Britten weten het ook even niet 8 NI Europa moet kiezen tussen meer samenwerking of juist minder Hollande, Renzi en Merkel hielden gisteren een mini-top over de toekomst van de EU na de Brexit. De EU moet een vuist maken te gen nationalisme. Dat zei de Fran se president Francois Hollande gis teren tijdens een mini-top met de Duitse bondskanselier Angela Merkel en de Italiaanse premier Matteo Renzi. Renzi had hen uitgenodigd om te praten over de toekomst van Eu ropa, nu de Britten hebben geko zen voor een Brexit. Volgens Hol lande heeft Europa alleen toe komst als haar leiders de strijd aangaan met 'ontwrichting en zelfzucht'. Daarmee doelde hij op partijen die vinden dat hun land beter af is zonder Brusselse be moeienis. Renzi's keuze voor de plek van de ontmoeting was symbolisch. Op het eiland Ventotene werden tijdens de Tweede Wereldoorlog tegenstanders van het fascistische regime in Italië opgesloten. Een van die gevangenen, de poli ticus Altiero Spinelli, schreef er een manifest waarin hij een vere nigd Europa bepleitte om in de toekomst de vrede te bewaren. Spi nelli geldt als een van de grondleg gers van het Europese project. Volgens Renzi is Ventotene dan ook de wieg van de Europese Unie. Gisteren legde hij met Hol lande en Merkel gele en blauwe bloemen op Spinelli's graf (de kleuren van de EU). Ze wilden er mee uitdrukken dat de Brexit de verdere samenwerking tussen de overgebleven EU-landen niet in de weg mag staan. Hoeveel eenheid de drie leiders ook probeerden uit te stralen, ze konden niet verhullen dat Europa sterk verdeeld is over hoe het nu verder moet. Frankrijk en Italië vinden dat de samenwerking moet worden uitgebreid om de groeiende scepsis onder de Euro pese bevolking over het EU-pro- ject weg te nemen. Volgens hen is de Brexit juist een gevolg van te weinig samen werking waardoor Europa niet goed functioneert. Juist met bij voorbeeld een gezamenlijk leger kan het terrorisme en de groeien de vluchtelingenstroom waar voor al Italië veel last van heeft, wor den aangepakt. Andere landen, waaronder Ne derland, staan op de rem. Volgens premier Mark Rutte moet Europa af van de grote projecten en plan nen. Komende vrijdag overlegt hij met Merkel over de koers van de EU na het vertrek van de Britten. Hij is samen met zijn collega's uit Zweden, Finland en Denemarken door haar uitgenodigd. Bondskanselier Merkel neemt een middenpositie in. Zij wil zich vooral inzetten om Brussel zoals het nu bestaat beter te laten func tioneren, zei haar woordvoerder in de aanloop naar de mini-top van gisteren. Ze heeft geen behoef te aan het optuigen van nog meer federale instituten. De ontmoeting op Ventotene is de opmaat naar de top van 27 EU-regeringsleiders (zonder de Britse premier May) op 16 septem ber in Bratislava (Slowakije). Daar moet worden besloten hoe de on derhandelingen met de Britten ge voerd gaan worden en hoe het daarna zonder het Verenigd Ko ninkrijk verder moet. In steeds meer lidstaten groeit de onvrede over de Europese Unie onder de bevolking. In de aanloop naar die top zullen Merkel en Do nald T\isk, voorzitter van de Euro pese raad, nog veel gesprekken voeren met alle lidstaten. Maar de Italiaanse premier Ren zi benadrukte gisteren nog eens dat die wat hem betreft maar één uitkomst kunnen hebben: ook zonder de Britten moet Europa door op het pad van steeds nauwe re samenwerking. De Britten hebben twee maan den na de geruchtmakende stem busuitslag nog steeds geen flauw idee hoe ze hun Brexit voor elkaar moeten boksen. Ondertussen worden peperdure consultants aangenomen om te helpen, want er is een gigan tisch tekort aan capabel perso neel dat kan onderhandelen met de Europese Unie. Een dure grap, want een ervaren consul tant van een van de grote bedrij ven kost al gauw tot 5.000 pond per dag. De totale kosten voor die consultants kunnen de ko mende tien jaar wel oplopen tot 5 miljard pond. Het tekort komt doordat Groot- Brittannië de afgelopen 43 jaar geen handelsverdragen hoefde te sluiten, dat deed de EU. Daar door zijn er heel weinig onder handelingsexperts in dienst van de overheid. De twee nieuw op getuigde ministeries, die van Brexit-zaken en Internationale Handel, kunnen weinig uitrich ten en kibbelen onderling over portefeuilles en personeel. En dan weten de Britten ook nog niet wat ze nu eigenlijk uit de onderhandelingen willen sle pen. De druk groeit, want Brexiteers én Europa willen tempo gaan maken. En dan zijn de onderhan delingen nog niets eens begon nen. dinsdag 23 augustus 2016 De Italiaanse premier Matteo Renzi (midden), de Franse president Franpois Hollande (links) and de Duitse Bondskanselier Angela Merkel tijdens een persconferentie na de mini-top die werd gehouden op het marineschip Garibaldi, bij het Italiaanse eiland Ventotene. Het eiland is volgens Renzi 'de wieg van de Europese Unie', foto guido bergmann/epa Leiders stralen eenheid uit, maar EU is verdeeld Rotterdam/Ventotene Suze van Kleef Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8