Disco verzet zich tegen drankboete SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Machines duiken weer op in natuurgebied De Prunje De broedeilandjes op Tholen waren gelijk het eerste jaar een groot succes De plevier en kluut kunnen komende lente terecht op nieuwe schelpenbanken en broedeilandjes in vogelparadijs De Prunje bij Moriaanshoofd. De verse rode schelpen knisperen aangenaam onder de zware voet stappen. Maar bij de zuidwester kracht vijf en de dikke druppels die maandagmiddag af en toe uit een zwarte wolk lekken, laat geen plevier of kluut zich zien in het natuurgebied bij Moriaanshoofd. De wind giert door de gaten van de gluurmuur aan de Slikweg. Boswachter Herman Nieuwenhui- ze tuurt door zijn verrekijker de Prunje af. Een plukje ganzen vliegt op. Ver in de verte grazen witte koeien onverstoord verder. Verder lijkt het aangelegde plas- drasparadijs voor watervogels tij delijk verlaten. Schijn bedriegt ook hier, wijst het kundig bos wachteroog op schuilende dieren in het hogere gras verderop. De Prunje maakt deel uit van het duizend hectare grote natuur- - V d.x':. «>,7 .tV sap gebied Plan Tureluur. Het moeras landschap werd tussen 1991 en 2014 aangelegd, ter compensatie 'fsr- 1101 I van verdwenen buitendijkse na tuur door de komst van de storm vloedkering in de Oosterschelde. Maar helemaal klaar is het nooit, weet de boswachter van Staatsbos beheer. En dus duiken er zo nu en dan toch weer graafmachines op om eerder bedachte 'ideale om standigheden' tefmetunen. Van Nieuwenhuize wijst op beide ei landjes links van de gluurmuur. „Die zijn wat minder succesvol dan bedoeld. Los van een paar zil vermeeuwen en wat ganzen blij ven ze verlaten." De kluut en vis- dief moeten er in ieder geval niets van hebben, de boswachter ver moedt omdat de eilandjes te hoog zijn voor een veilig broedsel. Om deze typisch Nederlandse kustvogels toch te binden aan de Schouwse Zuidkust, werd giste ren tegen de Delingsdijk de laatste hand gelegd aan twee nieuwe broedeilandjes. De populatie van de kluut en visdief in Nederland holt volgens de boswachter achter uit, bij gebrek aan geschikte broed- gebieden, die zijn gevrijwaard van de rat, de vos en de recreant. Maar het menselijk ingrijpen heeft ook wel degelijk nut, bewijst de aan leg van vergelijkbare eilandjes bij het Thoolse Strijenham vorig jaar. „Dit eerste broedjaar was het daar gelijk een groot succes. Dus er is zogezegd wel vraag naar." De twee schelpenbanken zijn juist weer aantrekkelijk voor de strand- en bontbekplevier. Het ro de tapijt vormt de overgang tus sen water en gras. De plevier heeft genoeg aan een klein holle tje in het schelpenbed om haar ei tjes te leggen. De kuiltjes die nu nog dwars over de vers aangelegde strook lopen, zijn gemaakt door logge koeienpoten. „Dat kunnen we straks natuurlijk niet hebben", grinnikt Van Nieuwenhuize. „De koeien gaan in het najaar weer op stal en keren pas na het broedsei- zoen (half juli) terug in dit ge bied." De boswachter verwacht dat de eerste broedendende vogels half maart te zien zijn. Met een verre kijker, vanachter de gluurmuur, want de Prunje blijf verder streng verboden voor wandelaars. Op 22 november werden de dis co's bezocht door een controleur van de gemeente. Die zag dat een klant een beker mixdrank doorgaf aan een jongere van onder de acht tien jaar. Dat zou zijn gebeurd in het zicht van barpersoneel. De drie disco's gebruiken arm bandjes om te laten zien of ie mand 18 is en 'gouden bekers' om te tonen dat het niet om fris maar om een mixdrankje gaat. De exploitant verzet zich tegen de boete. Gistermiddag werd hier over een hoorzitting gehouden voor de Bezwarencommissie in het gemeentehuis. Volgens de exploitant wordt in zijn zaken ook frisdrank verkocht in gouden bekers. Dat de controleur heeft gezien dat de beker onder een wodkafles werd gehouden, bewijst volgens hem ook niets. In zijn bars zou den flessen hangen met nepdrank. Die worden gebruikt wanneer per soneel een aangeboden drankje niet wil afslaan. „Dat is sowieso frauduleus en verder volstrekt on houdbaar," reageerde ambtenaar Julius Okma namens het gemeen tebestuur. De controleur is vol gens Okma stevig aan de tand ge voeld door de burgemeester. Hij schreef daarop een gedetailleerd rapport. Okma: „Wij zijn niet ach terlijk. Wij weten ook wel dat we- derverstrekking nooit helemaal uit te sluiten is, maar in dit geval is het in het zicht van het barper soneel gebeurd. De controleur doet ook uitgebreid verslag van het gesprek tussen de 18-minner en de 18-plusser bij de bar." De exploitant was gisteren niet aanwezig bij de hoorzitting. Bij aanvang vroeg zijn advocaat om behandeling achter gesloten deu ren. Toen commissievoorzitter Mau- rits van Belzen dat afwees, zei de jurist dat zijn cliënt dan afzag van de hoorzitting. De exploitant, de jurist en twee personeelsleden ver lieten daarop de zaal. dinsdag 23 augustus 2016 Vogelparadijs langs Schouwse Zuidkust is nooit écht af Marcel Modde Moriaanshoofd V4- Boswachter Herman Nieuwenhuize op de vers aangelegde schelpenbank 1 de plevier bij Moriaanshoofd. foto marieke mandemaker Jonge kluten in het broedgebied, foto wendyjanse, staatsbosbeheer Herman Nieuwenhuize De exploitant van de disco's Club Four, Pinky en De Zoom in Renesse moet 1360 euro boete betalen voor het verstrekken van mixdrank aan een minderjari ge bezoeker. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61