Loketten gemeente vanaf 2017 alleen nog op afspraak geopend Beiaardier streeft naar een glimlach die hij niet ziet II 6 donderdag 25 augustus 2016 IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD Zaken doen met de gemeente Schouwen-Duiveland kan vanaf 2 januari alleen nog maar op af spraak via internet of telefoon. B en W hebben dat besloten na een proef van twee jaar. Daarna zijn bezoekers en medewerkers naar hun ervaringen gevraagd. Volgens B en W zijn de inwoners over het algemeen tevreden over de mogelijkheid om op een door hen uitgekozen moment langs te kunnen komen. Voor de medewer kers was het even wennen aan an dere openingstijden en een andere manier van werken. Verder is ge bleken dat inwoners na het maken van een afspraak beter voorbereid naar de balie komen. Het komt steeds minder voor dat mensen worden teruggestuurd, omdat ze bijvoorbeeld het oude reisdocu ment niet bij zich hadden. De proef met het maken van af spraken is gecombineerd met een ruimere openstelling. Veel men sen kiezen voor een afspraak op de donderdagavond. Die avond ko men er ook nog mensen zonder af spraak. Geprobeerd wordt die dan ook te helpen. Maar de combinatie van 'vrije inloop' en 'afspraken' zo als dat op woensdag- en donder dagmiddag gebeurt, werkt niet. Op die tijdstippen is het niet druk, waardoor het voor mensen zonder afspraak onduidelijk blijft dat an deren worden geholpen op het af gesproken tijdstip, terwijl zij dach ten 'aan de beurt' te zijn. „Dit zorgt voor een onrustige sfeer in de bezoekhal." Bij de balie Ruimte en Milieu wordt vrijwel alleen nog op af spraak gewerkt en dat bevalt goed. Bij Werk, Inkomen en Zorg zijn de balies al twee middagen dicht, waardoor de ambtenaren op huis bezoek kunnen. Steeds minder mensen komen 'op de bonnefooi'. Volgens B en W is de dienstver lening er op vooruitgegaan. Als straks de 'digitale afsprakenmodu- le' werkt en de website vernieuwd is, zal de service verder verbeteren. Janno den Engelsman is de nieuwe beiaardier van Mid delburg. Hij combineert het bespelen van het carillon in de Lange Jan met zijn rol als beiaar dier in Zierikzee en zijn woon plaats Bergen op Zoom. Alledrie de beiaards hebben vol gens hem hun eigen karakter en geluid. Het Middelburgse noemt hij een 'zware' met zijn grote en imposante klokken. De grootste klok, die halverwege de Lange Jan hangt, heeft de oorlog overleefd. De andere klokken stammen alle maal uit de jaren vijftig. „Die klok lag tussen de restanten van de to ren." Die andere hangen direct onder en boven zijn 'werkhok' op vijftig meter hoogte in de Lange Jan. Het is elke keer een hele onderneming om naar boven te gaan. Als eerbetoon aan Toots Thiele- We zien ons publiek meestal niet en krijgen ook geen applaus mans speelt beiaardier Janno den Engelsman vandaag in Middel burg enkele nummers van de deze week overleden Belgische jazzmu sicus. Iedereen die vanmiddag op hoorafstand van de Lange Jan is, kan dan zijn bewerkingen van die liedjes horen. De in Tholen geboren Den En gelsman heeft al vaker op de beiaard van de Lange Jan gespeeld. De laatste jaren was hij de vaste vervanger van Geert D'hollander, die onlangs is gestopt met het be spelen van de Middelburgse beiaard. Janno geeft aan dat een beiaardier, in tegenstelling tot veel andere muzikanten, een ty pisch leven leidt. „We zien ons pu bliek niet en krijgen meestal geen applaus." Daar staat tegenover dat hij een groot publiek kan bereiken en dat hij ervoor kan zorgen dat mensen glimlachend of fluitend over straat lopen. Dat laatste is, zegt hij, misschien wel het mooiste dat een beiaardier kan bereiken. CIRCUS