m Fiat en Ferrari worden Hitteprotocol: dierenarts en veevervoerder vroeg op 6 NI ÖZCAN AKYOL vj Malinees die heiligdommen in Timboektoe vernielde moet zich bij het Strafhof verantwoorden. Dat moet een signaal zijn richting IS. Column Altijd als ik in een boekhandel, biblio theek of theater mag voorlezen, bestaat mijn publiek uit wat rijpere jongeren. Of ja, laat ik het zo zeggen: de meeste mensen die dergelijke evenementen bezoe ken, zijn rond i960 geboren, of in de jaren daarvoor. Niet zelden kijkt een organisator meewarig de zaal in, een beetje bezwaard zelfs, om vervolgens hardop te constate ren dat het moeilijk is om de jeugd te enthousiasmeren voor kunst en cultuur. Bij de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) kampen ze met een soortgelijk probleem: zij pro beren met man en macht jonge ren naar NPO3 te lokken, maar die laten het massaal afweten - de ge middelde leeftijd van de kijker is 44. Daarom werden gisteren nieu we plannen gepresenteerd, waar bij de aandacht komt te liggen op 'televisie op een manier die past bij modern mediagebruik: flexi bel, doorzoekbaar en gefragmen teerd'. Kortom: een trits aan jar gon die verraadt dat ze in Hilver sum de aansluiting bij de jeugd hopeloos hebben gemist. Wat vooral uit de ideeën van de NPO blijkt, is dat de organisatie nog steeds gelooft in een traditionele machtsstructuur, wat in de prak tijk behelst dat programmamakers eerst bij allerlei omroepen en zen dermanagers moeten leuren alvo rens ze daadwerkelijk aan de slag mogen. En wat ook tekenend voor de on macht is: er komt een digitaal plat form voor jongeren die alvast se ries, documentaires en talkshows willen bekijken die nog op televi sie moet worden uitgezonden, maar dan volgens het zogenaamde principe van on demand. De werkelijkheid is natuurlijk dat iedere knappe knop tegen woordig zijn eigen internetshow in elkaar kan zetten, zonder tus senkomst van een omroepbons, die eerst eindeloos wil sparren en delibereren. Zoals de jongeren van tegen woordig geen geduld en concen tratie hebben om anderhalf uur in een boekhandel naar mijn gewich tige teksten te luisteren, kunnen we ook niet van hen verlangen dat ze plotseling naar programma's van oudere mensen gaan kijken. Die tijd komt vanzelf wel, als ze zelf wat rijper worden en andere interesses ontwikkelen. De nieuwe plannen ademen crea tieve armoede uit. Hompelend en strompelend volgt men trends, om veel te laat ergens te arriveren. Als NPO3 bestaansrecht wil be houden, zal de zender anders moe ten worden ingericht, met meer nadruk op inhoud en machtsver deling. Iedere knappe knop kan tegenwoordig zijn eigen internetshow in elkaar zetten DEN HAAG Dierenartsen en vee transporteurs moeten komende dagen in het holst van de nacht hun bed uit. Vanwege de hoge temperaturen treedt een nieuw hitteprotocol voor veevervoer voor het eerst in werking. Vee transporteurs, slachthuizen en de overheid hebben daarin afspraken gemaakt die varkens, runderen, schapen en geiten moeten be schermen tegen uitdroging en hit- testress. De grootste winst voor de die ren is dat ze vroeger op transport kunnen, zegt voorzitter Henk Ble ker van brancheorganisatie Vee Logistiek. „Al om 4 uur 's och tends beginnen de exportkeurin gen, dus hoeven de dieren niet op het heetst van de dag in een veewagen te staan." Zodra de temperatuur boven de 27 graden uitkomt, mogen trans porteurs hun veewagens boven dien minder vol laden. Onderweg moeten ze in de schaduw parke ren. Als de buitentemperatuur bo ven de 35 graden stijgt, geeft de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit voortaan geen vergun ningen meer af voor transporten. De Dierenbescherming is kri tisch over het hitteprotocol. „Var kens lijden bij 25 graden al onder hittestress. Daar komt bij dat de re gels niet gelden voor paarden en pluimvee." r Ahmad al-Faqi al-Mahdi windt er geen doekjes om heen. Hij heeft spijt. Heel erg veel spijt. Dat kan hij