r m?* Muziek, theater en games 4 Excursie In het kader van het kunstproject 'So You Don't Get Lost in the Neighborhood' van expositieruimte Vleeshal in Middelburg neemt kunstenaar Giel Louws een groep mensen mee op fietstocht door de Walcherse weilanden. Bevlogen jong talent treedt op in kerk van Yerseke Voorstelling voor kinderen oedgehumeurd stapt Giel Louws de deur van zijn wo- I ning aan de Los- kade in Middelburg uit. Zijn flets staat I al op hem te wach ten tegen de voorgevel, zoals iedere dag. „We treffen het. Het is heerlijk weer om een stukje te fietsen", zegt de kunstenaar. Terwijl zonnestralen op hem neer strijken, haalt Louws zijn fiets van het slot. Klaar om de dagelijkse, acht kilometer tellende tocht van zijn huis in Middelburg naar zijn atelier in Vlissingen te maken. „Maar eigen lijk begint mijn werk al hier, voor de deur van mijn huis." De kunstschil der beweegt zich namelijk niet alleen maar voort om van plek A op plaats B te geraken. Juist niet. „Het draait voor mij niet om de bestemming, het draait om de reis." Uit het landschap waar hij doorheen fietst, haalt Louws veel inspiratie. „Alles wat ik zie, heeft op een bepaalde manier invloed op mijn werk." Dat is precies wat Louws dagelijks doet als hij op zijn fiets zit. Hij aan schouwt zijn omgeving niet, hij ab sorbeert hetgeen zich om hem heen afspeelt. Als een spons zuigt hij de natuur op, om het vervolgens op Het draait voor mij niet om de bestemming, het draait om de reis Giel Louws welke manier dan ook mee te nemen in zijn werken. Daarmee komt hij ook meteen op een punt van kritiek richting de he dendaagse samenleving. „Men kijkt niet meer om zich heen, wil alleen maar zo snel en efficiënt mogelijk op de eindbestemming komen. Terwijl: de weg die je daarvoor moet afleggen is juist zo mooi." Om die reden zei Louws ook 'ja' toen de Vleeshal hem vroeg een excursie samen te stellen. Het Middelburgse kunstinstituut is bezig aan een reeks waarin Zeeuwse kunstenaars op zoek gaan naar parel tjes uit hun omgeving, om die met het publiek te delen. 'So You Don't Get Lost In The Neighborhood', heet het. Sfeer Louws is als vierde aan de beurt. „Ik wil mensen een ervaring bieden", legt hij uit. „Voor mij brengt iedere fietstocht weer iets anders. Elke keer valt me iets nieuws op, ieder seizoen brengt een andere sfeer met zich mee. Het is zo mooi en dat wil ik met andere mensen delen." Hij zal, in ieder geval op de heen weg, dan ook niets over de omgeving vertellen tegen de deelnemers van zijn project. „Ik wil juist dat zij de omgeving op hun eigen manier erva ren en op zich in laten werken. Dat is immers wat ik ook elke dag doe en dat is wat ik met hen wil delen. Ik fiets ook alleen, heb ook niemand om mee te praten." Overigens kan zo'n fietstocht ook wel eens minder pret tig zijn. „Twintig procent van de ke ren is het bijvoorbeeld slecht weer", vertelt de kunstenaar lachend. „Maar Ik heb bewust geen auto, daarom heb ik de afspraak met mezelf dat ik hoe dan ook fiets ook dan fiets ik gewoon. Ik heb geen auto, daarom heb ik de afspraak met mezelf dat ik hoe dan ook fiets. Welke omstandigheden er ook zijn." Als Louws - via de plattelandsweg getjes tussen Middelburg en Vlissin gen, net langs Koudekerke - op de plaats van bestemming is aangeko men, laat hij zijn atelier zien. Een lichte studio in kunstenaarsplaats Kipvis aan de Vlissingse Dreesstraat, met daarin een aantal van zijn kunst werken. „Kun je er iets van de omge ving in herkennen?", vraagt Louws. Letterlijk gezien niet, maar er zijn elementen van de natuur terug te vinden in zijn stukken. De kleuren bijvoorbeeld. „Het is ook moeilijk te verwoorden hoe ik de natuur precies gebruik en wat nu de overeenkomsten zijn", legt 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Klassiek p Poppentheater donderdag 25 augustus 2016 PZ Fietstocht leidt tot kunst Daniël Vervelde 44 44 Giel Louws Vier gevarieerde uittips deze week: over muziek (zowel klas siek als jazz) in Yerseke en Mid delburg, een nieuw kleinschalig poppentheater in Oud Vosse- meer én de eerste Highlandga- mes by the Sea in Baarland. Veel (luister)plezier! Twee jonge Zeeuwse musici, organist Mark Christiaanse en violiste Jeanine Melis (foto), verzorgen een zomerconcert in Yerseke. Beiden ontwikkelden hun passie voor muziek aan de Zeeuwse Muziekschool en bei den vervolgden hun studie aan het conservatorium in Tilburg. Christiaanse leerde de kneep jes van het orgelspel van de onlangs overleden Bram Beek man. Hij volgde masterclasses en een zomeracademie. Ook studeerde hij piano en hij is mede daarom een veelge vraagd continuo-speler en be geleider van koren. Hij werkte al samen met Jeanine Melis tij dens de Johannes Passion van Bach (Zeeuws Vocaal Ensem ble). Melis is conservatorium studente en werkt regelmatig mee aan projecten. Ze treedt op als soliste, in kamermuziek- ensembles en in een orkestver- band. Het duo speelt klassieke en geestelijke muziek. Beiden zijn enthousiaste en bevlogen musici en willen het publiek op een ongedwongen manier ken nis laten maken met klassieke muziek. Zaterdag, hervormde kerk Yerseke. Het concert begint om 20.00 uur. Poppentheater Irene Laros, sinds een paar maanden gevestigd aan Raadhuisstraat 15 in Oud Vosse- meer, brengt zaterdagmiddag de voorstelling 'De Wolkenfabriek'. Deze is bedoeld voor kinderen vanaf 4 jaar. Aanvang: 14.30 uur. Voortaan is er elke laatste zater dag van de maand een optre den in het thea tertje. Reserveren via irenelaros.nl of 06-23939855.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48