Doden kreeft moet humaner EK-fïnale Staande Wip strijd tussen Koewacht en Sint Jansteen 4 ZEELAND Zeeuwse handel met Britten loopt wel al jaren terug Wat de Brexit precies betekent voor het Zeeuwse bedrijfsleven is nog koffiedik kijken, maar het Verenigd Koninkrijk is nog steeds een belangrijke exportmarkt. Dit is waar we het hele jaar naar uitkijken. Voor een ander zijn het de Olympische Spelen, voor ons is dat het EK donderdag 25 augustus 2016 Vorig jaar voerde Zeeland voor 472 miljoen euro uit naar de westerbu- ren. Dat betrof vooral voeding en chemische producten. Dat blijkt uit cijfers van het Cen- Dat de nieuwe Europese Kampioen Staande Wip een Zeeuws-Vlaming zou worden, dat lag zondag al vast tij dens de finale. De eindstrijd in Lo keren werd er een tussen Sint Jan steen en Koewacht. De kamp werd na zeven pijlen gewonnen door André Elegeert uit Koe wacht. Hij schoot de vogel eraf. Hugo Merx uit Sint Jansteen, de re gerend Nederlands kampioen greep mis in Lokeren. Als wip- schieten deed aan een tweede plaats, kon hij zich daarmee troos- traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zeeland importeert vrij weinig (voor 101 miljoen euro) uit het Verenigd Koninkrijk. De handel met de Britten loopt trouwens al jaren terug. In zeven jaar tijd daalde de uitvoer van Ne derlandse goederen van 8,9 naar ten. Maar de sport doet niet aan tweede plaatsen. Je wint of je ver liest. „Het was ontzettend span nend", weet Elegeert nog. „Die uit Sint Jansteen is een geweldige schutter, echt een topschutter. Het ging zeven rondes om en om. En toen was het feest." Boogschieten op de staande wip is een sport die behalve in Zee land, voornamelijk in België en Frankrijk wordt beoefend. In Bel gië en Frankrijk is de sport velen malen groter dan in Nederland. Toch pakte het Nederlandse team met overmacht ook de landentitel. 7,8 procent van de totale export. Die trend is ook in Zeeland zichtbaar. In 2008 waren de Brit ten nog goed voor 9,9 procent van de Zeeuwse export, ofwel 607 mil joen euro. Vorig jaar was dat 8,7 procent ofwel 472 miljoen euro, een procent boven het landelijk ge middelde. Voeding en dranken vormen met 42 procent de hoofdmoot. De uiensector bijvoorbeeld zet bijna 10 procent van zijn totaalvolume af in het VK. Ook aardappelen en (diep- vries)aardappelproducten gaan in grote hoeveelheden de Noordzee over. De Britten zijn evenzeer belang- rijk voor afzet van chemische pro ducten van in Zeeland gevestigde multinationals. Dat betreft 38,2 procent van de totale Zeeuwse uit- Vorig jaar voerde Zeeland voor 472 miljoen euro uit naar het Verenigd Koninkrijk. voer. Verder worden er industriële producten (13, procent) en machi nes en vervoermaterieel (5,6 pro- Elegeert vond het wel een mooie stunt, zeker omdat het verschil met de twee grotere wipschietlan- den groot was. „Dit is waar we het hele jaar naar uitkijken. Voor een ander zijn het de Olympische Spelen, voor ons is dat het EK. Elegeert zette zondag een unie ke prestatie neer. Niet door de ti tel te pakken maar door dat voor de tweede keer te doen. Tien jaar geleden werd hij al Europees Kam pioen in Frankrijk. „Ik hoorde gis teren dat ik waarschijnlijk de eni ge ben die ooit twee keer de titel heb gepakt." cent) verscheept naar het VK. Het slinkende belang van het Vere nigd Koninkrijk hangt samen met een sterkere groei van de export naar landen buiten Europa zoals China. Dat geldt overigens niet voor Zeeland, dat vorig jaar een be scheiden 29 miljoen euro naar Chi na exporteerde. In 2008 was dat nog 87 miljoen euro. In Europa zijn Duitsland (ex port 872 min) en België (823 min) de belangrijkste handelpartners. Buiten de EU zijn het allerlei lan den die voor 1,8 miljard aan Zeeuwse waar afnemen. Dat is ex clusief China en de Verenigde Sta ten, waarmee de Zeeuwse handel relatief beperkt is. YERSEKE Een meerderheid van de Nederlanders (58 pro cent) is voor een verbod op het onverdoofd koken van kreeften en krabben. Dat komt uit een landelijke enquête van de Stichting Vis- senbescherming en de Dieren bescherming. Zij lieten onder zoeksbureau Motivaction pei len hoe mensen denken over het doden van schaaldieren (kreeft en krab) en vissen. Ruim twee weken geleden laaide de discussie over dieren leed op toen de dierenpolitie een klacht kreeg over een res taurant in Yerseke dat kreeft in de stoomoven gaart en niet in kokend water. Volgens de die renpolitie lijdt een kreeft lan ger in de stoomoven. In kokend water zou hij meteen aan zijn einde komen. Twee derde van de Nederlanders denkt dat kreeften en krabben pijn kunnen ervaren Twee derde van de Neder landse bevolking (67 procent) denkt dat kreeften en krabben pijn kunnen ervaren. Een klei ne minderheid (3 procent) meent van niet. Een meerder heid van de ondervraagden (58 procent) vindt dat de overheid het onverdoofd koken van schaaldieren moet verbieden. Ook vissen zouden humaner moeten worden gedood. Bij het doden van kreeften en krabben is nu praktisch alles toegestaan. Er zijn geen wettelijk vastgestel de regels om ze te beschermen. Export nog fors na Brexit Frank Balkenende Vlissingen Guido van der Heijden —André Elegeert André Elegeert uit Koewacht werd afgelopen zondag Europees Kampioen boogschieten op de staande wip. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32