niet vaak genoeg be nadrukken voor het Internatio naal Strafhof in Den Haag. „Ik heb spijt van mijn daad en vraag om vergeving." Hij biedt zijn excuses aan. Aan zijn familie, de gemeenschap van Timboektoe, zijn thuisland Mali, de internationale gemeenschap. Aan beheerders van de heilig dommen, die onder zijn verant woordelijkheid in 2012 werden vernield. Hij roept moslims op geen soortgelijke vernielingen aan te richten. „Ze leiden tot niets goeds voor de mensheid." Nooit eerder stond een Mali nees voor het Internationaal Straf hof. Nooit eerder stond daar ie mand primair terecht voor het vernietigen van cultureel erf goed. Nooit eerder ook bekende een verdachte voor het strafhof zo snel en overtuigend schuld. Al-Mahdi was hoofd van de 'moraalpolitie' van de islamti- sche militie Ansar Dine, die de historische stad in Noord-Mali had veroverd. Hij zag toe op de in voering van de sharia, de islamiti sche wetgeving. Onder zijn toe zicht vernielden extremisten met pikhouwelen en schoffels mauso lea en een moskee, en verbrand den duizenden historische manu scripten. De grafmonumenten van middeleeuwse geleerden, die als heiligen werden beschouwd, stonden op de Werelderfgoedlijst van Unesco. De militie beschouw de ze als 'afgoderij'. De aanklagers houden Al-Mah di verantwoordelijk voor het ver nielen van negen mausolea en de 15de eeuwse Sidi Jahja-moskee. Hoofdaanklaagster Fatou Bensou- da noemt het 'een laffe aanval op de waardigheid en identiteit van hele bevolkingsgroepen': „Hij was zich volledig bewust van het belang van de mausolea" Nadat de militie uit Timboektoe werd verdreven, werd Al-Mahdi in 2014 in Niger opgepakt. Hij gaf in maart toe dat hij bij de operaties betrokken was. De aanklagers beroepen zich op de Haagse Conventie voor de Bescherming van Cultuurgoed eren bij Gewapende Conflicten (1954). Daarin staat het toebren gen van schade aan culturele goe deren gelijk aan schade aan het cultureel erfgoed van de gehele mensheid. Ook in het Statuut van Rome (1998) van het straf hof, mede ondertekend door Ma li, wordt de vernietiging van his torische monumenten een oor logsmisdaad genoemd. Toch is kunsthistoricus en erf- goeddeskundige Joris Kila scep tisch over de uitkomst van het proces. „Helaas heeft de man schuld bekend. Daarmee blijven juridische kansen liggen", zegt hij. Kila hoopte dat de zaak zou leiden tot een discussie over de systematische en ideologische Het kenmerkende Italiaanse ge voel voor stijl ontbreekt ditmaal geheel: het roemrijke industriële geslacht Agnelli strijkt neer in de monotone Amsterdamse Bijlmer meer. Adres: een acht etages tel lende flat aan Hoogoorddreef 15, waar onder meer ook American Express Nederland en schoenen- bedrijf ECCO zitten. De beslissing van de directie van EXOR - beurswaarde 12 mil jard euro - om Turijn als officiële vestigingsplaats te verruilen voor de Hollandse polder is dan ook ingegeven door harde pecunia. Via hun meerderheidsbelang van 55 procent in EXOR controleren de Agnelli's hun omvangrijke, sinds 1899 opgebouwde, impe rium. Dat behelst enkele van 's werelds bekendste en meest ge liefde merken: Zoals autobouwer Fiat Chrysler, waarin de Agnelli's een 29 procentsbelang bezitten plus bijna de helft van het stem recht. Ook de fikse belangen in dinsdag 23 augustus 2016 @OzcanAkyol euad Grote foto: man bidt op de plek waar ooit een mausoleum stond in Timboektoe. Boven: een mos kee voor hij vernield werd. Onder: beeld uit een filmpje van de vernielingen, fotosafen un Tonny van der Mee Den Haag Grote multinationals blijven Ne derland verkiezen uit fiscale motieven. Deze keer is het de schatrijke Italiaanse familie Ag nelli die het hoofdkantoor van EXOR, het bedrijf waarin hun belangen in Fiat, Ferrari en Ju- ventus zijn ondergebracht, naar ons land verhuist. David Bremmer Amsterdam John Elkann, kleinzoon van Gianni Agnelli, leidt multinatio nal EXOR. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6