RENZ IN RENESSE RENESSE Concert in de Jaco- buskerk Het koor Popwave houdt vanavond een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. De show bestaat uit popmuziek. In een mix van bekende Ne derlands- en Engel stalige nummers vult het koor het the ma'Jouw wereld, mijn wereld' in. Het concert begint om 20.00 uur en de kerk is open om 19.00 uur. De toe gang is vrij, maar er wordt een open schaalcollecte ge houden ter dekking van de kosten. De Jacobuskerk is gele gen aan de Lange Reke 7 in Renesse. KAPELLE Fruitplukdag Het Fruitteeltmu seum in Kapelle houdt op woensdag 31 augustus en 7 september een pluk- dag. ledereen is welkom om vanaf 14.00 uur tot 16.00 uur zelf ap pels en peren te ko men plukken. Het Fruitteeltmuseum is gelegen aan de An nie M.G. Schmidtsin- gel 1 in Kapelle. RENESSE Paarden, trapezewerkers, jongleurs, clowns: Cir cus Renz International is in alles een klassiek circus. Het heeft sinds gisteren zijn tent opgezet bij manege Grol aan de Roelandsweg in Renesse en blijft daar tot en met zondag. Da gelijks is de voorstelling om 19.00 uur te zien en zondag om 11.00 UUr. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA BROUWERS HAVEN De Kunstcadeauwin kel, 11.00-17.00 uur: Gastexpositie Nortrud Becher- König; Tonnenmaga- zijn, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00- 22.30 uur: Boogschieten he ren Zodiak; BRUINISSE Brusea, 11.00-16.00 uur: Demonstratie mosselen koken en proeven tegen klei ne vergoeding; BURGH- HAAMSTEDE Beachbar Sand Pepper, 20.00 uur: Concert op het strand; Burghse Schoole, 12.00-16.00 uur: Openstelling museum en wande ling door Bos, Duin en Burgh; Centrum Haamstede, 12.00- 20.00 uur: Markt Ringpromotie; Na- tuurinformatiepunt, tussen 11.00 en 18.00 uur: Ku-Ma- Ze-Ro fietstocht; Pannekoekenmolen de Graanhalm, 12.00-20.00 uur: Ex positie Appie Bonis microfotografie; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Wisselexpositie Zeeuwse dialecten en streekdrachten; Wijnhoeve De Klei ne Schorre, 11.00 uur: Rondleiding en wijnproeverij; KERKWERVE De Heerenkeet, 10.00-17.00 uur: Ex positie Marian Schellekens; Dorps huis 't Zuudènde, 13.30-15.30 uur: Schilderclub, 13.30-14.30 uur: Meer Bewegen voor Ouderen 55 plus gym; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/jokeravon d; Mo More, 19.30-21.30 uur: Brei-/haakcafé; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; 18.45 -19.30 Drum band Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekvere niging Nieuw Leven; RENESSE Atelier uit de kunst, 10.30-16.00 uur: Zo- merexpositie Marga Meijrink; Evenemen tenterrein t.o. de Stulp, 19.00-24.00 uur: Live aan de kust Jampact; Strandpaviljoen de Branding, 12.30-16.30 uur: Sportbreak Renes se; SCHARENDIJKE Bethlehemkerk, 13.30 -16.00 uur: Kunst en koffie in de kerk; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; Fizi, 20.00 uur: Maggie's Plan; Gasthuiskerk, 13.30-16.30 uur: Openstelling kerk; Korenmolen de Hoop, 9.30- 16.30 uur: Openstel ling molen; Museum haven, 13.00-16.30 uur: Haal je diploma leerling-scheepstim merman; Noordha venpoort, 13.00- 16.00 uur: Tentoon stelling Noordhaven poort; Rondom de haven, vanaf 17.30 uur: Zierikzeese Ha vendagen; ZONNEMAIRE Haven van Bommen- ede, 14.00-17.00 uur: Excursie en yo ga op de Veermans plaat. Zomaar even het gemeentehuis binnenwandelen voor een pas poort of een uitkering is er vanaf volgend jaar niet meer bij. Ton van den Nouweland Zierikzee Emile Calon Janno den Engelsman is de nieuwe beiaardier in Middelburg. Hij speelt ook al op het carillon in Zierik zee en Bergen op Zoom. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58