A 11 ■I m Het medisch dossier van Trix is schokkend: abces in de snuit, vier gebroken ribben De dinosaurus is de baas. Hij staat aan de top van de voedselpiramide leen kwijt. „Bleek er een compleet skelet te liggen. Toen zijn we maar als een malle geld gaan inzame len." Met succes. Het museum haalde 6,5 miljoen euro op onder 23.000 donateurs. Woensdag is Trix geland op Schiphol. De komende dagen monteren de onderzoekers het skelet botje voor botje aan een speciaal voor de dino gesmede sta len constructie. Schulp koos er voor om T.rex niet hoog boven de museumbe zoekers uit te laten torenen. „Zo maak je geen contact. Trix komt in een dynamische pose. Ze maakt een pas, staat iets gedraaid en maakt een aanvalsduik. Je kijkt recht naar de schedel." T.rex heeft een magie die boven andere beesten uitstijgt, merkt Schulp. „Je hoeft maar een speel goedkist om te kieperen of er komt een dino uit rollen. T.rex is de baas. Hij staat aan de top van de voed selpiramide, daarom zijn er ook zo weinig van. Vergelijk het met leeuwen. Om er twee in leven te houden zijn honderd bambie- beestjes nodig." Hoogbejaard Trix leefde minimaal 66.398.000 jaar geleden. Het is onbekend hoe ze om het leven is gekomen. Wel is ze hoogbejaard geworden. Het dier vertoont sporen van een bewogen leven, weet Schulp. „Het medisch dossier van deze dame is schokkend. In de rechter snuit zat een groot abces dat het bot heeft weggevreten. Ze is in de linker onderkaak gebeten door een andere T.rex." Schulp doet een doorgedraaide dinosauriër na. Met zijn vingers gevormd als klauwen. Whgaaauw, tak, tak, tak. „Als ik zorgverzekeraar was, zou ik Trix niet willen verzekeren. Ze heeft vier gebroken ribben op een rij, die overigens best mooi zijn gene zen. De staart is scheefgegroeid. Niet fraai. Wel heel spannend." Zijn kinderen vinden het in middels doodnormaal: papa graaft dinosaurussen op. „Al is het een stuk moeilijker jongleren met agenda's dan toen de ooievaar nog niet was langsgeweest. Ik zit tot mijn nek in T.rex. We willen nog zó veel weten. Als je op het inter net zoekt, krijg je plaatjes van de geschubde groene beesten die hun bek opensperren. Maar hoe zagen ze er écht uit? Welke kleur hadden ze? Zaten er veren op? Liepen ze allemaal even snel? Het is de puz zel die T.rex zo fascinerend maakt", zegt Schulp. „Als ik in een tijdmachine zou kunnen stappen om een natuurfilm van het dier te gaan maken, dan is de lol van deze puzzel er snel af." vrijdag 26 augustus 2016 3 B*F° company mi Met een team onderzoekt Anne Schulp (r) Trix' skelet. De heupen zijn zo groot als een jacuzzi, de dijen als bomen. FOTO MARTEN VAN Dl JL/ANP —Anne Schulp, dino-expert The Flying Dutchman AIRFRANCE KLM CARGO (M Martina? wnarw' Foto boven: Trix komt in een dynamische pose in Naturalis te staan. Ze staat iets gedraaid, maakt een duik. Foto's onder: de botten arriveerden woensdag in kisten op Schiphol, verpakt in verband van in gips gedrenkt jute. fotosanp —Anne Schulp, dino-expert Trix is vanaf 10 september te bewonderen in het museum Naturalis in Leiden, tot medio 2017. Dan wordt het museum verbouwd en gaat de dino op tournee langs Europese musea. Eind 2018 keert Trix terug om de publiekstrekker worden in de speciaal gebouwde dino sauruszaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11