Zwangere Ellen op tijd terug uit Bali NIEUWS 7 Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de invasie krachtig veroordeeld Rebellen van het Vrije Syrische Leger zijn gisteren doorgedron gen tot in het centrum van het Sy rische grensstadje Jarablus. Het gaat om het laatste strategische bolwerk van de terreurgroep Isla mitische Staat in het grensgebied van Turkije. De rebellen werden ondersteund door een Turks grondoffensief met tanks. In de loop van de dag veroverden de re bellen ook de dorpjes Keklice, Ki- vircik, Elvaniye en Gügüncük. Daarbij sneuvelden 46 IS jihadis- ten. Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de inva sie krachtig veroordeeld en noem de het een inbreuk op de soeverei niteit van het land. Het offensief heeft de naam 'Schild van de Eufraat' gekregen en werd om 4 uur 's nachts inge luid door zware artilleriebeschie tingen op meer dan tachtig IS-doelwitten in Jarablus. Twee uur later trokken Turkse comman do's, geassisteerd door Amerikaan se militaire adviseurs, de grens over. Kort daarna bombardeerden F-16 gevechtsvliegtuigen het stad je met zo'n 15.000 inwoners. Te gen 11 uur in de ochtend trokken de eerste tanks Syrië binnen. Amerikaanse drones hielpen bij de operatie. Met de onverwachte gewapen de interventie wil Ankara de lo gistieke aanvoerroutes naar IS af- snijden, het grensgebied zuiveren van terroristen, humanitaire hulp leveren en voorkomen dat er een nieuw stroom vluchtelingen op gang komt, aldus het staatspersbu- reau Anadolu. President Erdogan zei dat de operatie gericht was 'te gen terroristische groepen die ons land constant bedreigen: Daesh (de Arabische afkorting voor IS) en PYD (Koerdische par tij in Syrië die banden heeft met de PKK)'. De oorlog in Syrië is vol gens hem de belangrijkste oor zaak van de terroristische aansla gen in Turkije. De Amerikaanse vicepresident Joe Biden, die gisteren in Turkije was, waarschuwde Koerdische troepen dat ze gevaar lopen de steun van Amerika te verliezen als ze blijven opereren in het ge bied ten westen van de Eufraat ri vier. „Ze moeten terug de rivier over. Zij kunnen geen Amerikaan se steun krijgen als ze zich niet aan die belofte houden". De Turkse strijdkrachten zou den volgens de Turkse militaire analist Metin Gürcan van plan zijn om in het noorden van Syrië een eigen militaire basis in te rich ten, zoals ze dat ook in het noor den van Irak hebben gedaan in Bashiqa. Daar leiden Turkse mili tairen sinds december 2015 een Iraakse militie op voor de strijd te gen IS. Vicepremier Numan Kur- tulmus maakte gisteren echter duidelijk dat het bij het Jara- blus-offensief louter gaat om een 'kortstondige operatie'. Het bezoek van de Amerikaan se vicepresident Joe Biden aan An kara was een poging de kou uit de lucht te nemen die is ontstaan tussen Navo-bondgenoten Tur kije en de Verenigde Staten na de mislukte staatsgreep van 25 juli. President Erdogan en zijn mi nisters zijn boos omdat Washing ton nog steeds geen gehoor heeft gegeven aan herhaalde verzoeken om Fethullah Gülen uit te leve ren. Hij is volgens Turkije het brein achter de couppoging. Biden prees de 'moed van de Turkse bevolking bij het verdedi gen van hun democratische insti tuties'. Maar wat betreft Gülen moest hij de Turken opnieuw te leurstellen. Hij wees er op dat pre sident Obama niets kan doen om het proces te versnellen. Uiteinde lijk zal een Amerikaanse rechter op grond van de door Turkije aan geleverde bewijsstukken beslis sen over het uitleveringsverzoek, aldus Biden. Er is al iemand van D-reizen aan de deur geweest. „Met een bos bloemen en een knuffel voor de baby", zegt de 29-jarige Ellen. Ze noemt het een lief gebaar. „Tegelij kertijd geven ze daarmee aan dat er iets niet goed gegaan is." Begin deze maand was ze met haar man naar Bali gevlogen om bij de bruiloft van haar broer Rob te zijn. In hun bagage een door D-Reizen en Qatar Airlines aanbe volen Fit2fly verklaring om aan te tonen dat de 33 weken zwangere Tielse zonder risico kon vliegen. „Toen we naar huis wilden, bleek dat ineens niet voldoende. Er moest een doktersverklaring bij." Gisteren verstreek de deadline voor die 'vrijbrief. Als Van den Hater-Henzen de vereiste papie ren tegen die tijd niet had kunnen overleggen, had ze op Bali moeten blijven om daar te bevallen. De reisorganistatie en de vliegmaat schappij konden haar niet helpen. De aanstaande moeder blijkt ook een echte regelneef. „Ik ben zelf gaan bellen. Naar het ministe rie. De ambassade. Iedereen die iets voor me kon betekenen." Toen ze eindelijk een doktersver klaring geregeld had, deden Inter polis en KLM de rest. „Dit valt niet onder de reisverze kering, maar Interpolis heeft de tickets vergoed en de KLM boekte ze gratis om naar maandag. Mijn Hoogzwangere Ellen mocht ondanks de Fit2Fly-verklaring het vliegtuig niet in van de autoriteiten hart zat in mijn keel toen we bij de incheckbalie stonden. Zo bang was ik dat het toch nog fout zou gaan." Direct na de landing op Schiphol plaatste ze een selfie van zichzelf met haar man op Face- book. „Zodat iedereen kan zien dat we weer veilig thuis zijn." Gisteren zette ze alle onkosten voor D-reizen op een rijtje. „950 euro verbeid. Zeker 500 euro aan taxi's uitgegeven. D-reizen regel de voor de laatste dagen wel een hotel dicht bij het vliegveld, maar dat was alleen met ontbijt." De stress heeft er ingehakt. „Daarom willen we er een streep onder zetten. Eind september ben ik uitgerekend. Ik zal blij zijn als het zo ver is." donderdag 25 augustus 2016 Mare Guillet Istanboel De Turkse pre mier Yildirim (r) po seert met vicepresi dent Joe Biden van de Verenigde Sta- ten.Turkije opende gisteren een offen sief in Syrië (foto onder) en stak met een groot aantal tanks de grens over. FOTO'S EPA/REUTERS Omdat de Fit2fly verklaring voor de Balinese autoriteiten onvol doende was, mocht de hoog zwangere Ellen van den Ha ter-Henzen 16 augustus niet het vliegtuig in. Ze dreigde op Bali te moeten bevallen. Danny van den Broek Tiel De hoogzwangere Ellen van den Hater-Henzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7