossen." Van de Velde is geen boer die de hele dag op Buienradar kijkt, maar het weer houdt hem wel bezig. „Stel dat het dit weekend gaat on weren met hagel, dan kan je hele oogst kapotgaan. Als de druiven barsten, gaan ze schimmelen en vervolgens rotten. Laat maar eens een druif een nacht op het aan recht liggen, dan weet je wat er met de oogst gebeurt. Het is me gelukkig nog nooit overkomen en ik ga er ook geen rekening mee houden, want het weer is iets wat je toch niet in de hand hebt." Vooralsnog staat de oogst er goed voor. „Het jaar begon raar. Het was koud en het bleef lang koud, waardoor de blaadjes maar langzaam groeiden. Maar nu de zo mer is begonnen, gaat het hard. De planten groeien goed en er hangen best wat druiven aan. Niet overdreven veel, want dat is ook niet goed. We zijn momenteel nog wat aan het snoeien met de trekker en we halen blaadjes tus sen de trossen weg. Volgende week breekt voor ons de belang rijkste periode aan: die van afrij ping van de druiven. Dan willen we echt geen regen. En in okto ber, als we de druiven gaan pluk ken, liever ook niet, dus het zou voor ons heel fijn zijn als de zon tot november blijft schijnen." WAARSCHUWING HAVENDAG vrijdag 26 augustus 2016 BURGHSLUIS Rondvaart met Natuurmonumen ten Natuurmonumenten verzorgt op dinsdag 30 augustus een na- tuurvaartocht over de Oosterschelde. De boot De Onrust vertrekt om 18.30 uur vanuit het haven tje van Burghsluis, Nieuwe Havenweg 5. Rond 21.00 uur is de boot weer terug. Leden van Natuur monumenten beta len 15,50 euro voor deze vaarexcursie, niet-leden dienen 17,50 euro te bekos tigen en kinderen tot en met 12 jaar betalen 9,50 of 11,50 euro. Aanmel den is noodzakelijk: www.natuurmonu- menten.nl/agenda. GOES Speciaalbieren proeven in Eric's Bar In Eric's Bar in Goes wordt zondag weer een speciaalbier- proeverij gehouden. Onder leiding van bierkenner Jan Pas- sieux van het Zeeuws amateur bierbrouwers gilde 'De Deltabrouwers' worden deelnemers meegenomen in de wereld van het spe- ciaalbier. De bierproeverij be gint om 15.00 uur en is toegankelijk voor iedereen (18+) die interesse heeft in speciaalbier. ZIERIKZEE „Mensen, neem morgen tijdens de vlootschouw asjeblieft wat flesjes water mee," waarschuwt voorzitter Wim Schot van de Zierikzeese Havendagen. Waarschijnlijk wordt het zaterdag heet. Schot: „De mosselkotters hebben wel drinkwater aan boord, maar niet genoeg voor iedereen." Loco-burgemeester Jacqueline van Burg zei gisteravond bij de opening dat ze als echte Stoepeschieter trots is op vrijwil ligers, ondernemers en vissers die de Havendagen hebben gemaakt tot de huidige drie dagen feest. En dat feest begon met de traditionele kookdemonstratie (foto) van 't Klein Krootje: mosselpizza deze keer. foto ernesta verburg BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling; De Kunstcadeauwinkel, 11.00-17.00 uur: Gastexpositie Nortrud Becher- König; Omgeving Markt diverse etala ges, doorlopend 24/7: Etalage-expo 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier' BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Openstelling musea; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 12.00-16.00 uur: Openstelling mu seum en wandeling door Bos, Duin en Burgh; Hervormde Kerk, 20.00 uur: Zo meravondconcert door Aart en Helma Kot; Natuurinforma- tiepunt en Trampoli necentrum Wester- schouwen, vanaf 11 uur: Bezemkruis- kruidtocht met de skelter; Pannekoe- kenmolen de Graan halm, 12.00-20.00 uur: Expositie Appie Bonis microfotogra fie; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00- 17.00 uur: Wisselex positie Zeeuwse dia lecten en streek- drachten; KERKWERVE De Heerenkeet, 10.00-17.00 uur: Ex positie Marian Schellekens; Re creatieboerderij van Langeraad, 9.00- 14.00 uur: Koffer bakverkoop; NOORDGOUWE Mo More, 15.00 -17.00 uur: Haak- en breicafé; ZIERIKZEE Burgerweeshuis, 11.00-17.00 uur: Zo- merexpositie; Came ramuseum, 13.00- 17.00 uur: Openstel ling museum; Fizi, 20.00 uur: Les Ogres; Gasthuis- kerk, 13.30-16.30 uur: Openstelling kerk; Havenplein, 15.30 uur: Dikke Banden Race; Mu seumhaven, 13.00- 16.30 uur: Haal je di ploma leerling- scheepstimmer man; Nieuwe Haven en omgeving, 16.00- 02.00 uur: Zierikzee se Havendagen, 18.30-20.30 uur: Wielerronde; Omgeving Haven park diverse etala ges, doorlopend 24/7: Etalage-expo 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!'; Sint Lievens- monstertoren, 10.00-17.00 uur Be klimming van de to ren, Expositie Phan tasms en Expositie Beeld van een Zee slag anno 1304; Windmolenpark Gouweveerse zee dijk, onbeperkt: Fietsroute Windmo lenkunst trilogie Schouwenduur- zaamland; Jongeren in en rond Burgh- Haamstede kunnen in de start blokken voor hun eerste woning: de verkoop van de zestien koop woningen in de Bernhardtstraat begint over twee weken. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede De druivenakkers van De Kleine Schorre worden klaargemaakt voor de laatste maanden van rijping. Jip van Kralingen (links) en Tamara Constandse halen blaadjes tussen de trossen weg. ernesta verburg Wendy Wagenmakers Dreischor —Johan van de Velde, wijnboer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58