M - Max: 'Goede race maakt files fans vast goed' mm 27 Wielerbond moet méér doen om veiligheid van renners te garanderen Na zijn dramatische crash in de Vuelta op een ongemarkeerd paaltje roept Steven Kruijswijk op tot actie. Hij had gisteren ook moeten fi nishen in Luintra, maar de zesde Vuelta-rit van Steven Kruijswijk was er een naar huis. In een vliegtuig, met de linkerarm in een mitella. Als aandenken aan een paaltje, dat in de volle finale van de vijfde rit door de organisatie onopge merkt was gebleven en waar de kopman van Lotto-Jumbo bovenop knalde. Hij kreeg excuses en er werd hem een eventuele compensatie beloofd. „Daar ben ik blij om, dat ze de fout tenminste erken nen. Maar ik schiet zelf natuurlijk niks op met excuses. En de wielersport ook niet", beseft Kruijswijk, die niet de eerste ren ner is die door een gebrekkige organisatie geblesseerd raakt. „Ik ben de dupe van een obstakel op de weg, dat bijna niet te missen is. En toch is het over het hoofd ge zien. Net als vorig jaar bij een vergelijkba re val in de Ronde van Baskenland. Aan excuses hebben we dus niks, als de veilig heid van de renners alsmaar in het ge drang blijft." Steven Kruijswijk: „De fout ligt bij de or ganisatie, dat hebben ze zelf toegegeven. De organisatie en de UCI moeten zorgen dat het parkoers in orde is en dat was dui delijk niet zo. We zoeken als renners zelf ook de risico's op, dat besef ik goed. Ik doe daar ook aan mee. Er wordt al op het scherpst van de snede gekoerst, zo kwam ik eerder dit jaar ook ten val in Giro. Maar als factoren die je zelf niet in de hand hebt, er dan ook nog bij komen, tja.. Als renner moét je opletten, absoluut. Maar je moét er ook vanuit kunnen gaan dat de omgeving waarin je koerst veilig is." „Mwah, ik weet niet of het aan mij is. Ik weet ook niet of en hoe we dit probleem nu meteen op gaan lossen. Maar blijkbaar moeten inspecties van de parkoersen nog veel strikter. Dan die laatste to kilometer maar dubbel checken, als ze dit soort din gen over het hoofd blijven zien. Dan trek ken ze daar bij de UCI maar extra budget voor uit. Want nu mag ik nog blij zijn dat het 'maar' om een sleutelbeenbreuk gaat. Dat heelt wel weer. Dit had veel slechter afkunnen lopen." „Dit is niet waar je rekening mee houdt, dus de teleurstelling overheerst dat ik na een paar dagen Vuelta al naar huis moet. Maar ook vanwege de manier waarop. Dat paaltje had er gewoon niet mogen staan. Dit had voorkomen kunnen worden." „Zoals het er nu uitziet koers ik dit sei zoen niet meer, want de breuk kan niet ge opereerd worden. Die moet vanzelf gene zen. En in 2017 zal de herinnering wel re delijk vervaagd zijn. Je moet ook gewoon van het goede uit durven gaan, hè. Je moet er niet bij stil blijven staan dat dit kan gebeuren, want dan kun je helemaal niet meer koersen." Max Verstappen loopt in korte broek door de paddock van het cir cuit van Spa-Francorchamps. On danks de hitte met gezwinde pas, al stopt de Nederlander, die een Belgische moeder heeft, beleefd voor twee fans die hem vragen voor een selfie. Behalve het racen, draait het daar dit weekeinde ook om voor Verstappen: de fans. Er komen er tienduizenden - velen toestromend uit Nederland - die vermoedelijk lang in de door werk zaamheden te verwachten files zullen staan. „Hopelijk hebben we een goed weekeinde. Ik denk dat dat alle files goedmaakt", zegt Ver stappen lachend. Verstappen zit in de persconfe rentie tussen de grote heren: Le wis Hamilton en Fernando Alon- so. In dat rijtje hoort hij inmid dels in de Formule 1, waarin hij sinds zijn overstap naar Red Buil een zege heeft gepakt en om po diumplekken vecht. Of een ere plaats er dit weekeinde in zit? „Dat weet ik nog niet. Daar kan ik na de eerste training pas meer over zeggen." Wat in ieder geval geen kwaad kan, is dat Hamilton een gridstraf zal inlossen voor een motorwis sel. Het moet dus gek lopen wil Verstappen zondag ook naast de Engelsman op de grid staan, want Hamilton wacht een straf van tien tot twintig plaatsen. „Een voor deel, maar het is ook even afwach ten. We hebben daardoor iets meer kansen, maar als Mercedes hier snel is, rijdt Hamilton ook zo naar voren", wikt en weegt Ver stappen. Tussen de persconferentie en het gesprek met Nederlandse pers door verkent Verstappen het cir cuit op de fiets. Als hij tussen de bomen door heeft kunnen kijken, heeft Verstappen ook de vele al aanwezige Nederlandse fans kun nen zien. Het staat in de Belgische bossen al vol met tentjes, campers en caravans, vaak creatief in Ver stappen-kleuren beschilderd. Zelfs als veel fans worden ver traagd door files, zal Verstappen aan aandacht geen te kort komen. Extra druk voelt hij daardoor niet. „Het is natuurlijk mooi dat er zo veel fans komen. Dat motiveert mij alleen maar meer." Het doel, behalve alle fans op een mooi resultaat trakteren, is Ferrari voorblijven in de strijd om de tweede plek bij de teams. Daar zal het vooral om draaien in de tweede seizoenshelft voor Red Buil en Verstappen, die met ple zier weer in de auto stapt: „Ik ben blij dat de zomerstop er op zit. Na twee weken mocht het van mij weer beginnen." Voor veel van Verstappens fans vast ook. Op het circuit is het nu nog de circuitspeaker die de na men Verstappen het hardst roept. Dat zal vanaf vandaag anders zijn. Dan zullen de fans de speaker overstemmen. Dat staat straks wel haast net zo vast als die files. vrijdag 26 augustus 2016 Aan excuses hebben we natuurlijk niks' Arjan Schouten Rotterdam Verwijt je iemand iets? Wat moet er nu gebeuren? Is het aan jou om een signaal af te geven? Ben je nou boos of teleurgesteld? Ga je hier lang angst van houden? Hitte, files en een massale in tocht van Nederlandse fans die hij dit weekeinde op een mooie Grand Prix wil trakteren. Dat lij ken de ingrediënten voor Max Verstappens thuisrace in de For mule 1. Daan de Geus Spa-Francorchamps Ha Lewis Hamilton wordt minstens tien plaatsen teruggezet in de start opstelling, omdat de En gelsman opnieuw zijn motor moet vervangen. HSteven Kruijswijk FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27