Bandjes kijken op je luie zondag 44 5 Zeeland Suite: de finale Highlandgames Lazy Sunday GIELLOUWS Louws uit. „Mijn werken zijn nooit af, ik vind dat ook klinken alsof ze dood zijn. Eigenlijk zijn ze juist altijd in beweging, ik verander altijd wel iets. Dat is met de natuur ook zo." Een andere overeenkomst: kunst moet je ervaren, net als je omgeving. „Ik nodig de mensen na de fietstocht dan ook uit in mijn studio. Ik laat ze rustig rondkijken. Ik ben benieuwd of zij de omgeving waar ze doorheen hebben gefietst kunnen herkennen in mijn werken." Jazz 1 Sport en historie Aanstormende talenten uit Zee land en België laten zich zondag horen in hartje Retranchement, in de kiosk die op de Markt staat. De organisatie van het gratis zomer festival zoekt bewust naar lokale artiesten die hard aan de weg tim meren. „Zij verdienen een po dium", legt initiatiefnemer Gijs Kamphuis uit. Hij bezoekt veel concerten om jong talent te ont dekken en artiesten weten het fes tival inmiddels ook steeds meer te vinden. We beginnen rustig en eindigen behoorlijk hard „Sommige bands zoeken ons zelf op of sturen muziek in omdat ze graag willen optreden." Het Lazy Sunday Festival begon in 2013 aanvankelijk als een festival waar singer-songwriters zich lie ten horen. Zodat de bezoekers op serene wijze 'uit konden brakken' van het uitgaan op zaterdagavond. „Maar er doen nu steeds meer bands mee. Het wordt langzamer hand een alternatief festival, die verschuiving is leuk om te zien", zegt Kamphuis. Ook breidde het Lazy Sunday Festival vorig jaar uit met een extra wintereditie in strandpaviljoen De Zeemeeuw. Dit jaar zijn er twee Zeeuwse sin- ger-songwriters: Silken de Poorter en Jaimy Versteeg. Allebei vielen de gitaarspelende zangeressen op bij muziekwedstrijd Steenworp. Daarnaast zijn er drie bands uit België. l'Heure du Malheur bestaat uit Sander en Brian uit Kieldrecht, net over de Belgische grens. Ze brengen luisterpop en werden door Studio Brussel vorig jaar al getipt als 'de nieuwe lichting.' De band Daktari uit Genk laat Vlaamstalige rock horen met als doelstelling 'harder te rocken dan er ooit gerockt is in de Vlaamse taal'. Candle Bags bestaat uit de Vlaamse Inge en Dirk. Ze zijn 'maar' met zijn tweeën maar laten vuige garagerock horen. „De muziekstijlen zijn allemaal heel verschillend", zegt Gijs Kamphuis. „We beginnen rustig en eindigen behoorlijk hard." Een favoriet kan hij er met de beste wil van de wereld niet uitpikken. „Ze zijn allemaal erg goed." Buitje Het Lazy Sunday Festival vindt buiten plaats, rondom de kiosk waar een grasveld ligt. De organi satie heeft tot nu toe altijd geluk gehad met mooi weer. Vorig jaar viel er één buitje. De organisatie heeft een slechtweervoorziening achter de hand, voor het geval dat. „Maar het weer wordt gewoon mooi", zegt Kamphuis stellig. Het Lazy Sunday Festival begint om 13.00 en duurt tot ongeveer 18.00 uur. Het evenement valt on der de paraplu van Stichting Eve nementen Retranchement, die in hetzelfde weekend nóg een muzi kale activiteit op de agenda heeft. Wie wil, kan dus het hele weekend feesten op de Markt. Op zaterdag wordt het Hollands Festival ge houden. Hier staat vanaf 14.00 uur een heel ander genre centraal, het Nederlandse lied. De Zeeuws- Vlaamse zangers Ard Harinck en Martijn de Clerck treden op en de koren Dekzwabbers en Wind kracht 10. Krapuul sluit de middag af. Ook is er kinderanimatie en een springkussen, 's Avonds is er een disco die in het teken staat van 'goud van oud.'Er klinken vanaf 20.00 uur klassiekers om op te dansen tot middernacht. Gijs: „Dus écht voor elk wat wils." I donderdag 25 augustus 2016 PZ Al op jonge leeftijd is Giel Louws eruit: hij wil kunstenaar worden. Als hij 16 is, laat hij zijn geboortedorp Aagtekerke daarom achter zich en gaat stu deren aan de kunstacademie in Brugge. Na drie jaar studeert hij af in België en reist hij door naar Kampen. Ook daar meldt hij zich aan bij de kunstacademie, om er vier jaar later zijn diploma te halen als illustrator. Dit is echter niet de richting die Louws op wil. Hij houdt er niet van om op drachten voor anderen te maken, wil zijn eigen ding doen. En dat doet hij vandaag de dag nog steeds. Zondag is er een fietstocht met kunstenaar Giel Louws. Vertrek om 14.00 uur voor Louws' hui s aan de Loskade in Middelburg. Het exacte adres ontvangt u na aanmelding. Meedoen is gratis. Reserveren via office@vleeshal.nl. Giel Louws aan de Loskade in Middel burg: „Ik nodig de mensen na de fietstocht uit in mijn studio." FOTOLEX DE MEESTER In de Grote Kerk in Veere wordt zondag de 'Zeeland Suite' opgevoerd. Het is het slotstuk van het 'Zeeland Suite Revisited'-pro- ject: de nieuwe ver sie van de originele 'Zeeland Suite' uit 1977. Jazzpianist Jeroen van Vliet (foto) be werkte de originele 'Zeeland Suite' van componist en pianist Leo Cuypers. Een nieuw septet maakte de afgelo pen jaren een tour nee met de 'Zeeland Suite Revisited'. Nu is er het gratis slotconcert, bij Mu- ziekpodium Zeeland. Aanvang: 15.30 u. Highlandgames by the Sea heet het evenement dat zondag wordt gehou den op het terrein van strandbrasserie De Landing in Baarland. Het wordt ge organiseerd door de Highland Games Vereniging Zeeland. Sterke mannen en vrouwen, gekleed in Schotse kilts, voeren diverse kracht proeven uit. De games worden om 12.00 uur ge opend met een kranslegging bij het oorlogsmo nument. De Schotse vete raan Anderson (93) is hierbij aanwezig. Wat kun je op een luie zondag middag nou beter doen dan naar live-muziek luisteren? Juist. Het Lazy Sunday Festival in Retran- chement wordt voor de vierde keer gehouden. Sophie Stokman Gijs Kamphuis Lazy Sunday Festival: zondag, Markt Retranchement, 13.00 tot 18.00 uur. Meer informatie is te vinden op lazysundayfestival.nl. Een eerdere editie van Lazy Sunday, met Maarten Termont.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49