3-DAAGSE Schimmel nekt zeegras RESTANTEN ZEELAND 5 Locatievoorstelling Juni in Arnemuiden 112 NIEUWS Urine gooiende overlastgever aangehouden Man opgepakt met brander Auto in brand bij tunnel: lange file NIJMEGEN Het lukt maar niet venranken en eiken in Califor- om zeegras terug te krijgen in de Waddenzee en het Grevelin- genmeer. Onderzoekers zijn er nu achter dat waterschimmels verwant aan de aardappelziekte de boosdoeners zijn. Het zeegraszaad sterft erdoor. De schimmels belemmeren de zaadkieming van het zeegras, aldus onderzoekers van de Radboud Universiteit in Nijmegen. De schimmels zijn lid van een familie die ook drui- nië en eucalyptusbomen in Au stralië aantasten. In de Waddenzee en de Gre- velingen vinden proeven plaats om zeegrasvelden te herstellen. Deze kustecosystemen zijn de kraamkamer voor verschillende vissoorten, zorgen voor variatie in biologische soorten en dra gen bij aan kustbescherming door de golfslag te dempen. We reldwijd zijn veel zeegrasvel den hard achteruitgegaan. Juni, naar de roman van Gerbrand Bakker. Regie en bewerking: Annelore Kodde. Spel: Fabian Jansen, Bram Kwekkeboom, Jonas Leemans, Ilse Uitterlinden, Hylke van Sprundel. Muziek: Huibert-Jan Vader. Gezien: wo 24/8, boerderij Arnemuiden. We staan op het erf van de monumenta le boerderij Oranje polder bij Arnemui den, waar dit jaar de tweede loca tievoorstelling van het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) onderdak heeft gevonden. Via een klinket worden we de schuur binnenge loodst. Drie mannen staan met hun rug tegen een oranje wand. Beetje bouwvakkertypes. Wie naar boven kijkt ziet de majestu euze kap en de strozolder, waar een vrouw goed zicht heeft op de langzaam volstromende tribune. De deuren van de schuur gaan open, de Zeeuwse zomernacht stroomt binnen Schrijver Gerbrand Bakker, op wiens roman Juni het stuk is geba seerd, heeft plaats genomen tus sen het publiek. Op de wand wordt een tekst geprojecteerd. We horen de stem van de schrij ver: „Eerder op de dag, vlak voor dat ze de ladder beklom, deed An na Kaan de lamp aan. Nu is het nog licht, maar vannacht wordt het donker. Dat is ze voor. Ze heeft de wrakke ladder achter zich omhooggetrokken." Anna Kaan roert zich op de strozolder. Ze zegt: „Ik geef nooit meer een feest. Nooit!" Anna is de moeder van de drie zonen op de dorsvloer. Klaas is de oudste en de 'erfopvolger'. Na hem komt Jan, die ver weg op Texel woont. Johan is de jongste. Die houdt zich vooralsnog stil, hij is onder weg met een zak die later gevuld blijkt met grint. Vader Zeeger completeert het gezelschap. Hij maakt een flitsende opkomst in zijn lange onderbroek en hemd en gooit meteen een dakpan ka pot: „Als ze al niet wakker was, is ze dat nu.". Jan tekent met krijt een recht hoek met daarin twee jaartallen op de cementen vloer: T967 en 1969. Een grafsteen. Zo worden we gewaar welke pijn de familie na veertig jaar nog steeds be heerst. De steen is van Hanne, het dochtertje van twee dat in een sloot verdronk op 30 april 1969, de dag dat de 'oude' konin gin het dorp bezocht. Woede en pijn. Anna ligt met een fles advocaat en een pak bok- kenpootjes op de zolder van de schuur. Ze weigert naar beneden te komen. Dat is niet voor het eerst. Vader Zeeger pakt een 'stro- boek', een schrift met harde kaf ten waarin hij alle keren heeft bij gehouden dat Anna zich op de strozolder verschanste. Zelf werkt hij aan een houten kerst- lachen worden. Johan is in al zijn simpelheid amusant als hij zijn voeten koelt in een emmer water. Er komt letterlijk en ook figuur lijk lucht in het geheel, als de schuurdeuren open worden ge gooid en de Zeeuwse zomernacht binnenstroomt. De mannen staan buiten, ze zingen een kerk zang, een koraal. Tenslotte hebben we ook Dieke nog. Zij is