Seismologen vrezen woede van Italianen u 3 dagen Giethoorn 5 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Geen Italiaanse seismoloog in de provincie Perugia heeft voorzien dat de grond gisternacht om 3.36 uur onbedaarlijk zou gaan schud den. En dat mag geen van hen na gedragen worden, vindt colle ga-seismoloog en geofysica Ar- wen Deuss. „We kunnen veel, maar niet voorspellen wannéér een aardbeving gaat komen." Wat de wetenschappers wél kunnen, is een risico-inschatting maken. Dat dit deel van Centraal-Italië tot de risicogebieden behoort, weet iede re seismoloog. „De geschiedenis van bevingen is er bewijs van, maar ook alle gegevens bewijzen dat. Deze zone is tektonisch ge zien ingewikkeld. De aardplaten bewegen ten opzichte van elkaar, waardoor je bevingen krijgt. Maar anders dan bij bijvoorbeeld vulka nen, kunnen we niet zeggen wan neer er een activiteit gaat komen. Dat is simpelweg niet reëel." Het gebied is eerder en vaker ge plaagd door zulk natuurgeweld. Vers in het geheugen liggen de do delijke aardschokken die 100 kilo meter naar het zuiden in L'Aquila in 2009 aan ruim 300 mensen het leven kostten. Juist na dat drama landde de toorn van de natie op de weten schappers. Hadden zij nagelaten te waarschuwen? Nota bene een week voor die bevingen in 2009 hadden wetenschappers bij een bijeenkomst gezegd dat de grond weliswaar al tijden schokte, maar de kans op een beving klein was. Een week later raakten 18.000 mensen dakloos en vielen 309 do den. De seismologen en experts wer den voor de rechter gesleept en aanvankelijk zelfs veroordeeld tot straffen tot zes jaar cel. Pas na een lang vervolgproces werden ze vrij gesproken. Deuss: „Zo'n rechts zaak is uitzonderlijk, gelukkig, want in mijn ogen is het ondoen lijk om van seismologen het on mogelijke te vragen. In Japan doen ze enorm veel onderzoek naar het voorspellen van bevingen, maar ook daar is er nog steeds niets con creets." Voorspellen kunnen we het niet, hoe tragisch het ook is De getroffen regio is op zichzelf al kwetsbaar, zei de Vlaamse aardbe vingsgeoloog Manuel Sintubin gis teren. „De centrale Apennijnen herbergen heel wat middeleeuwse stadjes. De gebouwen zijn vaak niet aardbevingsbestendig en dat wreekt zich bij aardbevingen van deze magnitude." Deuss weet als voormalig in woonster van San Francisco dat het ook anders kan bij nieuwe be bouwing. In de VS wordt vaker op aardbevingsbestendige manier ge bouwd, waardoor de gevolgen minder zwaar zijn. „En men werkt daar met waarschuwingsbe- richten waarbij inwoners bij inlei dende schokken direct een smsj'e krijgen. Maar toch, voorspellen kunnen we het niet, hoe tragisch dat ook is." 3 dgn Drenthediner Kasteel Coevorden incl. rondvaart donderdag 25 augustus 2016 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Wetenschappers die de aardbe ving niet wisten te voorspellen, kunnen wellicht de toorn van Ita lianen over zich heen krijgen. De seismologen die de beving bij de stad L'Aquila in 2009 niet zagen aankomen, eindigden zelfs voor de rechter. Tobias den Hartog Rotterdam/Rome Arwen Deuss, geofysica 3* Best Western City de Jonge (8,2) 4* Kasteel Coevorden (8,1) 2 nachten incl. ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) j* q gQ lx 3-gangendiner Gratis gebruik van wifi Gratis parkeren en wifi Verdomd geluk' Voor maar: Vanuit dit, in Heerenveen gelegen, hotel bezoek je eenvoudig het mooie Giethoorn! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hajé Hotel Heerenveen Incl. een rondvaart van 1 uur door Giethoorn Gratis parkeren en gebruik van wifi Aankomsten t/m okt. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5