Adri den Reijer pal voor Onderdak RoNik stuurt drone verbrandingsoven in SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Bioloog Willem Backhuys (72) ontdekt nieuwe slakkensoort op Malakula echt volwassen slakjes!" De collectie in de schuur van de Frieslandhoeve bij Moriaanshoofd is na bijna een mensenleven verza melen uitgegroeid tot een adem benemende zoölogische schatka mer. Naast de duizenden zee- en landslakkenhui zen in allerlei maten en soorten, wan den vol opge zette vogels en andere dieren, bewaart het pri- vému- seum (op afspraak voor groepen te bezichti gen) slangen op sterk water, talloze dierenschedels én per soonlijke attributen van in heemse stammen waar Back huys op zijn expedities door gaans onderdak zoekt. Malakula is ongeveer net zo groot als Zeeland en heeft zo'n dertigduizend inwo ners. „Zeer geïsoleerde gemeen schappen, die in stammen in het oerwoud en de bergen leven." Backhuys pakt een gevlochten matje en een beschilderde heup gordel van boombast. „Dit is alles wat de mannen daar aan heb ben. Nou heb ik dat wel vaker gezien, maar dit keer kreeg ik toch wel even een cul tuurschok te verwerken. Weet je wat ze tussen die gordel dragen?" Zijn ogen glimmen onder het binnenpretje. „Een mobiele telefoon! Die ge bruiken ze voor de jacht, om elkaar te vertellen in welke bomen vliegende honden zijn ge zien." Backhuys droomt al voor zichtig van zijn volgende reis. „Naar de Bismarck Archipel bij Pa poea Nieuw Guinea. Ik ben een soort Heintje Davids. Al zeven keer heb ik gezegd dat dit de laat ste expeditie was. Maar het blijft toch trekken, dat onderzoeken..." Zijn meest recente expeditie voer de Backhuys juli 2015 naar Vanua tu, een eilandengroep in Oceanië, westelijk van Australië. Hij ver bleef twee weken op Malakula, op zoek naar slakken. Tientallen bij zondere exemplaren gingen in zijn koffer mee naar huis. Een jaar na dato zijn de meesten geprepa reerd, geëtiketteerd en geanaly seerd. „Waarschijnlijk zitten er één of twee soorten tussen die nieuw zijn voor de wetenschap. Maar dat moet ik eerst nog verder onderzoeken." Voor het blote oog zijn die nieuwe slakjes niet veel groter dan een grove peperkorrel. Onder de microscoop openbaart zich evenwel een prachtig gete kende, vol groeide hoorn. Back huys glun dert. „Hoe klein dan ook, dit zijn Eén van de best bewaarde geheimen van Schouwen gaat schuil in een boerenschuur bij Moriaanshoofd. Daar heeft Willem Backhuys zijn indrukwekkende zoölogische collectie uitgestald en recent verrijkt met bijzondere slakken. mug? De pootjes, de oogjes? Hij kijkt niet zo vrolijk, maar dat zou ik ook niet doen wanneer ik tot de ontdekking kwam dat ik zat vastgekleefd. Muggen indertijd dronken net als nu bloed. Maar dan dus van dinosaurussen. Theo retisch", benadrukt de 72-jarige bioloog, „zou deze mug nog di- no-bloed in z'n darmka naal kunnen hebben en theorétisch zou je daar dan wellicht nog dna van een dinosaurus in kun nen terugvinden en die soort opnieuw tot leven wekken: Jurrasic Park. Maar ik denk dat we hier wel genoeg hebben aan de damherten in de Westhoek." De Schouwse Charles Darwin kan het onder zoeken niet laten. en je Jurassic Park?" Willem Backhuys staat op van zijn stoel achter de microscoop en maakt een uitnodi- lk ben een soort Heintje Davids. Al zeven keer heb ik gezegd dat dit de laatste expeditie was —Willem Backhuys gend gebaar. Onder de lens ligt een paar centimeter grote oranje barnsteen. „Dit is dertig miljoen jaar oud gefos siliseerd denne- hars. Zie je die BRUINISSE RoNik Inspectionee- ring in Bruinisse gaat botsbesten- dige cameradrones inzetten bij inspecties van gevaarlijke ruim ten. Het bedrijf van Marien van den Hoek is daarvoor een part nerschap aangegaan met Flyabili- ty uit Lausanne. De Zwitserse onderneming heeft de Elios ontwikkeld, een drone die eruit ziet als een voet bal van draadjes. „De Elios kan wat geen enkele andere drone kan: tegen wanden botsen of er langs rollen", vertelt Van den Hoek. „Daardoor kan hij van zeer dichtbij haarscherpe beelden ma ken. Ook kan de Elios door een mangat in pikdonkere omgevin gen vliegen, waarbij de operator niet mee naar binnen hoeft. Om dat de Elios het mogelijk maakt zonder menselijke toegang ge vaarlijke plekken te inspecteren, wordt het uitvoeren van dergelij ke inspecties aanzienlijk sneller, goedkoper en veiliger." aldus Van den Hoek. Daarbij gaat het onder meer om chemische com plexen, offshore-installaties, ter minals met opslagtanks en ver brandingsovens. De maandag op 90-jarige leeftijd overleden Adri den Reijer heeft met de door hem bedachte 'bur gerzinlening' de bouw van sport centrum Onderdak in Zierikzee mogelijk gemaakt. De rijksoverheid wilde begin ja ren zeventig niet meebetalen aan het sportcentrum. Dat lukte pas op voorwaarde dat de bevolking van Schouwen-Duiveland ook een bijdrage zou leveren. Er werd een loterij gehouden en er kwam een 'burgerzinlening' die 500.000 gul den opleverde. Inwoners konden voor slechts 50 gulden aandelen Necrologie kopen. Zierikzeeënaar Den Reijer, toen hoofdcontroleur van 's Rijks Belastingen, verzon deze participa tie, die we tegenwoordig crowdfun- ding zouden noemen. Zoon Ger den Reijer wil niet alle eer voor zijn vader claimen. „Gerben Dijks tra, gemeentelijk hoofd financiën; waterbouwkundige Leen Becu en bankdirecteur Fré Vos hebben sa men met hem de bouw mogelijk gemaakt. Maar als m'n vader een idee had, kroop hij achter zijn schrijfmachine en dan typte hij zo vier velletjes vol." Het sportcentrum werd in 1972 geopend door staatssecretaris Henk Vonhoff. Den Reijer, Vos, Becu en Dijkstra vormden samen het eerste bestuur van Onderdak. Na zijn pensionering verhuisde Den Reijer met echtgenote en zoon naar Hellevoetsluis. Vijfjaar geleden ging hij naar een verzor gingshuis in Rockanje, waar hij de 22ste overleed. Maandag wordt Den Reijer ge cremeerd. Dinsdag zou hij 91 jaar geworden zijn. donderdag 25 augustus 2016 De Schouwse Charles Darwin kan het onderzoeken niet laten De zeeslakken die Willem Backhuys meenam van Malakula. Rechts de boomslak, gevonden op een vorige expeditie. Op de foto boven onderzoekt hij de barnsteen met mug. foto's dirk-jan gjeltema Marcel Modde Ton van den Nouweland Zierikzee Adri den Reijer 1925 -2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59