Op hakken achter de apotheekovervaller aan 15 Tommy Wieringa Wilders belooft wéér een lagere AOW-leeftijd 16 doden op school Het religieuze had zich naar de openbare ruimte verplaatst kelijk en een beetje onaange naam dat er in het Sloterparkbad een fitnesszaal bestond waar ik omwille van mijn sekse niet bin nen mocht. Op maandag bezocht ik een vestiging van de fitnessketen Basic Fit in het Slo terparkbad in Am sterdam, waar uitsluitend islami tische vrouwen aan het sporten waren. Ze keken op toen ik bin nenkwam. Een receptioniste met een hoofddoek zei vriende lijk dat ik boven moest zijn, dit was de vrouwenafdeling. „Ik zie alleen gelovige vrouwen", merk te ik verbaasd op. „Komen er ook andere?" „Dit is voor alle vrouwen", ant woordde de receptioniste met het geduld waarmee je een kind onderwijst. Later in de week las ik dat de ontwerpster van de boerkini, de Australisch-Libanese Aheda Za- netti, het hooggesloten badpak niet beschouwde als een teken van onderdrukking maar van be vrijding. De bevrijding bestond eruit dat moslima's eindelijk naar het strand konden met een boerkini; Zanetti was in haar jeugd buitengesloten van de Au stralische badcultuur door haar geloof en haar sociale omgeving, die frivole badkleding verboden. Wat een dubbelzinnig sym bool is daarmee de boerkini, die zowel een teken van onderdruk king als van verlossing is. Beide zijn waar, maar het meest waar lijkt mij in dit geval de onderge schikte positie van de vrouw, die gedwongen is haar toevlucht te nemen tot bizarre badkleding om deel te kunnen nemen aan het openbare leven. Toen ik me ook nog de Marok kaans-Nederlandse voetballer tjes herinnerde die ik vorig jaar na een rugbywedstrijd in Zaan dijk in onderbroek onder de douche zag staan, scheen het me toe dat de voornaamste so ciaal-culturele bijdrage van de is lam aan het Westen een hinder lijk soort preutsheid was. Boven vertelde een sportinstruc- teur dat het beneden inderdaad voornamelijk voor islamitische vrouwen was bestemd, maar dat ook niet-religieuze vrouwen er gebruik van maakten, om niet ge confronteerd te worden met de hoge testosteronwaarden van mannelijke sporters. dit teken van de tijd; de man was opgegeven, zijn gedrag was hopeloos, de vrouwen hadden er de brui aan gegeven en zich te ruggetrokken in het eigen do mein. Maar ergens onder de as van de melancholie gloeide ook een vonkje weerzin op over het ge scheiden sporten, dat de seksu ele segregatie van de moskee weerspiegelde, waar mannen en vrouwen over het algemeen een eigen ingang hebben en geschei den was- en gebedsruimtes. Het religieuze had zich naar de openbare ruimte verplaatst, het was ongemak- Preutsheid heeft de neiging zich uit te breiden, besmettelijk te zijn; zo sla ik mijn ogen neer bij vrouwen in chador, weet ik niet of ik een islamitische vrouw een hand mag geven en aarzel ik om naakt onder de douche te gaan staan bij jongens in onder broek. Lichamelijke en geeste lijke preutsheid verheft zichzelf tot norm, en infecteert ook dege ne die er niks mee te maken heeft. Zowel de boerkini als het ver bieden ervan is uiterst stompzin nig, maar het grotere kwaad in deze is het verbod erop. Een vrouw in boerkini is geen bedrei ging, brengt niemand schade toe en belemmert niemand in zijn vrijheid; door het te verbieden gaat vrijheid verloren die men juist zegt te verdedigen. Met het hart in de keel verstopt Fa bienne zich achter een boom. Daarna verschuilt ze zich met haar collega Dounia achter een ge parkeerde auto. Als ze maar niet gezien wordt. De 23-jarige apothekersassisten te uit Strijen waant zich in de bloedstollende slotaflevering van Flikken Rotterdam als ze, al