'Vooral veel aannames, weinig feiten' Borg voor de kerncentrale lijkt al bijna achterhaald ZEELAND 3 TEGEN FINANCIERING KERNCENTRALE KENT GEEN GEZICHT Wie het formulier voor de volksraadpleging invult, moet zelf wel volledig met de billen bloot een dag wachten. Het postadres is Schenge 4 in Middelburg. Dat blijkt het beweegcentrum Zee- landgezond te zijn. De dame die de telefoon opneemt, zegt dat ze geen naam van een contactper soon kan geven. 'Probeert u het via de website. Daar staat ook een mailadres op'. Ook de houdster van de website, fotografe Marjo lein van Pagee uit Rotterdam, zwijgt in alle talen. Nee, ze heeft geen contactpersoon, deelt ze mee. De initiatiefnemers zijn niet de bekende voormannen en -vrou wen van de antikernenergie-orga- nisaties Wise, Laka en Green peace. Ook bij Groenlinks, ver klaard tegenstander van kernener gie en voor een zo snel mogelijke sluiting van Borssele, zeggen ze het niet te weten. Fractievoorzitter Gerwi Tem mink van Groenlinks in Provin ciale Staten kent geen namen en rugnummers, terwijl GroenLink- sers altijd vooraan staan bij de monstraties voor de deur van Del ta, het energiebedrijf dat voor 70 procent eigenaar is van de kern centrale. In de antikernenergie-be- weging is het 'ons kent ons, dus welk spelletje wordt er hier gespeeld? Directeur Peer de Rijk van Wise Ne derland graaft op verzoek in zijn ach terban. Kennelijk heeft hij wel contact gelegd met initiatiefnemers, want even later komt hij terug met de medede ling: „Nou, ze maken het span nend. Ze maken de woordvoerder bekend als ze duizend handteke ningen hebben verzameld." Na men geeft hij echter niet. Die duizend handtekeningen zijn minimaal nodig om een for mele volksraadpleging aan te vra gen. Om zo'n volksstemming te kunnen houden, zijn minimaal zesduizend handtekeningen van stemgerechtigde Zeeuwen nodig. En dat beperkt zich niet tot alleen de naam van mensen die sympa thiseren met dit burgerinitiatief. Wie het formulier voor het raadge vend referendum downloadt en in vult, moet zelf wel volledig met de billen bloot. Gevraagd worden: voornaam, achternaam, adres, ge boortedatum en handtekening. Zo lang de initiatiefnemers achter de schermen blijven opereren, zou je dat kunnen opvatten als strippen voor een groep wildvreemden. De anonieme club vraagt men sen die hun handtekening zetten, het ingevulde formulier 'vóór maandag 12 september' te sturen naar het postadres in Middelburg, ergo het beweegcentrum Zeeland- gezond. Dan zal blijken of vol doende Zeeuwen een groepje on bekenden vertrouwt. Als de drem pel niet wordt gehaald, hoort Zee land er wellicht nooit meer iets van. Misschien hooguit via een be richt op de website. De opzet van de actie lijkt geen bemoediging voor een democra tisch middel dat een volksraadple ging in ultimo is. Binnen de anti kernenergie-beweging doet de 'ge maskerde' actie de wenkbrauwen dan ook fronsen. Wise strijdt al tijd met open vizier. Peer de Rijk steunt op zich een volksraadpleging, maar noemt de aanpak van de 'anonieme' initia tiefnemers tegelijkertijd 'onhan dig geklungel'. De advocaten Raadsman Mark Dunsbergen stel de dat de reconstructie van de po litie over wat er de 16e gebeurde deels gebaseerd is op aannames en suggesties, niet op feiten. Ook zei hij dat er geen enkel overtuigend bewijs is dat de beide mannen die avond hebben geschoten. „Alleen het slachtoffer verklaart dat." Maar deze had, aldus Dunsbergen, al eerder verklaard dat hij wraak zou nemen op vooral B. omdat die hem twee weken eerder had gesto ken. Hij bracht ook naar voren dat er geen enkel bewijs is dat B. wist waar het slachtoffer in Terneuzen uit de bus zou stappen. „Boven dien stond toen zijn telefoon uit." „Dat is juist een bewijs voor zijn onschuld. Want als hij hem wilde pakken, dan had hij toch wel aan iedereen gevraagd: 