PvdA-Kamerlid Bouwmeester na tien jaar niet meer verkiesbaar 15 Anniek van den Brand Agent Ronald V. vreest dat zijn wereld instort. Als hij de cel in moet, spat zijn jongensdroom om de misdaad te bestrijden uit elkaar. „Ik moést die ramkraker stoppen." Ze zou het geld natuurlijk onmiddellijk uitgeven aan drank of drugs Ronald V. in de rechtbank van Den Bosch, illustratie: urban petra Ineens liep ze naast me op het trottoir. Of ik een Al- bert Heijn wist, wilde ze weten. Ik wees naar het ein de van de straat. „Ga jij er ook heen?", vroeg ze, terwijl ze naar de boodschappentassen in mijn hand keek. Ik knikte. „Dan loop ik met jou mee, want ik heb geen geld." Ik keek even opzij. Ik zag een vrouw van rond de 40, met een Chanel-zonnebril in haar haar, verzorgde make-up, goed in de kleren en een verwilderde blik. Of verbeeldde ik me dat laat ste maar? Bedacht ik dat, omdat wat ze zei niet paste bij het plaat je? Ze praatte druk, gebaarde nog drukker, haar blik leek een frac tie van een seconde te lang te kle ven aan alles wat ze zag. zei ze. Of nee, niet verloren, de pinautomaat had hem opgege ten. Gewoon, hap, slik, weg! Nou ja, zeg! Juist vandaag, haar ver jaardag! 46 was ze geworden. „Dat zou je niet zeggen", zei ik. „Hoe oud ben jij?", vroeg ze. „49", zei ik. „Dat zou je ook niet zeggen", zei ze. Juist die dag geloofde ik dat niet. Ze liep al uren door de stad, zei ze. Ze woonde tien kilometer verderop. Maar zonder pinpas kon ze geen kaartje kopen voor de bus. „Kun je iemand bellen?", vroeg ik. „Ja hoor", zei ze. Ze liet me haar telefoon zien. „Ik heb mijn zoon gebeld, maar hij is aan het werk." „Op zondag?", vroeg ik. Op de een of andere manier was ik ervan overtuigd dat ik haar zou betrappen op een leugen. „Hij werkt in een snackbar", zei ze. Ik knikte, en schaamde me. „Hoe vind je mijn blouse?", vroeg ze. „Mooi", zei ik. Ze lachte. „Gekregen van vrien dinnen", zei ze. Kennelijk reageerde ik niet snel genoeg. „Voor m'n verjaardag! Dat zei ik toch, dat ik jarig ben? Voel eens aan mijn jasje." Ze legde mijn hand op haar arm. „Fijne stof', zei ik. „Ja, fijne stof, ja, dat weet ik ook wel, maar daar gaat het niet over. Het is nat, ik loop hier al uren, het regent steeds." Het re gende inderdaad steeds. „Ik wil een salade", zei ze toen we voor de Albert Heijn ston den. „Als ik honger heb, kan ik niet nadenken." „Ik koop een salade voor je", zei ik. „Voor je verjaardag." Ze zei niets. „Ik wil Italiaanse salade. Ze heb ben toch wel Italiaanse salade? Thaise salade, Mexicaanse sala de, ik zie geen Italiaanse salade!" Sssshhhh, zei ik, rustig maar. Nu legde ik mijn hand zelf op haar arm. „Kijk, hier: Italiaanse salade. En nu breng ik je naar de kassa, ik betaal en dan ga ik mijn boodschappen doen." Ze zou vast nog iets van me willen. Geld natuurlijk. En 2 eu ro zou niet genoeg zijn. Ze zou zeggen dat het voor de bus was, dat je met 2 euro tegenwoordig nergens meer komt. 5 euro zou ze willen, 10 misschien wel. En niks bus- kaart, ze zou het geld natuurlijk on middellijk uitgeven aan drank of drugs. Bij de kassa keek ze me aan. Ik zette me schrap. „Dank je wel", 1 Het is een bijzonder gezicht. In de rechtszaal wordt een verdachte meestal bewaakt door bewapende agenten, maar nu zit de agent zélf in het strafbankje. Ronald V. (32) uit Kerkrade, in uniform en met dienstpistool, verzette zich giste ren in hoger beroep tegen zijn ver oordeling tot twee jaar cel. Vorig jaar zomer kreeg hij die straf opgelegd voor het neerschie ten van de bijrijder van een ram kraker. Niemand zag de veroorde ling aankomen; het Openbaar Mi nisterie had vrijspraak geëist. Agenten waren geschokt: door ge woon je werk te doen, kun je in de gevangenis belanden. „Toen mijn hoogzwangere vrouw het vonnis hoorde, moest ze meteen naar het ziekenhuis", vertelt V. aan de rechter. „Mijn va der zakte in elkaar op zijn werk. Hij heeft mij altijd goed opge