13 Voormalige vluchtelinge maakt documentaire over onze 'gastvrijheid' Maral Sharifi kwam in 1993 als vluchteling in een warm bad terecht. Inmiddels lijkt ons land de koude douche aangezet te hebben. Hans en Bianca uit Moer kapelle kregen een dik ke twintig jaar geleden nieuwe buren: een jon ge vrouw uit Iran met haar kinderen Maral (4) en de baby Kourosh. „Je had een soort leren jas aan", herinnert Bianca zich. „Best wel te groot. Bordeauxrood." Al snel stuurden ze hun dochtertje naar de overkant: ga maar vragen of Maral met je wil spelen. „In het Engels na tuurlijk, do you want to play with me?, dat hadden we geoefend." Marais moeder knikt. „Die per soonlijke contacten en vriendelijk heid", zegt ze, „die had ik zó nodig." Varkenskoppen Het is een roerend fragment uit de documentaire Lieve Buren van iVRC-journaliste Maral Noshad Sha rifi (27). Het afgelopen jaar zag ze spandoeken voorbijkomen, hoorde ze leuzen tegen vluchtelingen zoals zij ooit was en las ze over varkens koppen als protest tegen een asiel zoekerscentrum. Wat was er veran derd? Was er wel iets veranderd? En stel dat zij niet toen, maar nu in Ne derland zouden zijn gekomen? Ze pakte haar camera en kwam met haar vragen terecht bij Claudia in Geldermalsen, een vrouw met ste vige meningen over asielzoekers. Bij haar in de straat was net een Syrisch gezin komen wonen, dat was hele maal niks, zeker niet die moeder. „Ze is een keer voorbijgelopen en toen trok ze een gezicht van hier tot Tokio. Dan ben ik er al klaar mee." Maral, geschrokken, ging pools hoogte nemen bij de Syriërs. Wat waren dat dan voor mensen? Maral: „Ik stond voor de deur, het zoontje deed open, en anderhalf uur later kwam ik weer naar buiten. Ik ben nog nooit ergens zo liefdevol opge vangen. Ik kreeg volop eten en drin ken, ik heb zelfs het baby'tje melk ge geven!" Ze checkte nog even bij Claudia of het echt wel om dezelfde buurvrouw ging, maar die wist het zeker: „Ja, ja, die." Uiteindelijk weet ze Claudia zo ver te krijgen om toch maar eens kennis te gaan maken met haar Syri sche buren. Ook dat is een bijzonder moment. Het is misschien wel de moraal van dit verhaal, zegt Maral. Stoer „Mensen zijn uiteindelijk veel men selijker dan ze zelf denken te zijn. Natuurlijk is onze maatschappij ver hard. En ik denk ook dat mensen die boos zijn zich veel beter weten te ui ten dan toen. Maar ik geloof de woe de van al die demonstranten ge woon niet. Dan denk ik: je doet nu wel heel stoer, maar als jij nieuwe buren krijgt, dan ga je ook gewoon even aanbellen." Het verschil met twintig jaar gele den, meent ze, is dat de angst onder de bevolking wordt gelegitimeerd Mensen zijn uiteindelijk veel menselijker dan ze zelf denken te zijn door politici. „Dan hoor je: 'Wij be grijpen uw zorgen'. Hoezo? Je kunt ook zeggen: ga eens kennis maken met je nieuwe buren. Dat doe je an ders toch ook? Waarom zou je bij vluchtelingen bang moeten zijn?" Er zijn tegelijkertijd zo veel men sen die een helpende hand uitste ken. Dat stemt haar positief. Dus als Maral niet toen, maar nu in Neder land zou zijn aangekomen, hoe zou het dan zijn geweest? „Hmmm. Ik geef daar niet echt een antwoord op, geloof ik. Het zou wel anders zijn, met die demonstraties en die var kenskoppen. Maar uiteindelijk denk ik dat het allemaal wel meevalt." Piloot bleek dronken Passagiers cruise ziek CRASH Doden bij aanval op universiteit donderdag 25 augustus 2016 'Ik geloof de woede van al die demonstranten gewoon niet' Mark van Assen Moerkapelle Maral Sharifi: 'Voor nieuwkomers is het nu wel anders.' foto: marco OKHUIZEN —Maral Sharifi 'Lieve Buren' van Maral Noshad Sharifi is vanavond om 21.40 uur te zien op NP03. SCHIPHOL Op luchthaven Schip hol is gisteren een Ne derlandse piloot aan gehouden die onder invloed van alcohol was. Volgens de Ko ninklijke Marechaus see gaat het om een man van 64 jaar die naar Turkije zou vlie gen. Hij werd betrapt toen hij langs de be veiliging liep. Een me dewerkster rook alco hol. De piloot blies 255 ugl. Dat is omge rekend ongeveer 0,6 promille. IH In de haven van Rotterdam heeft de douane 180 kilo he roïne ontdekt. De drugs zaten verstopt in uitgeholde marme ren tegels uit Iran. GERMERSHEIM Ongeveer 35 Engelse toeristen op een Ne derlands cruiseschip hebben tijdens een reisje op de Rijn een virusinfectie opgelo pen. Ze werden misse lijk en moesten over geven. De patiënten moeten een paar da gen aan boord blijven om uit te zieken. Om welk virus het gaat, is nog onbekend. Ver moed wordt dat de toeristen slachtoffer zijn van het zeer be smettelijke norovirus. Het langste luchtschip ter wereld, de Airlander 10 die 92 meter meet, is gisteren neergestort in Bedfordshire tijdens een test vlucht. Volgens de fabrikant raakte niemand gewond, foto reuters KABOEL Meerdere schutters zijn gisteren de Amerikaanse universiteit in de Afghaanse hoofdstad Kaboel bin nengedrongen. Bij de aanval is minstens één student omgeko men, lieten de ziekenhuizen we ten. Nog eens veertien mensen zijn gewond geraakt. In het ge bouw zitten honderden studen ten en hun buitenlandse docen ten vast, zei een hoge functiona ris van het Afghaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De amb tenaar, die anoniem wil blijven, zei te hebben vernomen dat meerdere daders bomvesten droegen. Wie er achter de aanval zit, is nog onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13