10 NI Naturalis tikte een extreem zeldzame tyrannosaurus rex op de kop. Vandaag arriveert de angstwekkende dino in Leiden. „T.rex is zo fascinerend." De knieën onder het stof. Kwastje in zijn hand. Anne Schulp (42) borstelt een staartbeentje te voorschijn. En nog een. En nog een. Het prairie gras wuift. Schulps ogen fonkelen. Hij grijnst van oor tot oor. Zo compleet is nog nooit een T.rex- skelet gevonden. Dan ontdekt de Nederlandse dino-expert dat uit gerekend de laatste botjes ontbre ken. Er zijn aaseters mee in de weer geweest. Schulp kan er wel om lachen, bekent hij in zijn kantoor in Lei den. „Bij opgravingen is er altijd wat. Of de staart is weggespoeld. Of de nek ontbreekt. Het maakt niet uit. We hebben een T.rex ge vonden! Wie dan gaat klagen dat een paar botjes ontbreken, moet zich schamen." De grommende vleeseter moet een publiekstrekker vanjewelste worden voor het museum Natura lis in Leiden. Tyrannosaurus rex is zo lang als een vrachtwagen met oplegger. Zo groot, dat hij door je zolderraam naar binnen kan kij ken. Met een bek die een auto kan fijnkauwen. Tanden met de om vang van bananen en zo scherp als een dolk. Het dier heeft dijbenen als boomstammen en heupen zo groot als een jacuzzi. Vrijwel alle T.rexen in musea el ders op de wereld zijn van plastic. „Daar hoefje als kunstmuseum niet mee aan te komen: dat je een kopietje van een schilderij op hangt. Wij wilden alleen een echte." Zeldzaam Er zijn tot nu toe maar twee exem plaren in musea die voor meer dan de helft bewaard zijn gebleven. „Zo zeldzaam is T.rex", zegt Schulp. Met zijn effen zwarte T- shirt, een donkere broek en berg schoenen ziet hij eruit alsof hij nog steeds op expeditie is. Schulp kreeg in 2013 de opdracht om een T.rex te regelen. Het mu seum heeft een indrukwekkende verzameling dinosauriërs, alleen een grote vleeseter ontbrak. Hij belde met iedereen in het dinowe- reldje en kwam uiteindelijk bij een boer in de Amerikaanse staat Montana. Aangekomen zag Schulp aan de ene kant van een bergje een stukje schedel tevoorschijn komen. Aan de andere kant stak een stukje heup uit de aarde. „Het was niet zo moeilijk te snappen dat de rest daar dus tussenin moest liggen", DINO-LIEFDE grinnikt hij. „We lieten een bull dozer aanrukken die, hop, een me ter van de bodem schaafde. De rest is door een groot team met klein gereedschap blootgelegd." Naast het staartbeentje mist de dino de klauwtjes, een stuk van de onderkaak en een van de poten. De rest is perfect bewaard geble ven. Alle beenderen en de ander halve meter lange schedel, zijn zorgvuldig genummerd, in een beschermend verband van in gips gedrenkt jute verpakt en in krat ten gestopt. Ook zijn de botten stuk voor stuk met een 3D-scan gedigitaliseerd. „Zodat iemand die in de toekomst een staartbotje wil bestuderen niet helemaal naar Lei den hoeft te komen. We sturen de staart gewoon per e-mail." Miljoenen Trix, zoals Naturalis de dinosau riër heeft genoemd, zal de eerste T.rex zijn die permanent buiten de VS te bewonderen is. Het miljoe nen jaren oude dier kostte Natura lis miljoenen euro's. „Al is een T.rex nog altijd flink goedkoper dan een matige Jan Steen", merkt Schulp fijntjes op. Hoeveel vee houder Lige Murray kreeg voor het skelet dat op zijn land lag verstopt, blijft geheim. „We zijn vooraf overeengekomen dat het aantal ge vonden botten mede de prijs zou bepalen", wil de paleontoloog al- vrijdag 26 augustus 2016 Gerben van 't Hof Leiden Anne Schulp (42) is aard wetenschapper, paleonto loog en dinosaurusexpert. Hij werkt bij het museum Naturalis in Leiden en is gastonderzoeker bij onder meer het Natuurhistorisch Museum in Maastricht. In 2006 promoveerde hij op een bij Maastricht gevonden mosasaurus, een soort die in zee leefde. Schulp reist de wereld over om dino's op te graven. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10