de dochter van Klaas, vijfjaar oud. We zien alleen haar projectie op de muur van de schuur en horen haar stem als ze met haar vader, ooms en opa spreekt. Van haar oma krijgt ze geen antwoord. Dieke zweeft de hele voorstelling als een wolk van onschuld boven het geheel. Dat geprojecteerde meisje, die lichte toon, is hard nodig. Ze zorgt voor tegenwicht. Even wicht, zelfs. Zodat je na afloop in de bus terug naar Middelburg stapt met het idee, dat Juni nog lang door je hoofd zal spelen. En dat het niet erg is dat Anna op haar strozolder blijft. boom - Duitsers kopen kerstbo men, „zelfs als de mussen dood van het dak rollen." De boerderij kalft af. Alle koeien zijn al weg en Klaas wil ook het land verkopen. Er is nog wel een stier. Zijn geloei levert woedende reacties op: overbodig stuk vlees! Het geheel wordt er niet vrolijker op als ook de jong ste zoon Johan aan het woord komt. Hij heeft een ongeluk met zijn motor gehad toen hij aan het stunten was. Tien dagen was hij bewusteloos. Sindsdien praat en denkt hij traag. De mannen schreeuwen meer tegen elkaar dan ze praten. 'Hos- ternokke' is een graag gebezigde krachtterm. Er wordt met de deur gesmeten. En moeder Anna zorgt vanaf haar strozolder voor een niet aflatende jeremiade. Gelukkig kan er om sommige confrontaties tussen de broers ge- 25, 26 EN 27 AUGUSTUS donderdag 25 augustus 2016 VLISSINGEN Een 53-jarige Vlissinger heeft in de nacht van dinsdag op woensdag politieagenten be kogeld met een flesje urine. Eén van de agenten kreeg druppels op zich. De man is aangehouden. De politie kreeg rond één uur 's nachts voor de tweede keer een melding van geluidsover last. Omdat de Vlissinger wei gerde de politie binnen te la ten, werd de officier van dienst gevraagd om toestem ming. In afwachting daarvan bleven de agenten in de buurt van het appartement staan. De Vlissinger opende daarop een raam, beledigde de agen ten en gooide een flesje urine naar buiten. Hierna braken de politieagenten de voordeur open waarna de man - die rus tig in een stoel zat te wachten - is aangehouden. Omdat hij bekendstaat als iemand die overlast veroorzaakt, is hij overgedragen aan een hulp verlenende instantie. RILLAND Een 44-jarige man uit Rilland is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Vinkenis- sestraat in Rilland aangehou den op verdenking van brand stichting. Surveillerende agenten zagen net voor half vier een gasbran der op het dak van een auto staan. Na deze ontdekking zien zij ineens een man van achter de auto tevoorschijn komen, die de straat over steekt. Wat hij daar doet, kan hij niet uitleggen. Omdat er naast de auto nog een schroe vendraaier ligt en er schade aan de tankdop te zien is, lijkt het erop dat de verdachte brand wilde stichten. Om die reden is hij voor verhoor en nader onderzoek aangehou den en overgebracht naar het politiecellencomplex Toren- tijd in Middelburg. HOEK Een auto is gistermiddag rond drie uur in brand gevlogen op de Westerscheldetunnelweg bij Hoek. Niemand raakte ge wond: het Tilburgse echtpaar dat in de auto zat, wist het voer tuig tijdig te verlaten. De brand is mogelijk ontstaan door een probleem met de remmen. De brandweer wist het vuur snel te doven. De oostbuis van de tunnel werd tijdelijk afgesloten, waardoor een kilometerslange file ontstond. Rond 15.30 werd één rijbaan vrijgegeven, een uur later kon het verkeer weer gewoon rijden. Pijn in RECENSIE Jan van Damme een boerenschuur Fabian Janssen (links) speelt boerenzoon Klaas, Hylke van Sprundel is zijn jongere broer. Op de wand een foto van Dieke, dochter van Klaas, foto lex de meester Voorstelling Zeeland Nazomer festival: Juni, t/m 3 sept. (m.u.v. 28 en 29 aug.), boerderij Oranjepol der Arnemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33