bellend met de politie, een notoire dief achtervolgt. Na 20 minuten wordt hij gepakt. De BENU-apotheek aan de Mo lenstraat in Strijen, waar de mei den werken, werd de afgelopen weken drie keer beroofd. „Ze doen het best slim. Ze wachten tot het koffiepauze is en lokken je dan weg met een smoesje dat ze verbandmiddelen willen hebben. Het leek wel of we in een film zaten, maar gelukkig zijn we nu van ze af Die liggen namelijk achterin de winkel. Als je dan uit zicht ben, ro ven ze de plank leeg waar de dure verzorgingsproducten staan en lo pen ze weg." De Oost-Europees uitziende mannen werden al twee keer haar fijn door de beveiligingscamera vastgelegd. Maar geen van de me dewerkers herkende de dieven. Tot gisteren. Nijland: „Ik zag het meteen en waarschuwde Dounia. Toen die man niet vond wat hij moest hebben, verliet hij de win kel. Via de zijdeur van de apo theek zijn wij achter hem aan ge gaan. Hij had niets in de gaten, maar ik vond het doodeng." Lachend: „Gelukkig had ik sneakers aan. Dounia liep op haar hakjes... het was een goede actie." Na 20 minuten sloeg de politie, die door de meiden telefonisch op de hoogte werden gehouden van elke stap, de nietsvermoedende dief in de boeien. Even later ging haar telefoon opnieuw. „Een colle ga belde dat die andere mannen te rug waren in de apotheek. Lekker stom. Dus die zijn aangehouden." Uren later zitten de apothekers nog vol adrenaline. „Het was echt verschrikkelijk. Die achtervolging. Achter zo'n boom staan om maar niet gezien te worden. Het leek wel of we in een film zaten, maar gelukkig zijn we nu van ze af." Geert Wilders belooft in zijn verkiezingsprogramma op nieuw de AOW-leeftijd te ver lagen naar 65 jaar. Opmerke lijk, want de PVV-leider deed die toezegging voor de verkie zingen in 2010 ook, maar liet dat standpunt varen om met WD en CDA in zee te gaan in een gedoogconstructie. Het concept-programma voor de verkiezingen in maart is ongewoon dun: slechts één A4'tje. De PVV belooft Neder land te de-islamiseren, onder meer door een stop op asiel, sluiten van alle moskeeën en het intrekken van verblijfsver gunningen van vluchtelingen. „Mijn boodschap aan Neder land is: Nederland moet weer van ons worden." Verder zegt hij toe huren en inkomsten en motorrijtuigenbelasting te verlagen, het eigen risico af te schaffen en meer geld te stu ren naar politie en defensie. Dat wordt betaald door de asielstop en het staken van ontwikkelingshulp, en subsi dies aan kunst en omroepen. KABUL De aanval op de Ameri kaanse Universiteit in Kabul heeft aan zestien mensen het leven ge kost. Veiligheidsdiensten maakten gisterochtend een einde aan de be legering. Tijdens de tien uur du rende terreuractie werden drie be wakers, drie politieagenten en ze ven studenten en hoogleraren ge dood. Ook de drie aanvallers zijn gedood. 44 mensen raakten ge wond, onder wie 35 studenten. De meeste doden vielen door beschie tingen van klaslokalen. De aanslag begon woensdagavond met een au- tobomontploffing. Honderden stu denten waren op de campus aan wezig voor het avondlesprogram ma. De aanslag is niet opgeëist. vrijdag 26 augustus 2016 Preutsheid II Ik was een beetje droevig over Fabienne Nijland (links) en Dounia Chouafi gingen achter een inbreker aan. fotoqphoto Vreselijk, vond ze het. Maar na afloop zijn ze apetrots. Apothe kersassistente Fabienne Nijland (23) en apotheker Dounia Choua fi (26) pakten gistermiddag vrij wel eigenhandig een man op die hen meerdere keren beroofde. Zijn twee vrienden werden later bij de apotheek gepakt, met een auto vol gestolen goed. Bas Boerma Strijen Fabienne Nijland Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15