I 3 Overlevenden van de Italiaanse aardbeving maken huiverend de balans op. 'Waarom zouden ze dit opbouwen?' i t mm' Droomcruise van Florida naar Venetië AARDBEVING ITALIË ft w- Mijn nicht heeft het niet gered. Haar dochter, nog maar 17, ook niet. Weg... Romeo De Angelis is het type 'mij maakt niemand wat'. Dus die oekaze dat geen enkele inwoner van Pescara del Tronto zijn kapotte huis in mag? Die geldt niet voor hem. Als de carabinieri even weg- sloffen, sluipt de 6o-jarige bewo ner snel de halfingestorte buiten trap op. Even zijn telefoonoplader halen, een schone broek, en de blauw-zwarte Inter Milaan-knuf- fels op de kinderslaapkamer. Hij is nauwelijks een minuut binnen of een tiental agenten staat schreeuwend voor de ge scheurde gevel. „Onmiddellijk naar buiten. Hoe kunt u. Dit huis kan elk moment instorten." Ro meo, weer buiten, haalt zijn schouders op. Hij maakt zich de zer dagen niet druk over een uit val van de autoriteiten. Zijn dorps genoten; die houden hem bezig. Wie ligt er nog onder het puin? Ligt er nog iemand onder het puin? Hij is vandaag met zijn broer naar het mortuarium ge weest 'om de doden respect te be tuigen'. Hij mocht er niet in. Hij durft de gezichten in gedach ten niet langs te gaan: hij kent hier iedereen. Hij is in dit gehucht je ten noorden van Rome geboren en heeft er nu een vakantiehuis waar zijn vrouw en kinderen 'god dank' die nacht ontbraken. Ze wa '.3 ren in het naburige Ascoli. Romeo redde de eigen huid door na de eerste klap onder het ledikant te gaan liggen en na de tweede 'als een dolle' het huis uit te rennen. Hij is daarna, samen met buurman Enzo, alle huizen af- gegaan. Zijn oudere broer Valenti no heeft hij door het raam in vei ligheid gebracht. „Maar mijn nicht Pierana, 52 jaar, heeft het niet ge red. Haar dochter Lucretia, nog maar 17, ook niet. Weg." Net als naar de andere zwaar ge troffen plekken zijn de hulpverle ners de afgelopen dagen in groten getale naar het plaatsje ge stroomd. Een van hen, de Romein se politie-agent Claudio Piacenti- ni, is verdomd eerlijk over het ge brek aan regie. „Alle hulpverle ners doen hun best, maar de coör dinatie ontbreekt. Dat gaat in Ne derland vast heel anders, hè?" De politieman is ook open over de zwabberende slachtoffercijfers. „Deze bergdorpjes dijen in de zo mer vaak flink uit. Romeinen ko men er bijvoorbeeld naartoe om koeler weer op te zoeken. Dus hoe veel mensen er nog onder het puin liggen? Niemand die het weet." Een ding is zeker: zij zoe ken door. „We hebben in Pescara vannacht alleen twee dode vrou wen aangetroffen. En gelukkig ook een levend hondje." Brandweerman Danilo Dionisi sombert over de toekomst van de getroffen dorpjes in het groen van hartje Italië. Heeft het wel zin de muren opnieuw op te trekken? „Dit gebied zal altijd vatbaar zal blijven voor aardbevingen." Enzo Rendina (58), Romeo's vriend en buurman, wil er niet aan. Dit dorp blijft. Hij blijft. Ook nu de andere overlevenden allang geëvacueerd zijn. Enzo heeft de af gelopen nacht in de berm van Pes cara geslapen en blijft dat doen tot hij zijn huis weer in mag. „De poli tie gedoogt het, want het is best handig als er 24 uur per dag ie mand is die deze plek goed kent. En: zo koud is het niet hoor." Romeo neemt alles nog eens in zich op. De kale plek in de vallei waar in het begin van de week nog een kerk stond. Het afgebrok kelde huis met de woonkamer open en bloot: de rode fauteuil on der het gruis. Het wapperende ro ze vaatdoekje aan de waslijn van enkel een voorgevel. Hij trekt een andere conclusie dan zijn vriend. „Ze gaan dit dorp niet herbou wen. Waarom zouden ze? In zo'n gevaarlijk gebied? Mijn Pescara is voorgoed verleden tijd." Transatlantische cruise vrijdag 26 augustus 2016 'Mijn dorpje is verleden tijd' Eefje Oomen Pescara del Tronto -• 2-• c 3^. A Pescara del Tronto ligt grotendeels in puin. „Alle hulpverleners doen hun best, maar de coördinatie ontbreekt." foto stefano de nicolo/reuters Romeo De Angelis, inwoner Nieuw bij Kras: onvergetelijke, eenmalige en compleet verzorgde cruise aan boord van de Costa Deliziosa*****. Nérgens voordeliger! Compleet: incl. vlucht, transfers maaltijden aan boord Uniek: incl. 1 hotelovernachting Miami én Venetië Veelzijdig: Caribische droombestemmingen zoals de Bahama's, St. Maarten Antigua ''j' Port Everglades MiamiV^jassau n d Turks ,NWarsgiJle*L Santa C 23-daagse cruise per Costa Deliziosa***** Alle maaltijden aan boord Luxueus genieten Groot aanbod entertainment Duurzaam genieten 3500 m2 grote Samsara Spa Culinaire hoogtepunten Vertrek: alleen 17 maart 2017 Zie: kras.nl/37S64 Compleet verzorgd incl. vlucht transfers 25 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3