effeweg.nl i E 17 Exclusief voor u! Boek nu! www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 moet uit Schiedam en Starneth uit Enschede vormden om het New Yorkse rad te bouwen. Het saaie eiland waar het ver rijst, tussen New York en New Jer sey, kan na Times Square de twee de toeristische bestemming van de stad worden, meent ceo Rich Marin. Hij hoopt per jaar 'op drie tot vier miljoen bezoekers' die een kaartje van 35 dollar kopen. Het uitzicht vanaf Staten Island is fenomenaal, ook zonder reuzen rad: aan de horizon liggen de to rens van Manhattan. „De mooiste werkplek die ik ooit heb gehad", oordeelt Bastiaansen. Veel is er nu nog niet te zien van het 192 meter hoge gevaarte dat hij hier laat bouwen: op dit moment wordt gewerkt aan de fundering op een krap stuk grond aan het water. Lastig, want de po ten moeten vanwege de beperkte ruimte uitzonderlijk dicht bij el kaar staan. Het wordt een reuzen rad op stilettohakken, in de woor den van Marin. Het is allemaal uitgedacht door het Enschedese Starneth, een be drijf opgericht door technici die meewerkten aan de bouw van de London Eye. Mammoet hijst, net als in London, alles op z'n plaats. Starneth werkt ook aan een nóg hoger rad in Dubai, dat New York voor blijft in de strijd om de titel 'hoogste rad ter wereld'. Voor New Yorkers springt voor al de hobbelige weg naar voltooi ing in het oog. Waar de initiatief nemers aanvankelijk dachten zo'n 250 miljoen dollar nodig te heb ben, is de rekening inmiddels op gelopen tot 580 miljoen. Er is een juridische strijd met de bedenker, die door investeer ders uit de raad van bestuur zegt te zijn gewipt, mede vanwege zijn orthodox-joodse achtergrond. Zijn compagnon beschuldigt de huidige bestuursleden van misma nagement. En dan duurt het ook nog een paar jaar langer voordat het rad af is. Volgens de eerste planning had het rad al moeten draaien, nu geldt: in het voorjaar van 2018 gaan de eerste bezoekers de lucht in voor een rit van 38 minuten. „Er zijn maar drie van deze gigan tische reuzenraden in de wereld", legt Marin de vertraging en kol- lossale kostenoverschrijdingen uit. „Er is gewoon niet veel kennis over hoe dit werkt." De London Eye kon nog in één keer omhoog gehesen worden, maar de New York Wheel is de helft groter en moet vanwege zijn omvang in delen worden opge bouwd. De onderdelen worden in de hele wereld gefabriceerd. De poten komen uit Italië, de as komt van Huisman uit Schiedam. Marin: „We wilden graag alles in Nederland laten bouwen. Maar Ne derlandse lassers zijn te duur, ver geleken met Huismans Tsjechi sche fabriek. De glazen cabines - 36 stuks, elk voor 40 passagiers - worden door VDL in Breda gebouwd. Ze zijn loodzwaar (30 ton), ook al door het extra dikke glas. „Dit is niet zo maar een pretparkattractie", waar schuwt Rich Marin. „Dit is een ico nische toevoeging aan de stad. We bouwen dit voor de komende hon derd jaar." Wat in 2008 nog een stoutmoedig plan was van een bemiddelde fan van het reuzenrad in Londen, wordt langzaamaan werkelijk heid. Op een New Yorkse bouw plaats wappert een Nederlandse Mammoetvlag. Onze landgenoten leiden op Sta ten Island een bouwproject dat de aanblik van de stad gaat verande ren. Wie in 2018 New York aan schouwt vanaf het beroemde Em pire State Building, ziet in de ver te niet alleen de Brooklyn Bridge de 564 meter hoge top van het One World Trade Center, maar ook een draaiend New York Wheel. Zeker na zonsondergang, 200.000 led-lampjes van Phi- aangaan voor de dagelijkse lichtshow. „Het is me toch een partij licht, eigenlijk te veel als je het mij vraagt. Maar dit is New York hè. Kijk naar Times Square", zegt Ge rard Bastiaansen, projectleider van de joint venture die Mam- Vanaf 5 daagse busreis All-inclusive genieten in het Sauerland! Ga mee met Effeweg.nl en geniet van een zorgeloze 5-daagse all-inclusive vakantie in het Sauerland. vrijdag 26 augustus 2016 Reuzenrad New York draait op Nederlanders Karlijn van Houwelingen New York Vertrekdata en prijzen Accommodatiebeoordeling 8,5 DAG 1 Heenreis We vertrekken naar ons hotel in Sauerland. Na de lunch maken we een korte rondrit door het Sauerland. Bij terugkomst in het hotel kunt u genieten van een heerlijk diner en kunt u deelnemen aan een fakkel wandeling met schnapps. DAG 2 Dagtocht Paderborn en Teutoburgerwoud Per touringcar vertrekken we naar Paderborn. In de middag rijden we naar het Teutoburgerwoud, waar we het Hermannsdenkmal bezoeken en de beroemde Externsteine. DAG 3 Korbach en boottocht Diemelsee Vandaag rijden we door het Sauer land naar Korbach. Na de lunch rijden we naar de Diemelsee waar een boottocht op het programma staat. Aansluitend rijden we terug naar ons hotel waar het diner wordt omlijst met live muziek. DAG 4 Grilon en natuurtocht Sauerland Vandaag brengen we een bezoek aan Brilon. Na de lunch in Brilon maken we een natuurtocht door het Sauer land. U komt o.a. langs Winterberg, Willingen en de Kahler Asten. Na het diner wordt er een Beierse avond in het hotel gehouden. DAG 5 Vrije tijd en terugreis Vandaag is alweer de laatste dag van deze prachtige reis. 3 oktober 31 oktober 7, 14, 28 november. 369,- 299,- 299,- All-inclusive arrangement 4 hotelovernachtingen 4 maal uitgebreid ontbijtbuffet 5 maal lunch(pakket) 4 maal 3-gangen diner 1 maal koffie en gebak Welkomstdrankje Alle consumpties, dagelijks van 17 t/m 24u Gratis gebruik hotelfaciliteiten Gezellig avondprogramma Begeleiding door uw chauffeur reisleider Koffie thee op verzamelpunt op dag 1 Vervoer per luxe touringcar U verblijft in Hotel Alpin Superieur 3* Het hotel ligt in het plaatsje Grafschaft, midden in een bosrijk gebied gelegen in de driehoek, Schmallenberg, Winterberg en Bilstein en ademt een landelijke sfeer. Alpin Hotel is een sfeervol multifunctioneel hotel met alles onder een dak en beschikt over 116 kamers, allen met douche bad, toilet, TV en een zitje. Bijna alle kamers zijn per lift bereikbaar. Heerlijk ontspannen kunt u ook in het zwembad en de sauna. Vertrek op 3, 31 oktober, 7, 14, 28 november Het hotel, met een Nederlands management, biedt u exclusief een succesvol all-inclusive arrangement aan. Geniet tijdens deze reis van een uitmuntende verzorging, uitgebreid enter tainment en gezellige excursies! ma. t/m vr.: 08 - 22u - zaterdag: 08 - 17u Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en p.p. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17