L 8 NI Toiletprofessor: 'Mannen zijn jagers, die gaan niet zitten' De NS heeft volgende week een primeur: wc-hokjes voorzien van een toiletpot, babytafeltje én een urinoir. De plasbak moet ervoor zorgen dat mannen het toilet niet langer besproeien. Veel mensen wassen hun handen niet in de trein-wc. Ze vertrouwen het water niet eens ^ÏY-ïj Misplassen is geen opzet. Je moet wel kunnen zien waar het terechtkomt voor je kunt bijsturen Opgepakt voor voorbereiden terrorisme Broers wilden aanslag Schiphol Doden en schade na aardbeving donderdag 25 augustus 2016 Het treintoilet zou een stuk frisser kun nen zijn als mannen zittend zouden plas sen in de wiebelen de trein. Maar dat vertikken ze. „Al sinds mannen jagen, plassen ze staand tegen een boom", zegt Johan Molenbroek van de TU Delft. Molenbroek doet al dertig jaar onderzoek naar wc's en is een be grip in de toiletwereld. Hij richt te de Dutch Toilet Organisation op, een stichting die strijdt voor betere openbare toiletten in Ne derland en in de derde wereld. Tot uit Australië komen onderzoe kers bij hem op de koffie met hun wc-problemen. „Ze noemen me de toiletprofes sor", zegt Molenbroek. Daarom klopte de NS ook bij de TU aan voor wc-advies. Molenbroeks vak groep Industrieel Ontwerpen aan de TU maakte het basisontwerp voor de nieuwe trein-wc met uri noir. Maar ja, dat staand plassen dus. Mannen mikken niet goed. „Ook mevrouw Molenbroek moppert er weieens over." Maar onderge- sproeide openbare toiletpotten zijn onoverkomelijk smerig voor veel mensen. Slechtziend „Het is geen opzet. Mannen plas sen naast de pot omdat ze bijvoor beeld slechtziend zijn. En je moet wel kunnen zien waar het terecht komt voor je kunt bijsturen. Som mige mannen zijn dik en künnen helemaal niks zien beneden. Soms zijn het heel lange mannen en dan spettert het sowieso. Tel daar slechte verlichting en een be wegende trein bij op en dan weet je het wel." Maar ook gerichte plassers gaan niet vrijuit, bewijzen metingen. De straal van de secure plasser verspreidt een mist van druppel tjes die op de bril en de vloer be landen. Het resultaat als er niet wordt schoongemaakt: een plak kerig, stinkend hokje. Vooral vrouwen gruwen ervan, onder vonden de onderzoekers van de TU Delft. Molenbroek en Marian Loth (zij hoopt te promoveren op de trein-wc) stellen dat 41 procent van de vrouwen voorafgaand aan een treinreis niets drinkt uit angst dat ze moeten plassen tij dens de rit. Dan maar liever dorst. „Alleen als het per se moet gaan mensen in de trein naar de wc. Vrouwen proberen dan zo weinig mogelijk aan te raken en ze hangen boven de wc of bekle den de wc-bril met toiletpapier. Treinreizigers vinden het er zo vies dat veel mensen hun handen niet wassen. Ze vertrouwen het water niet eens." Vlinders Een schamele 4,1 kreeg het trein toilet in het onderzoek van de TU Delft. Volgens Molenbroek kan dat cijfer voor de urinoir-trein ge makkelijk een 7,5 worden. „Mits het goed wordt schoongehouden, anders is het zo weer een 5." In het toilet van de intercity dubbeldekker zit behalve een uri noir ook een babytafel. Het oogt fris en wit met op de wanden gra fische afbeeldingen van bomen en vlinders. Het hokje is een hal- ve vierkante meter groter. De NS is nog niet helemaal overtuigd van het urinoir. Afhan kelijk van de ervaringen van de reiziger wordt besloten of de nieuwe treinen die over vijfjaar worden geleverd ook een urinoir krijgen. Wc's zijn een gevoelig onder werp voor de vervoerder. Het be drijf ging in 2011 ongenadig over de knie nadat er sprinters en stop treinen op het spoor waren geko men zonder toilet. Dat was goed koper. Een kwartiertje - zolang duurt een gemiddeld ritje in een stoptrein - de behoefte ophou den is goed te doen, vond het be drijf. Gehandicapten en zwange re vrouwen dachten daar anders over. Ongenoegen Het ongenoegen groeide snel. Op Utrecht Centraal werd gedemon streerd en de NS werd beschimpt vanwege het alternatief: met een plaszak in het hokje van de con ducteur voor wie het écht niet op kan houden. De Tweede Kamer nam zelfs een wc-motie aan en eiste dat de regering ingreep. Uiteindelijk floot minister Schultz de NS-top terug. De sprinters krijgen de ko mende jaren hun wc terug, maar dan wel zónder urinoir want daar voor wordt de wc in de stoptrein onvoldoende gebruikt. Urinoir moet een einde maken aan vieze trein-wc's Ton Voermans Delft Molenbroek in het model van de NS-wc op de TU Delft. De uitein delijke versie krijgt vlinders in het ontwerp, foto guus sohoonewille EINDHOVEN Een 22-jarige man is afgelo pen vrijdag in Eindhoven aan gehouden vanwege het voor bereiden van een terroristisch misdrijf. De man trok de aan dacht doordat hij vrijdag met een bivakmuts door de stad reed, liet het Openbaar Minis terie gisteren weten. Er zijn geen aanwijzingen dat de man een concrete aanslag aan het voorbereiden was. Bij doorzoeking van het huis van de man zijn een externe harde schijf, propagandamate riaal voor IS, een mes en een bivakmuts in beslag genomen. Er zijn geen vuurwapens of ex plosieven aangetroffen. De man is voor twee weken in be waring gesteld. vox BRUSSEL De broers El Bakraoui (foto), die eind maart de aanslagen op de Brusselse luchthaven Zaventem en in de Brusselse metro pleegden, hadden eigen lijk het Europees kampioen schap voetbal in Frankrijk en luchthaven Schiphol in gedach ten. Omdat de inlichtingendien sten hen op de hielen zaten, sloegen ze dicht bij huis toe, schrijft de Belgische krant La Dernière Heure. Die krant ba seert zich op een artikel in de Belgische uitgave van Paris Match van vandaag. Dat blad heeft bronnen binnen het on derzoek naar de aanslagen ge sproken. Bij de aanslagen in Brussel op 22 maart eerder dit jaar vielen in totaal 35 doden en 270 gewonden. YANGON Een aardbeving in Myanmar heeft gisteren zeker drie le vens geëist. De slachtoffers zijn twee jonge meisjes en een volwassene. Het beroem de tempelcomplex van Bagan in het midden van het land heeft ook schade opgelopen door het natuurgeweld. De vaak eeuwenoude boed dhistische tempels en pago des behoren tot dé voornaam ste toeristische bezienswaar digheden van het Aziatische land. De meisjes die om het le ven kwamen, stonden op een rivieroever die wegzakte. Elders viel een dodelijk slacht offer toen een tabaksfabriek instortte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8