Hongerdieet voor een langer leven Betuttelina Canarische Eilanden Madeira 9 ÖZCAN AKYOL 8-daagse semi All-Inclusive cruise Dit stellen onderzoekers van het Erasmus MC en RIVM op basis van onderzoek op muizen. Diertjes met een verouderings- ziekte leefden drie keer zo lang wanneer zij 30 pro cent minder aten. „De muisjes werden veel vitaler en gezonder dan we aanvankelijk dachten", vertelt hoogleraar moleculai re genetica Jan Hoeijma kers (foto) opgetogen. Zijn onderzoek richtte zich op zeldzame aandoeningen als Cockayne-syndroom en tricho- thiodystrofie, waarbij patiëntjes zeer snel verouderen en jong overlijden. In Nederland lijden circa honderd kinderen aan deze ziektes. Als de bevinding bij de mui zen ook opgaat voor deze kinde ren, kunnen zij volgens de profes sor straks vrijwel even goed lo pen, rennen en praten als gezon de leeftijdgenoten. „Het nu vaak lage denkniveau zal hoger zijn. Ook de lever, de nieren, de bot ten, het immuunsysteem en het vaatstelsel blijven veel langer in goede conditie." De behandeling van mensen met het honger dieet is nog niet begonnen. Afweer Bij een gezond mens wordt het dna in elke lichaamscel dagelijks honderdduizend keer bescha digd en vaak weer hersteld. Bij de zieke kinderen werkt die reparatie niet waardoor zij snel ler verouderen. Het dieet verhoogt de af weer en vermindert de schade. Omdat de aandoenin gen van de proefdieren en de kinderen zo sterk op el kaar lijken, heeft Hoeijmakers hoge verwachtingen. „Je kunt er vergif op innemen dat het ook bij de mens zal werken." Voor de permanente hongerprikkel zoekt hij nog een oplossing: „Een pil die het knagende gevoel onder drukt." Voor de huidige generatie kin deren met zulke verouderings- ziekten komt zijn vinding te laat. Het dieet heeft meer effect wan neer je jong begint. Column Als we ons mooie land vie ren, vallen meestal woor den als liberalisme en de ultieme vrijheid om alles te mo gen doen wat je wilt. Dat zijn wij Nederlanders: autonome geesten die zich niets laten voorschrijven. Wellicht reageerde ik gisteren daarom twee keer best kriegel tij dens een simpele tocht langs een paar supermarkten, waar ik bood schappen moest doen. Allereerst was er de vestiging van de Jumbo, die zich blijkbaar zó maatschappelijk betrokken voelt dat sigaretten voortaan achter deurtjes van matglas zijn gestald, met daarop in grote letters 'tabak'. Ik weet niet hoe het bij u werkt, maar als andere mensen zo over spannen en geheimzinnig over be paalde zaken gaan doen, groeit mijn interesse juist. Ik neem aan dat de jeugd, voor wie deze maat regel is bedoeld, er precies hetzelf de instaat. Even later stond ik in Albert Heijn, op de afdeling frisdranken, waar alle schappen waren volge plakt met vrolijke kleurkaartjes, zodat de klant kan zien hoeveel suiker hij bij een bepaald blikje co la tot zich zou nemen, met overge wicht en diabetes in het vooruit zicht. Het is alsof een mannetje naast je komt staan, type eeuwige zeur piet, dat even komt vertellen dat cola heel slecht voor een mense- De overheid verdient bakken met geld aan accijnzen lijk lichaam is - een short cut naar de dood, zeg maar. Die betutteling heeft helemaal geen effect. Als de overheid en de supermarkten de Nederlandse bur ger daadwerkelijk voor schadelijke producten willen behoeden, moe ten ze die troep helemaal uit het assortiment halen, een verbod af kondigen en dus niet voor de bühne allerlei bewustwordings campagnes lanceren. Ik heb na melijk geen matglas of rood kaart je met suikerstatistieken nodig om te beseffen dat ik ongezond leef. dit soort campagnes louter in het leven roepen om wettelijke verbo den voor te zijn. Aan de andere kant: de overheid verdient nog steeds bakken met geld aan accijn zen op tabak en alcohol, dus zo ij verig zullen onze ministers zich ook niet inzetten voor totale ver banning. Ondertussen blijven we doodgegooid worden met overbo dige informatie, die allang bij de burger bekend is. Het lijkt wel alsof verschillende partijen ons een slecht gevoel wil len bezorgen vanwege onze on hebbelijkheden. Maar kom op, zeg. Ik bepaal zelf wel of ik me zo nu en dan wil bezondigen aan een ongezond product. Madeira La Palma Lanza rote Ind. vliegreis en transfers 8-daagse cruise per 4* AlDAsol o.b.v. volpension Ind. servicecharge/fooien t.w.v. €70 p.p. Ind. tafeldranken t.w.v. €115 p.p. Ook te boeken als 11- of 12-daagse cruisevakantie I of bel 088 - 70 70 600 (ma. t/m vr. 9:00-16:00 uur) V reizen «nl J donderdag 25 augustus 2016 ROTTERDAM Kinderen met een ernstige verouderingsziek- te die gemiddeld slechts twaalf jaar oud worden, zouden drie keer zo lang kunnen leven wan neer ze op een hongerdieet worden gezet. @OzcanAkyol Een beetje cynicus gaat denken dat bovengenoemde bedrijven Cruise voordee AlDAsol Al A Nieuw bij Stip! Maak deze winter een prachtige 8-daagse cruisevakantie per 4-sterren AlDAsol en ontdek Gran Canaria, Lanzarote, La Palma en bloemeneiland Madeira Uniek is dat naast de vlucht en transfers ook de fooien/servicebijdrage en tafeldranken tijdens de buffetmaaltijden bij de cruiseprijs zijn inbegrepen. Ook te boeken als 11- of 12-daagse cruisevakantie inclusief 3 nachten voorafgaand aan of 4 nachten na afloop van de cruise in hotel Dunas Mirador in Maspalomas o.b.v. All Inclusive. okt. v.a. 889 nov. v.a. 819 dec. v.a. 789 jan. v.a. 799 feb. v.a. 849 mrt. v.a. 919 apr. v.a. 989 zie stipreizen.nl/cralpb stipreizen.n M Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. i SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9