mm 8 :ee Loom weer maakt lui en daarom zijn sommige vakantiegangers maar wat blij met de strand- slaaphuisjes aan de voet van de Veerse Dam. AAN DE WATERKANT VEERSE DAM A Daar aan de waterkant Hier heb je bij wijze van spreken een verrekijker nodig om de zee te zien 10 ZOMERSE TIPS A Sjokkend op flipflops sleept een zongebruin de man een karretje achter zich aan over de vlonders die leiden naar het Noordzeestrand aan de voet van de Veerse Dam. Een blon de dame in een witte zomerjurk flaneert naast hem. Onder haar arm houdt ze een parasol vast. Aan het einde van het plankier heffen ze prachtig synchroon hun hand naar het voorhoofd. Ze tu ren naar de zee, aan de andere kant van het brede strand. Dat het nog best een stukje lo pen is om verkoeling te vinden in het zeewater weet Marije Poel man. Samen met haar man Johan en haar twee kinderen, Dani en Yara, logeert ze twee weken in een van de golfvormige strand huisjes die langs de kust staan. „Het is zeker 9 minuten lopen voordat je de zee in kunt", zegt ze, terwijl ze haar boek naast zich neerlegt op de veranda. „Zelf ga ik het water niet in. Ik vind het pri ma om vanaf het droge van het strand, de lucht en de omgeving te genieten." Haar zoontje Dani roept daarentegen enthousiast: „Ik ga de zee wel in hoor." Terwijl hij een van zijn blonde lokken uit zijn ogen wrijft, voegt hij toe: „Ik zou hier altijd willen blijven." Dat het brede strand bij Vrou wenpolder nog een relatief jong strand is, zou je op het eerste ge zicht niet zeggen. „Toen mijn opa in i960 camping Oranjezon - in het gelijknamige natuurgebied - begon, lag dit strand er nog niet eens", verklaart Tom Pouwer, ex ploitant van de Noordzeehuisjes. Met de aanleg van de Veerse Dam in 1961 werd het Veerse Gat afge sloten van de open zee. Vervol gens heeft de stroming er in de loop der jaren voor gezorgd dat er een mooi strand is ontstaan. De oprichting van camping Oranjezon en de afsluiting van het Veerse Gat vonden beiden al weer ruim vijftig jaar geleden plaats. Inmiddels runt Tom Pou wer samen met zijn ouders en zijn zus Sara het familiebedrijf achter het kampeerterrein. Omdat de uitbreidingsmogelijkheden van de oorspronkelijke camping be- perkt zijn, besloot de familie Pou wer naar andere expansiemogelijk heden te kijken. Toen ze in 2012 te horen kregen dat er kavels te koop werden aan geboden aan de Veerse Dam gin gen ze rond de tekentafel zitten. Ze wilden iets anders bieden dan de doorsnee strandhuisjes en zo ontwikkelde zich het idee voor golfvormige Noordzeehuisjes. De plannen voor deze unieke slaap- plekken werden positief ontvan gen en een jaar later waren ze de trotse eigenaren van tien strand huisjes op het strand bij Vrouwen polder. Marije viert daar nu voor het tweede jaar op rij vakantie met haar gezin. Ze geeft een korte rondleiding door het verblijf. Van binnen ziet alles er veel ruimer uit dan je buiten zou verwachten. Er is een keuken met eethoek, een douche en toilet, een tweeper soonsslaapkamer op de beneden verdieping en nog een tweede slaapkamer op de bovenverdie ping. „Daar slapen de kinderen", zegt Marije, ,Je moet daar echt even een kijkje nemen; het uit zicht is namelijk echt prachtig." Dani racet alvast de trap op en ploft neer op zijn bed, vanuit zijn slaapplek kijkt hij door de grote ra men die het huis over de hele breedte beslaan. Zijn moeder heeft geen woord te veel gezegd; de wijde blik op het brede strand en het golvende water in de verte is net een levend schilderij. Voor Dani en zijn zus Yara is het iets dat ze zeker zullen missen als ze straks weer terug in Drenthe zijn. „Het enige dat ik niet zal missen, is zand in mijn bed", grapt Dani. „De huurders komen hier om van de rust en de natuur te genie ten", omschrijft Tom zijn gasten. Hij geeft aan vrij weinig last te hebben van de discussie rondom het volbouwen van de kusten. „Hier heb je bij wijze van spreken een verrekijker nodig om de zee te zien." Wel vindt hij dat de nuance in de discussie rondom dit thema