OM: 'Een walgelijke, koelbloedig geplande liquidatie' 3 De brandende zon maakt van de asfaltvlakte een bakplaat. Toch zijn er mensen op deze hotspot in Hulst Westdorpe het warmst donderdag 25 augustus 2016 Zeeuws-Vlaanderen was gisteren de warmste plek van Nederland. Van alle KNMI-stations werd in Westdorpe de hoogste temperatuur gemeten: 33,3 graden. Het plaatselijke record dateert van 19 juli 2006: 37,1 graden. Het was gisteren de 44e tropische dag (maxi mumtemperatuur boven de 30 graden) in Westdorpe in de afgelopen tien jaar. In Vlissingen komt dat beduidend minder vaak voor: 13 keer in de laatste tien jaar. Ook gisteren bleef het kwik steken bij 29,3 graden. Aantal tropische dagen Westdorpe Vlissingen 2006 12 7 2007 1 0 2008 1 0 2009 4 1 2010 5 1 2011 2 0 2012 3 1 2013 6 1 2014 2 1 2015 5 1 2016 3 0 op weg naar de binnenstad om te gaan winkelen. Een parasolle tje beschermt Evelyns dochtertje Estée tegen de zon. „Ze heeft ge lukkig weinig last van de warm te." Barbara's zoontje Vince slaat zijn handen voor zijn ogen als ze de kap van het wandelwagentje terugslaat. Ismaël Oudeman is terugge keerd van de bloemenveiling in Naaldwijk. Voor zijn Flowershop heeft hij nieuwe voorraad inge slagen. In de zaak draait de airco op volle kracht. „Die bloemen lij den niks. En buiten krijgen ze nu twee keer per dag water." „Proost!" Delimi Abdelkader uit Laarne en Khelif Rachid uit Gent genieten van hun lunch in de schaduw van hun auto. Flesje alcoholvrij bier erbij om de dorst te lessen. De twee Algerijnen zijn vanuit hun werk in de Gent se Kanaalzone naar Hulst gere den om boodschappen te doen. „Ik was pas nog op vakantie in Algerije. Daar was het 40 gra den, maar ik had geen last van de hitte. Maar hier is de lucht erg vochtig. Dan kan je moeilijk ademen." Het Stationsplein in Hulst moet op deze tropische dag wel een van de warm ste plaatsen van het land zijn. Jessica Kramers start er haar ca briolet. Een felrode Alfa Spider. Eindelijk kan ze de weg op in haar blitse Italiaanse bolide met open dak. „Dat heb ik deze zo mer nog niet veel kunnen doen." Het dak van de camper van Marleen Vervaet uit Burgh-Haamstede blijft dicht. Ze logeert een paar dagen op het snikhete terrein. Ze doet er alles aan om de hitte buiten te hou den. De ramen zijn geblindeerd. Marleen draait de luifel naar be neden. „Dat mag eigenlijk niet, maar ja. Je doet alles om het zo koel mogelijk te houden." Haar man is aan het klussen in hun nieuwe appartement in Hulst dat ze binnenkort betrekken. De zussen Barbara en Evelyn Ongena uit Sint Niklaas hebben hun auto op het Sta tionsplein gepar keerd. Ze zijn De reconstructie Aan de hand van camerabeelden, getuigenverklaringen, telefoon-ge- gevens en WhatsAppberichten heeft de politie een reconstructie gemaakt wat er die dag precies is gebeurd. Zo is om 18.00 uur in Ter- neuzen bekend dat Constansia de bus vanuit Goes heeft genomen. Een vriendin van de verdachten laat aan een andere vriendin we ten dat 'ze de jongens moet bel len' en 'laat de jongens het afma ken'. Die bewuste vriendin belt tien minuten na de aanslag met de vader van de twee weken eer der omgekomen Gideon Verhelst. Haar boodschap: 'Juney is gepakt'. En een Almeerse vriendin van M. vraagt twintig minuten later via de app: „Ben jij oké en P. ook?" De aanslag zelf is ook tot in de tail gereconstrueerd. Zo weet de politie onder andere wie bij Cons tansia in de bus zat en wie waar uitstapt. Constansia zelf stapt en kele minuten voor 19 uur uit en ziet dan dat er twee mannen hem opwachten. Hij rent weg, valt en wordt vervolgens door twee schut ters onder vuur genomen. De verdachten R.B. en P.M. ontkenden gisteren dat ze iets van doen hadden met de aanslag op Constansia. De twee verklaarden ook dat er geen sprake is van een vete in Terneu zen tussen verschillende groepen. Na het klaren van de klus lopen de daders weg, laten Juney voor dood achter Volgens hen is er wel onenigheid tussen personen en zijn er ver schillende onderlinge ruzies. De officier van justitie Officier van justitie Miranda Paapen was zeer duidelijk. Ze sprak van een walgelijke, koelbloe dig geplande liquidatie. „Dat Juney nog leeft, mag een wonder heten." Ze vindt het zeer beangsti gend dat deze schietpartij midden in een woonwijk plaatsvond, 'op een tijdstip dat nog veel mensen op straat zijn'. „Dat gaat ieders voorstellingsvermogen te boven. Deze laffe en kille daad heeft een schok veroorzaakt in de samenle ving." Volgens haar is het neerschieten op de openbare weg 'meer dan een verschrikkelijke strafbare feit'. Ze hield de rechtbank ook voor dat B. die daad tegenover de vader van Gideon Verhelst al had aange kondigd. „Hij zou het karwei afma ken." Daarmee doelde ze op het feit dat de verdachte twee weken eerder Constansia met een mes in de hals had gestoken toen hij hem en zijn neef 's nachts in Terneu zen ontmoette. Volgens B. handel de hij toen uit zelfverdediging om dat Constansia een pistool wilde trekken. Op basis van getuigenver klaringen vindt de officier dat voor dat verhaal geen bewijs is. Ze houdt het erop dat B. die nacht zijn plan niet kon uitvoeren. „Wat in eerste instantie niet lukte moest alsnog gebeuren. Juney moest hoe dan ook dood." Na het klaren van de klus, aldus de offi cier, 'lopen de daders weg, laten Juney voor dood achter, en proos ten op hun daad'. omlaag, ook al mag het niet Tekst: Theo Giele Foto's: Camile Schelstraete Twee Terneuzenaren worden door het Openbaar Ministerie (OM) gezien als de daders van de schietpartij op 16 december 2014 in Terneuzen waarbij Juney Constansia verlamd raak te. Miranda Paapen, officier v. justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31