Hulst tijdens Vestingdagen in sprookjesachtige sfeer Langdurig werk aan rotonde Terneuzen -VLAANDEREN 7 Derde technische school ingericht, vierde komt eraan U Studenten en docenten willen vooruit, een gewoon leven leiden. Daar doen we het voor Het was heftig om terug te zijn in Afghanistan, maar John Langerak uit Zuiddorpe laat zich niet zomaar uit het veld slaan. De docent aan mbo-school Scalda in Terneuzen is alweer bezig met een volgend schoolproject. Al sinds 2000 komt John Langerak (64) in Afghani stan. Hij helpt er technische scho len in te richten, voor de stichting SchoolSupport- 4Afghanistan. Hij was eerder be trokken bij het op poten zetten van twee scholen in de hoofdstad Kabul, dit jaar deed hij hetzelfde in de provinciestad Maidan-Shahr in de provincie Wardak, zo'n vijf tig kilometer van Kabul. De sfeer in het land is de laatste tijd veranderd, merkte Langerak. „Het is grimmiger geworden. De armoede is toegenomen. De werk loosheid is gigantisch. Ik heb in Kabul een jongeman ontmoet die twee studies had afgerond, Engels en Economie en geen werk kon vinden. Ik kan daarom goed begrij pen dat gestudeerde Afghanen weg willen." Afghanistan voelt zich door de wereldgemeenschap 'een beetje in de steek gelaten', stelt Langerak. Andere brandhaarden als Syrië staan in de schijnwerpers. Het is voor Langerak, die via een Af ghaanse vriend in Nederland bij het land betrokken is geraakt, extra reden zich voor Afghanistan in te blijven zetten. „De mensen zijn ons zo dankbaar dat wij dit voor hen doen. Dat geeft een spe ciaal gevoel." Speciaal was het zeker in Mai dan-Shahr. Langerak heeft er twee volle containers met technische apparatuur uit Nederland helpen installeren. De werkomstandighe den waren er heel anders dan in Kabul. „In de verte hoorde je ka nonschoten. Militairen rukten ge regeld uit om in de omgeving te vechten en ik sliep in een militai re compound. Op het schoolter rein had ik vijf militairen als bevei ligers. Ik heb er gewoon mijn werk gedaan, met de plaatselijke docenten." Langerak is niet bang uitgeval len, zoals hijzelf zegt. Hij ontsnap te ternauwernood aan de dood. Een auto reed in volle vaart op de auto waarin hij zat. „We hebben het allemaal overleefd. Ik ben na het ongeluk snel naar de school ge lopen, want je moet van jezelf als buitenlander geen doelwit ma ken." De school was na vier weken in gericht, waarna de opening feeste lijk is gevierd met de gouverneur van Wardak. In Kabul heeft Lange rak de docenten nog een training gegeven. Het viel hem weer op hoe leergierig ze zijn. „Die docen ten, maar ook studenten willen vooruit, een gewoon leven leiden. Daar doen we het voor." Langerak is nog niet uitgekeken op Afghanistan. Vanuit Bamiyan, waar de Taliban in 2001 twee Boeddha-beelden opbliezen, is een nieuwe hulpvraag gekomen, ook voor de inrichting van een technische school. Materiaal en geld zijn daarvoor nog nodig. Lan gerak: „We kunnen daar hopelijk uiterlijk 2018 heen." De pracht en praal van het ves tingstadje worden jaarlijks ge vierd tijdens de Vestingdagen. Dit jaar gebeurt dat met het the ma 'Sprookskes'. De verhalen van grootheden als de gebroeders Grimm en Hans Christian Ander sen lopen als een rode draad door de stad. Burgemeester en wethouders openen zaterdag om 13.00 uur de Vestingdagen voor de basiliek, met een scène uit Koning Art hur. Jongerentoneelgroep Showti me speelt in de kerk, op beide da gen, het stuk Lang en Gelukkig. In de Gentsestraat worden sprook jes voorgelezen, de koets van As sepoester staat op de Grote Markt en aan de Bierkaai wordt het sprookje van Fabiola uitgebeeld. Daarnaast zijn er ook minder sprookjesachtige activiteiten, zo als de rommelmarktop het 's-Gra- venhofplein. Op de Grote Markt zijn oude ambachten te zien en er staan springkastelen. TERNEUZEN Dé rotonde van Ter neuzen, de rotonde Guido Gezel- lestraat-Rooseveltlaan, gaat vanaf aanstaande maandag ruim twee maanden op de schop. Aannemingsbedrijf KWS heeft van de gemeente Terneuzen de op dracht gekregen de rotonde ver keersveiliger te maken door de aansluitingen te veranderen. Ook komt er aan de kant van de Mr F. J. Haarmanweg een extra over steekplaats voor voetgangers. Om de overlast te beperken wordt het werk tot en met 9 november in drie fasen uitgevoerd. Nog diverse andere wegwerken staan de komende tijd op het pro gramma in Terneuzen. Een deel van de fietspaden langs de Laan van Othene krijgt een nieuwe fun dering. Hetzelfde geldt voor een stuk fietspad langs de Roosevelt- laan en het voetpad achter de Ho- gendijk en langs de sportvelden wacht een opknapbeurt. dinsdag 23 augustus 2016 Scalda-docent blijft zich inzetten voor bijna vergeten Afghanistan —John Langerak, docent werktuig bouwkunde Scalda Terneuzen en vrijwilliger SchoolSupport4Afghani- stan Opening technische school in Maidan-Shahr; John Langerak in lichtblauw overhemd, rechts van hem de gouverneur van de provincie Wardak. Harmen van der Werf John Langerak (tweede rechts) geeft training aan Afghaanse do centen uit Maidan-Shahr in een school in Kabul, fotosjohn langerak Doornroosje, Hans en Grietje, Sneeuwwitje, Klein Duimpje, Re pelsteeltje: ze zijn komend weekend allemaal te zien tij dens de Vestingdagen in Hulst. Bob Maes Hulst Meer informatie: hulstvesting stad.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75