ontbreekt. „Er zit een groot ver schil tussen mensen die puur din gen langs de kust planten om ren dement te behalen en mensen zo als wij die deze huisjes bouwen, omdat er vraag naar is." vrijdag 26 augustus 2016 TIP 1 Damen Breskens Sailing Weekend (DBSW), Breskens Vrijdag, zaterdag en zondag ver welkomt DBSW honderden (in ternationale zeezeilers in de monding van de Westerschelde. Voor supporters en niet-zeilers wordt in de jachthaven een jeugdprogramma georganiseerd en zaterdag is er een feest avond voor zeilers en bezoe kers. Dit jaar wordt voor het eerst geracet in de One Ton Cup Revival. Tijd en plaats: Oosthaven- dam, drie dagen lang. TIP 2 Mini-cruise Oosterschel- de of Veerse Meer Drie uur genieten op het water tijdens een minicruise. Er zijn vaarroutes over Nationaal Park de Oosterschelde en het Veer se Meer. Tijd en plaats: Sophiaboule- vard 23a, Kamperland Website: AyeAye-cruises.nl TIP 3 Havenrondvaart, Vlissin- gen Bekijk de haven vanaf het water en ervaar de betekenis van de zee. De Denick II komt langs plaatsen waar u normaal ge sproken niet mag komen. Bekijk aansluitend in het Zeeuws Mari tiem muZEEum de handel en wandel van de VOC en bezoek de kazematten. Tijd en plaats: Stationsplein, afvaarten om 10.00 en 13.00 uur. Meer info: muzeeum.nl TIP 4 Kofferbakverkoop, Kerk- werve Op Recreatieboerderij Van Lan- geraad wordt in het bos een kof ferbakverkoop, een soort kleed- jesmarkt, gehouden. Bezoekers kunnen een ritje maken met de modelstoomtrein en er worden paling, zalm en forel gerookt. Tijd en plaats: Weelweg 3, 09-00-14.00 uur. Website: recreatievanlangeraad.nl/kof- ferbakverkoop.html LZ-. voorkomen. Van 11.00-11.30 uur worden de dieren gevoerd. Tijd en plaats: Duivlietweg 6. Vooraf reserveren via 0118-582620 is noodzakelijk. L Met een stoomtreintje langs de verkopers in Kerkwerve. TIP 5 Zeeaquarium, Oostkapel- le Neem een kijkje achter de scher men van het zeeaquarium van museum Terra Maris. In het aquarium leven vissen en ande re dieren, die in de Oosterschel de en aan de Noordzeekust Het Oranjebos van Panora ma Walcheren. TIP 6 Panorama Walcheren, Vlissingen Verschillende plekken van het ei land Walcheren zijn als een pano rama te bezichtigen: de kijker be leeft de plaats alsof hij er aanwe zig is. De sfeervolle schilderijen beelden ook de seizoenen uit. Tijd en plaats: De Willem Ruysstraat 102 (Machinefa briek), 13.00-17.00 uur TIP 7 Bezemkruiskruid fiets en skeltertocht, Westenschou- wen De bezemkruiskruidtocht kan per fiets of met een skelter wor den gemaakt. Met een routebe schrijving kunt u de groeiplaats vinden van het bezemkruiskruid, een opmerkelijke, uitheemse, warmteminnende plant. Tijd en plaats: Steenweg 13a, P-terrein bij de rotonde, 11.00-18.00 uur TIP 8 Orgelconcert, Vlissingen Niels-Jan van der Hoek, orga nist in Rotterdam, geeft een lunchconcert op het orgel van de Sint Jacobskerk. Tijd en plaats: Oude Markt 2, 12.00-12.30 uur TIP 9 Open Tuin Rammekens- hof en 't Puntje, Ritthem Geniet van de prachtige rozen, bloeiende struiken en de uitbun dige kleurenpracht van de plan- tenborders op Rammekenshof. Bij 't Puntje kunt u de moes- en siertuin bewonderen. In het Theehuis kunt u terecht voor koffie, thee of fris met gebak. Tijd en plaats: Rammekens- weg, 13.00-17.00 uur. Website: rammekenshof.nl en t-puntje.nl TIP 10 Wielerronde, Zierikzee Vandaag wordt de Grote Prijs Emergo Group, een wielerronde door het centrum van Zierikzee, verreden. Start op de Nieuwe Haven en finish op het Haventer rein. Tijd en plaats: Havenplein, 18.30-20.30 uur Wakker worden met zicht op zee Janneke Koster Veerse Dam Tom Pouwer is samen met zijn zus Sara eigenaar van de Noordzeehuisjes aan de Veerse Dam. Deze strand- slaaphuisjes, die sinds 2013 op het strand bij Vrouwen polder staan, zijn onderdeel van het bedrijf achter cam ping Oranjezon. Hun opa opende dit kampeerterrein in het gelijknamige natuur gebied 1960. —Tom Pouwer, verhuurder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36