'waar is hij, waar is hij'." De raadsman probeerde de rechtbank ervan te overtuigen dat zijn cliënt, tijdens de schietpartij, in een woning in Terneuzen was waar hij wachtte op het moment dat hij getatoeëerd zou worden ter herinnering aan zijn overleden vriend Gideon Verhelst. Zijn collega Dick Olie vervolgde dat app- en telefoonberichten slecht zijn vertaald vanuit het Pa- Ook zijn roddel en achterklap gepresenteerd als feiten piamento naar het Nederlands. Ook zei hij dat de politie aan tun nelvisie leed tijdens het onder zoek. „Eén scenario werd voor de politie werkelijkheid. Ook zijn roddel en achterklap gepresen teerd als feiten." De officier van justitie Officier van justitie Miranda Paapen was opvallend kort in haar reactie op de pleidooien. Ze her haalde dat Constansia een duidelij ke verklaring heeft afgelegd wie hem die avond heeft beschoten en dat ook alle bewijzen in de rich ting van B. en M. wijzen. De verdachten De beide verdachten herhaalden dat ze onschuldig zijn. B.: „Ik heb er echt niets mee te maken." Ook hij stelde dat alles wat er via WhatsApp en telefoon is gezegd, uit zijn verband is gehaald. Hij zei dat hij vanaf dag één gezien wordt als de dader en dat ontlastend be wijs niet aan bod is gekomen. „Ook vind ik het heel klote voor Juney wat er gebeurd is." Tegelij kertijd vindt hij het ook 'klote' dat het slachtoffer hem aanwijst als een van de schutters. Tot slot: „Ik wil naar huis. Ik wil naar mijn vriendin, naar mijn kinderen. Ik wil mijn leven weer opbouwen." M. vertelde op zijn beurt dat hij sinds kort verloofd is en dat hij wil trouwen en met haar wil sa menwonen. „Ik wil naar huis." Het onderzoek noemde hij 'bull shit'. „Het heeft mij kapot ge maakt." Uitspraak 8 september. Met de volksraadpleging willen de anonieme actie voerders voorkomen dat de Zeeuwse gemeenten en de provincie als aandeelhou ders van energiebedrijf Del ta garant staan voor een le ning van 200 miljoen euro aan EPZ, de exploitant van de kerncentrale. De belas tingbetaler moet niet borg staan voor een kerncentrale die sinds vorig jaar verlies draait, is hun boodschap. Voor de kerncentrale moet een oplossing worden ge vonden omdat moederbe drijf Delta door de verplich te splitsing van het net werk- en het energiebedrijf uiteenvalt. De splitsing moet 1 juni 2017 zijn vol tooid. Delta is verplicht twee levensvatbare bedrij ven achter te laten. EPZ kan nu niet overleven zonder hulp van moeder Delta. Er is dus een finan cieringsplan nodig. Eén van de mogelijkheden is EPZ te versterken met een lening. Die kan worden ge nomen op waterbedrijf Evi- des, waarvan gemeenten en provincie voor de helft aandeelhouder zijn. In dat scenario zouden ze borg moeten staan voor een le ning van 200 miljoen euro. Dat willen ze echter alleen binnen een totaaloplossing voor Delta en een sluitende businesscase voor EPZ. Voor dat laatste hoopt Zee land vurig op hulp van mi nister Kamp, maar die heeft de Kamer al drie keer geschreven daar geen nood zaak toe te zien. Delta en zijn aandeelhouders heb ben de oplossing in han den: verkoop netwerkbe drijf Enduris en gebruik een deel van de opbrengst als buffer voor EPZ. De aan deelhouders willen dat lie ver niet, want het zal Zee land banen kosten. Voorlo pig lijkt het op verkoop van Enduris uit te draaien, al probeert de PvdA in de Ka mer het tij nog te keren. De borgstelling lijkt dus min der actueel. De vraag is of een referendum nog veel zin heeft. vrijdag 26 augustus 2016 tegen Borssele verstopt zich Tijdens de laatste dag van het proces tegen de Terneuzenaren R.B. (38) en P.M. (25) voerde vooral de verdediging het woord. De twee worden onder andere verdacht van een poging tot liquidatie op Juney Constan- sia op 16 december 2014. Dick Olie, advocaat JinOODOOÜDI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31