Aan de bak in Het Zwin Goed insmeren: door zonkracht 6 kun je in een half uur verbranden Meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline voorziet een warm slotakkoord van de zomer. Het wordt tropisch warm. Marathonschaatser! De warme week begint vandaag al goed met 27 tot 29 graden Niels Mesu (24) zit midden in zijn voorberei ding op het nieuwe schaatsseizoen. De win naar van de Alternatieve Elfstedentocht ge bruikt de zomermaanden om de basis te leg gen voor de winter. Pio Alex Mallems heeft wel een idee waarom een bijna vergeten toneelstuk in een oude Zeeuwse kerk vrijwel zeker een succes nummer zal worden. P4 Een echte hittegolf zit er waar schijnlijk nét niet in, maar dat zal de meesten worst zijn. Het wordt namelijk zo heet dat zwem- en korte broeken uit de kast kunnen. „De wind waait niet al te hard, dus het wordt prachtig weer voor het strand en de barbecue." Het blijft natuurlijk een voor spelling, maar meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline voor ziet een warm slotakkoord van de zomer. Na een wisselvallig en koel weekend herstelt de zomer vanaf vandaag. De zon gaat flink schijnen en de kans op neerslag neemt af. „De warme week begint dinsdag al goed met een graad of 27 in het noorden van Zeeland tot 29 gra den in Zeeuws-Vlaanderen. 's Ochtends kunnen er nog mistban ken zijn, maar die lossen snel op. Op de stranden kan een briesje op steken, zodat het er met een graad of 23 a 24 wat koeler kan zijn." Toch is het zaak je goed in te smeren, waarschuwt Van Wezel. De zonkracht is 6. „Wie niet veel zon heeft gehad, kan binnen een half uur verbranden." Voor morgen voorspelt Van We zel een tropische dag. Het kwik be reikt in Zeeland op de meeste plaatsen de 30 graden. „Met een windje uit het zuid-oosten is het op veel stranden ook tropisch warm. Bovendien is het zeewater met 18-20 graden op zijn warmst." Zwemweer dus. En drukke da gen voor strandtenthouders. Don derdag wordt de tweede tropische dag, schat Van Wezel in. „Het zal nog iets warmer worden, zoals het er nu naar uitziet tussen de 30 en 33 graden in Zeeland. De wind is dan wel wat steviger, denk aan een kracht 3 tot 4 Beaufort. Al met al goed uit te houden op het strand." In tegenstelling tot de nachten ervoor - die relatief koel zijn - kan de nacht van donderdag op vrij dag nogal plakkerig worden. Er drijft dan vochtiger lucht het land in en lokaal zakt de temperatuur niet onder de 20 graden. Een koufront zorg ervoor dat het kwik vrijdag uitkomt tussen de 23 en 28 graden. Geen hittegolf dus. „Van een hit tegolf spreken we bij een aaneen gesloten serie van minstens vijf zomerse dagen met maxima van 25 graden of meer", vertelt Van Wezel. „In deze serie moeten min stens drie dagen tropisch verlopen met maxima van 30 graden of meer." Stel dat het kwik vrijdag toch boven de 30 komt, dan moet het zaterdag ook nog warmer dan 25 graden worden. En dat is allerminst zeker. De weermodellen zijn verre van con sistent. „De kans op een bui neemt toe, maar het weer zal ook vrijdag, zaterdag en zondag best lekker zijn." Bedienen kunnen ze hem niet, maar symbolisch nemen de Zeeuwse gedeputeerde Carla Schönknecht (midden) en de Vlaamse ministers Joke Schauvliege en Ben Weyts met een graafmachine het eerste 'hapje' grond voor de uitbreiding van natuurgebied Het Zwin. Het project moet mens en natuur veel voordel en gaan opleveren, zeeland 3 dinsdag 23 augustus 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Geen hittegolf, maar wel strandweer in Zeeland Jeffrey Kutterink Vlissingen —Jaco van Wezel, Weeronline FOTO CAMILE SOHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72