voed, wilde graag dat ik bij de poli tie ging. En dan ben ik opeens een crimineel." V. maakte deel uit van een aan houdingseenheid. Op 22 augustus 2013 maakte die jacht op Glenn K., een man die werd gezocht voor meerdere ramkraken. Na een uren lange achtervolging eindigt K. op de parkeerplaats van coffeeshop Brothers in Heerlen. Als Ronald V. bij het portier van de bijrijder komt, lukt het hem niet dat te ope nen. „Ik hoorde het grommen van de auto, piepende banden. Die rijdt ons hier kapot, vreesde ik." V. trekt zijn pistool en probeert daarmee een ruitje kapot te slaan. Een opmerkelijke actie, want het dienstwapen is daar eigenlijk niet voor bedoeld. „In mijn ooghoeken zag ik de schimmen van collega's. Ik dacht alleen maar: ik moét die ramkraker stoppen, dit gaat fout. Die auto was een stier, wij waren een rode lap." De agent richt zijn wapen op de romp van de chauffeur en schiet. Maar de kogel mist doel: hij raakt de onschuldige bijrijder. Die over leeft het schot ternauwernood. Even later rijdt K. zich alsnog klem tegen een geparkeerde auto. Twee agenten moeten opzij sprin gen om hem te ontwijken. De rechtbank in Maastricht oor deelde vorig jaar dat 'V. zich op geen enkel moment zorgen heeft hoeven maken dat hij in aanra king met de auto zou komen'. Daarom had hij niet mogen schie ten, en al helemaal niet op romp hoogte, waardoor hij 'willens en wetens' het risico nam dat er do den zouden vallen. „Het vertrouwen van mijn cliënt in de rechtsstaat is ge schaad", zei Geert-Jan Knoops, ad vocaat van V., gisteren in de rechtszaal. Hij riep collega's van V. op om te getuigen. Drie agen ten die ook bij het schietincident aanwezig waren, deden bij het ge rechtshof hun verhaal. Alle drie bevestigden ze dat de ramkraker gevaarlijke manoeuvres uithaalde op de parkeerplaats. Pas eind dit jaar wordt duidelijk of V. echt de gevangenis in moet. Het hoger beroep gaat op 24 no vember verder. Tot die tijd werkt V. 'gewoon' op straat in Limburg. Met dienstwapen. Bouwmeester (36) heeft dan ruim tien jaar in het parlement gezeten, naar eigen zeggen vooral met oog voor de zwakkeren in de samenle ving. Toch moest ze als Kamerlid van een coalitiepartij met de be langrijke zorgportefeuille de laat ste jaren ook concessies doen. „De politiek is de laatste jaren har der en sneller geworden, daar was ik ook onderdeel van", zegt Lea Bouwmeester. „Het vergt vasthou dendheid en doorzettingskracht om echt goede oplossingen te vinden. Mijn partij heeft zichzelf niet geliefd gemaakt omdat we het hebben aangedurfd moeilijke beslissingen te nemen. Zodat de zorg goed georganiseerd en betaal baar blijft. Die verantwoordelijk heid hebben we bewust geno men." Bouwmeester vraagt zich oprecht af of een volgend kabinet dezelfde keuzes zal maken. „Ik maak me zorgen over de rechtse meerderheid die zich aftekent. Een kabinet met CDA, VVD en D66 is een gevaar voor de zwakke ren in de samenleving, die het niet zelf redden. Ik vraag me of zij het hoofd straks nog boven water kunnen houden. Maar: wie weet komt er heel snel weer een linkse meerderheid." Bouwmeester denkt als volgen de stap aan een baan bij een orga nisatie in de samenleving die een groep, mening of belang behar tigt. „En ik zie nu op het gebied van vernieuwing in de zorg ook mooie dingen gebeuren. Het past allemaal bij de passie die nog steeds vurig brandt." Die auto was een stier, wij waren een rode lap donderdag 25 augustus 2016 Pin oas Ze was haar pinpas verloren, Voor het schap in Albert Heijn wist ze precies wat ze zocht. 7P1 7P 1 Schietende agent: celstraf onterecht Peter Winterman Den Bosch/Heerlen Door de wol geverfd PvdA'er Lea Bouwmeester houdt het voor gezien. Ze dingt niet mee naar een Kamerzetel bij de ver kiezingen volgend voorjaar, zo brengt ze vandaag naar buiten. „Het is tijd voor iets anders." Edwin van der Aa Den Haag Ronald V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15