Gemeente Veere zoekt naar explosieven in een moestuin Oosterscheldeweek even terug op oude nest WALCHEREN 7 Tegels markeren de contouren van voormalig kasteel in Sint Laurens Nu is de vorm van Slot Popkensburg te zien aan een stuk dor gras. Volgende maand herinneren tegels aan het kasteel. Zonder het kasteel had Sint Laurens waarschijnlijk nooit deze naam gehad De Kasteelstraat, Laan van Popkensburgh, Van Citterstraat, Bou- daenlaan, Van Borsse- lenlaan en Sint Lau rens. Het dorp en de straten had den al die namen niet gehad, als Slot Popkensburg nooit had be staan. Maar ondanks dat het kas teel zoveel invloed heeft gehad, is er al sinds de sloop in 1863 niets meer van te zien. Daar komt vol gende maand verandering in, als de contouren weer zichtbaar zijn gemaakt. Jan van Popkensborch was de eerste eigenaar van het kasteel. Hij kwam uit het Friese dorp Laue- rens en noemde zijn landgoed in Zeeland daarom 'De Heerlijkheid Brigdamme - Sint Laurens'. Later kreeg ook het dorp die naam en vrijwel alle families die in het kas teel hebben gewoond, zijn terug te zien op de straatnaamborden. Sinds ongeveer dertig jaar wordt de lap grond, 't Hof Pop kensburg, bewoond door een se niorengemeenschap. De funda menten van het kasteel liggen al anderhalve eeuw onder het gras veld in hun gemeenschappelijke tuin. Alleen in 2014 kwamen de restanten even bloot te liggen, om dat ze toen werden onderzocht door archeologen. Het kasteel ver- dween daarna echter weer onder de grond, alsof het er nooit had ge staan. Nu wil eigenaar 'Maatschap pij van Welstand' samen met Stichting Landschapsbeheer Zee land de oorspronkelijke vorm mar keren met tegels. Daar zijn de bewoners hartstik ke blij mee. „Het feit dat we op een historische plek wonen, krijgt meer leven als de contouren straks zichtbaar zijn", zegt Ria Dekkers. Ze laat zien dat het kas teel nu al op het grasveld te zien is in een dor stuk gras. Een groot vierkant en twee cirkels, waar de torens hebben gestaan. „We heb ben het gras eerst hoog laten groeien en het na het maaien een tijd laten liggen in de vorm van het kasteel. Daardoor is het gras er onder uitgedroogd", legt Dekkers. Dat is handig voor de vrijwilli gers die maandag beginnen met het uitgraven en betegelen van de buitenkanten. Om de bewoners - die de grote tuin zelf onderhou den niet tot last te zijn met het stukje historie, komen er graste- gels te liggen. „Daar groeit het gras doorheen en wij kunnen ge woon blijven maaien", aldus be woonster Anneke van Rooij. Op 24 september onthult de rentmeester van de Maatschappij van Welstand de contouren tij dens de algemene ledendag. Voorlopig ziet het ernaar uit dat het een besloten bijeenkomst zal zijn, maar de bewoners zijn wel van zin om de historie op termijn met niet-leden te delen. „Mis schien kunnen we er wat mee doen tijdens festiviteiten, zoals Open Monumentendag", oppert Ir ma Timmermans. „Dan kunnen wij misschien rondlopen in mid deleeuwse klederdracht. We zijn tenslotte allemaal een beetje hof dames- en heren nu we hier wo nen." Achter de moestuin aan 't Houtje in het dijkdorp ligt een volkstui nencomplex. Volgens de overleve ring zou daar een mijnenveld ge legen hebben, dat deels geruimd zou zijn. In die volkstuinen zijn tot nu toe geen explosieven ge vonden. De moestuin leverde in 2015 ook al een antitankmijn op. Re den voor de gemeente om er nu Het is uniek dat de gemeente op particuliere grond onderzoek doet een detectieonderzoek op los te laten.Vrij uniek, omdat dit niet op gemeentegrond gedaan wordt, beaamt wethouder Jaap Melse. „Ik kan me voorstellen dat de be woner niet vrolijk wordt van die explosieven in zijn grond. Zeker omdat er meerdere zijn gevon den. Het detectieonderzoek kan daar snel en vrij eenvoudig. De moestuin is overzichtelijk; er is geen bebouwing. We laten dat onderzoek doen zodra de gewas sen uit de tuin geoogst zijn." De gemeente wil ook een histo risch onderzoek verrichten voor het volkstuinencomplex. Melse: „Dat gebied is groter en er staan wat kleine gebouwtjes, dus detec tie kan daar niet. Omdat we de kroten en peeën niet uit de grond willen halen door te gaan graven naar explosieven, doen we dat onderzoek eerst. Dat kan best ingewikkeld zijn. Misschien moeten er kaarten uit Duitsland of Engeland komen. We willen in kaart brengen wat er daar alle maal is geweest. Ook met oog op de toekomst als we daar willen bouwen. Als uit dat onderzoek blijkt dat het 'niet goed is', kun nen we gericht verder kijken." Veere steekt 7.845 euro in bei de onderzoeken. De Oosterscheldeweek komt weer een beetje thuis. De achtste jaar gang van het achtdaagse feest op en rond Nationaal Park Ooster- schelde (NPO) heeft Kapelle dit jaar weer als gastheer. Datzelfde Kapelle was acht jaar geleden de initiatiefnemer voor de Ooster scheldeweek, al duurde het evene ment toen slechts één dag. Het NPO bestaat sinds 2002. „Het is het grootste van Neder land. Het bestrijkt 37.000 hectare en heeft zo'n 180 kilometer kust lijn", vertelt burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle. Wilco Ja- cobusse van het NPO voegt daar aan toe: „Wat de Michelinster is voor de horeca, is het predikaat Nationaal Park voor de natuur." Nadat alle zeven Oosterschelde- gemeentes de voorbije jaren aan de beurt zijn geweest als gastheer voor de Oosterscheldeweek, is dit jaar Kapelle weer aan de beurt. „We hebben geprobeerd er zoveel mogelijk mensen bij te betrek ken", aldus Stapelkamp. Dat resulteerde onder meer in de Oosterscheldemars. Een wan deltocht, of eigenlijk drie, in de buurt van Wemeldinge. Maar niet alleen in de gemeente Kapelle ge beurt van alles tijdens de Ooster scheldeweek. Ook in de zes ande re Oosterscheldegemeenten valt van alles te zien en te beleven. Zo zijn er op Neeltje Jans speciale da gen voor mindervaliden: op 7 en 8 september zijn er een aantal activi teiten voor mindervaliden uit de Oosterscheldegemeenten. Jflüi vrijdag 26 augustus 2016 'Popkensburg komt tot leven' Bewoonster van Hof Popkensburg Irma Timmermans: „Wij zijn nu eigenlijk de hofdames." Elodie Kint De kroten en sla hoeven de grond niet uit, maar de gemeen te Veere wil een moestuin ach ter een woning in Westkapelle wel laten onderzoeken op ex plosieven. Uit de moestuin kwa men afgelopen voorjaar twee antitankmijnen naar boven. Annemarie Zevenbergen Westkapelle —Jaap Melse, wethouder Willem Adriaansens Kapelle Voor het volledige programma: www.np-oosterschelde.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35