J V Kritiek op maatschappij als hard vertier Mowgli op de bank 2 WE DOEN HET WEL ZELF The Veils blijven duister Havendagen Rondkuieren over de havenfair, wedstrijd- zwemmen in de haven of nieuwe smaken proberen op de culinaire boulevard: de Havendagen in Zierikzee beloven zowel voor zeelieden als voor landrotten een bruisende bedoening te worden. NEMESIS Uitgelicht E-BOOKS TOP 3 1 Sinds Antwerpen in 1993 culturele hoofd stad van Europa was, is er als erfenis een jaarlijks groot festival: de Zomer van Antwerpen. Uitgegroeid tot een evenement met honderden voorstellingen op tientallen locaties, meer dan de helft volledig gratis. Geen burge meester of wethouder die zich daarvoor op de borst kan kloppen, het is het volk dat jaar na jaar trouw blijft komen. Amusement - brood en spe len, nietwaar - lijkt Is er wel een verschil tussen realiteit en fictie? de basisformule. Maar daarmee is méér mogelijk. Muziek, film, instal laties, evenemen ten. En theater na tuurlijk. Veel spekta kel. Magie in het cir cus ('Matamore') en in het bos ('She is my sister'). Maar woorden als 'spectaculair'spette rend' en 'hilarisch' kunnen ondanks alles ook slaan op theater met een boodschap. Want ja, dat bestaat nog, anno 2016. Misschien zelfs meer dan ooit. Maatschappijkritisch theater. Het moet kennelijk alleen op een andere manier ge bracht worden. Als keihard vertier. Acteursgroep Wunderbaum is nog (of weer) zo'n collectief dat al vanaf zijn prille begin (dat was 2001) is gaan zoeken naar zinvol theater. Eerst onder paraplu, vanaf 2009 zelfstandig. En ze zijn niet moegestreden, integendeel. Nog al tijd worden maatschappelijke vraagstukken als democratie, gezondheidszorg en wetgeving theatraal onderzocht. Eén van de jongste producties is We doen het wel zelf. Spectaculair muziektheater (live!) over het einde van de verzorgingsstaat en de opko mende participatiesamenleving. De overheid trekt zich terug, de burger moet het dan maar zelf doen. Een openlucht voorstelling, waarin telkens ook enkele inwoners van de stad een rol spelen. Zij draaien aan 'Het Rad der Zelfred zaamheid' en bepalen zo welke scènes in welke volgorde gespeeld zullen worden. Spilfiguur is de 30-jarige verstandelijk gehandicapte Desiree. Rondom haar punkers en neanderthalers. Meesterlijk ironisch wordt het participatieden- ken te kijk gezet. Muziek ven is het stil wanneer Wim Schot, voorzitter van Stichting Promo tie Havendagen Zie rikzee, wordt ge- I vraagd wat het top- I punt van het evene ment is. „Ik vind het altijd jammer dat ik niet overal tegelijk kan zijn", begint hij twijfelend zijn antwoord. „Maar als ik moet kiezen, vind ik de vlootschouw iets dat je gezien moét hebben." Spannend Schepen die in een lange sliert de ha ven binnen varen, is een typerend beeld voor het driedaagse evenement dat dit jaar van vandaag tot en met zaterdag wordt gehouden. Toch is het ieder jaar spannend of er genoeg schepen zijn om de show te laten doorgaan. Zo dreigde er dit jaar op nieuw een capaciteitstekort. „Een aantal collega's is weggevallen, maar gelukkig zijn meerdere vissers uit Bruinisse en Yerseke bereid om ons aan te vullen. Dankzij hen belooft het weer een prachtige vlootschouw te worden. De varende optocht is evenals het boegsprietlopen, de havenfair en de vuurwerkshow een vast onderdeel in het programma. Een activiteit die vo rig jaar aan de agenda werd toege voegd en die ook dit jaar weer wordt gehouden, is de zwemprestatietocht. „Over het algemeen wijkt de samen- PROGRAMMA stelling van de Havendagen nooit af', redeneert Schot. Want waarom, van uit Zeeuwse nuchterheid beredene rend, iets veranderen dat succesvol is? Houden bij het oude lijkt voor de Havendagen namelijk een gouden formule te zijn. „Ieder jaar zien we dezelfde marktkooplui terugkomen en praktisch altijd reserveren ze al vast een plekje voor volgend jaar." Desalniettemin is zelfs voor de doorgewinterde bezoeker niet alles voorspelbaar. Zo blijft het spannend wie als eerste over de finish spurt tij dens de Havenlopen en welke fietser het hardste scheurt in de wieler ronde. En dan is er nog het jaarlijkse on derwerp van speculatie op Schou- wen-Duiveland: wie is de mossel prinses? Tijdens de vlootschouw op zaterdag zal blijken welke geruchten kloppen en wie dit jaar in een prach tige jurk op een van de schepen zal meevaren om 'Neptunus' met zijn Het evenement wordt steeds gemoedelijker en vrolijker 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN donderdag 25 augustus 2016 PZ Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoor stellingen. Wat: 'We doen het wel zelf, muziektheater Waar: Lange Lobroekstraat 122, Antwerpen Wanneer: t/m 28 aug, dagelijks 20.00 uur -Wunderbaum Reageren? redactie@pzc.nl 1. Nemesis - Simon de Waal Nieuwe crimi van politieserieschrij ver en deeltijd rechercheur. 2. Judaskus - Linda Jansma Thriller op een huisartsenprak tijk in Friesland. 3. Helden van de grens - Dave Eggers Onderweg met de camper in Alaska komt Josie haar fouten onder ogen. BRON: LIBRIS s Wunderbaum brengt spectaculair muziek theater, in de openlucht, foto anke teunissen How lays the devil in me, vraagt zanger Finn Andrews van The Veils zich af op hun nieuwe album Total Depravity. Met tracks als Do Your Bones Glow at Night, Here come the Dead en natuurlijk de titel song belooft het een album met een duister randje te worden. De intense stem van Andrews en het herkenbare gitaargeluid klinken als van ouds op deze verrassende en sfeervolle plaat. Total Depravity wordt uitgebracht door Nett- work Productions. Maritiem feest in Zierikzee Janneke Koster Vandaag 17.30 Kookdemo Klein Kroatje 18.00 Opening Loswal Eten Drinken aan de Engelse Kade 19.00 Start Havenlopen Morgen 18.30 Wielerronde 20.00 Lampionnenop- tocht Zaterdag 13.00 Inschepen vloot schouw gevolgd door stadsronde mosselprin ses 15.00 Mosselkoken 15.00 Klederdracht show 16.00 Prestatiezwem tocht 18.00 Boegsprietlopen 23.00 Vuurwerkshow Diverse artiesten - onder anderen The Dutch Queen Tribute, shantykoor De Batraven en De Zeevruchtjes XL - treden op tijdens de Havendagen. De culi naire boulevard op de Engelse Kade is elke dag geopend. 44 Wim Schot De La Soul of de nieuwe van The Veils in de cd- speler? Of toch maar een lekker filmpje? Vivian de Gier wil ze het liefst allemaal tegelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46