Schouwse Charles Darwin ontdekt nieuwe slakjes WALCHEREN 7 Janno den Engelsman bespeelt carillon Lange Jan in Middelburg Als mensen een melodie van een bekend nummer helemaal niet meer herkennen, dan is het fout De nieuwe beiaardier van Middelburg laat vandaag op een bijzondere wijze van zich horen. Hij brengt een ode aan Toots Thielemans. Als eerbetoon aan Toots Thielemans speelt beiaardier Jan no den Engelsman vandaag enkele num mers van de deze week overleden Belgische jazzmusicus. Iedereen die vanmiddag op hoorafstand van de Lange Jan is, kan dan zijn be werkingen van die liedjes horen. Den Engelsman is aangesteld als beiaardier van Middelburg en is van plan vaker in te spelen op de actualiteit. Zeker tijdens het weke lijkse concert, elke donderdag tus sen 13.00 en 14.00 uur. De in Tholen geboren Den En gelsman heeft al vaker op de beiaard van de Lange Jan gespeeld. De laatste jaren was hij de vaste vervanger van Geert D'hollander, die onlangs is gestopt met het be spelen van de Middelburgse beiaard. Den Engelsman is ook beiaardier in Zierikzee en zijn woonplaats, Bergen op Zoom. Alle drie die beiaards hebben volgens hem hun eigen karakter en geluid. Het Middelburgse noemt hij een 'zware' met zijn grote en imposan te klokken. De grootste klok, die halverwege de Lange Jan hangt, heeft de oorlog overleefd. „Die klok lag tussen de restanten van de toren." De andere klokken stam men allemaal uit de jaren vijftig. Die andere hangen direct onder en boven zijn 'werkhok' op vijftig meter hoogte in de Lange Jan. Het is elke keer een hele onderneming om naar boven te gaan. Maar de beiaardier kan binnenkort ook op afstand de beiaard programmeren. „Daarvoor moet ik nog het een en ander onder de knie krijgen." Janno geeft aan dat een beiaar dier, in tegenstelling tot veel ande re muzikanten, een typisch leven leidt. „We zien ons publiek niet en krijgen meestal geen applaus." Daar staat tegenover dat hij een heel groot publiek kan bereiken en dat hij ervoor kan zorgen dat men sen glimlachend of zelfs fluitend over straat lopen. Dat laatste is, zo zegt hij, misschien wel het mooi ste dat een beiaardier kan berei ken. Den Engelsman is van plan om een breed scala aan muziekstijlen over Middelburg uit te strooien. „Maar het moet wel herkenbaar blijven. Als mensen een melodie helemaal niet meer herkennen, dan is het fout." Hij is ook van plan om ervoor te zorgen dat de vaste melodieën, die bijvoorbeeld elk uur zijn te horen, vaker wisselen. En hij is van plan in te haken op de actualiteit. Zo hoeven Middel burgers niet verbaasd te zijn als ze volgende week (verwijzend naar het Zeeland Nazomerfestival) en kele nummers van artiesten als de De Dijk langs horen komen. „Ken je Jurassic Park?" Bioloog Willem Backhuys uit Moriaans hoofd laat een onder een micro scooplens liggende, paar centime ter grote oranje barnsteen zien. „Dit is dertig miljoen jaar oud ge fossiliseerd dennehars. Zie je die mug? De pootjes, de oogjes? Hij kijkt niet zo vrolijk, maar dat zou ik ook niet doen wanneer ik tot de ontdekking kwam dat ik zat vast gekleefd. Muggen dronken inder tijd net als nu bloed. Maar dan dus van dinosaurussen." „Theoretisch", benadrukt de 72-jarige bioloog, „zou deze mug nog dino-bloed in z'n darmkanaal kunnen hebben en theoretisch zou je daar dan wellicht nog dna van een dinosaurus in kunnen te rugvinden en die soort opnieuw tot leven wekken: Jurrasic Park. Maar ik denk dat we hier wel ge noeg hebben aan de damherten in de Westhoek." De Schouwse Charles Darwin kan het onderzoeken niet laten. Zijn meest recente expeditie voer de Backhuys juli 2015 naar Vanua tu, een eilandengroep in Oceanië, westelijk van Australië. Hij ver bleef twee weken op Malakula, op zoek naar slakken. Tientallen bij zondere exemplaren gingen in zijn koffer mee naar huis. Een jaar na dato zijn de meesten geanalyseerd. „Waarschijnlijk zit ten er één of twee soorten tussen die nieuw zijn voor de weten schap, maar dat moet ik eerst nog verder onderzoeken." Voor het blo te oog zijn die nieuwe slakjes niet groter dan een grove peperkorrel. Onder de microscoop openbaart zich evenwel een prachtig geteken de, volgroeide hoorn. Backhuys glundert. „Hoe klein dan ook, dit zijn echt volwassen slakjes!" De collectie in de schuur van de Frieslandhoeve bij Moriaanshoofd is uitgegroeid tot een adembene mende zoölogische schatkamer. Naast de duizenden zee- en landslakkenhuizen, wanden vol opgezette vogels en andere dieren, bewaart het privémuseum (op af spraak voor groepen te bezichti gen) slangen op sterk water, tallo ze dierenschedels én attributen van inheemse stammen. donderdag 25 augustus 2016 Janno den Engelsman is niet alleen beiaardier in Middelburg, maar ook in Zierikzee en Bergen op Zoom. foto dirk jan gjeltema Marcel Modde Moriaanshoofd Willem Backhuis met zijn laatste aanwinsten, foto dirk jan gjeltema Een beiaardier streeft naar een glimlach die hij niet kan zien Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35