Duidelijkheid is snel geboden Prijs Postcodeloterij valt in Sint Laurens Noodopvang op Marina Beach sluit 2 ZEELAND Lunch DODE GOES VERWARDE MAN De 30-jarige Umaru Sesay overleed zaterdag in Goes toen hij door de politie werd aangehouden nadat hij naakt en schreeuwend over straat had gelopen. Wie was deze man? Commentaar Twaalf jaar na te zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld in zijn vaderland Sierra Leone overleed de dertigjarige Umaru Sesay in Goes. De man liep zaterdagmiddag naakt en schreeuwend over straat en was volgens de politie niet aanspreek baar. Pepperspray werd gebruikt om hem te kunnen arresteren. Daarna werd hij volgens de politie onwel en kwam hij te overlij den. Zoals voorgeschreven onderzoekt de rijksrecherche de feiten. Volgens de ambtsinstructie mag pepperspray gebruikt worden om een persoon aan te houden die zich aan aanhouding tracht te ont trekken. Een agent mag hooguit twee keer een seconde spuiten op een afstand van ten minste één meter. Diezelfde instructie ver biedt het gebruik tegen personen voor 'wie dit gebruik als gevolg van een voor de ambtenaar zichtbare ademhalings- of andere ern stige gezondheidsstoornis onevenredig schadelijk kan zijn'. De ambtsinstructie lijkt duidelijk, maar beslis als agent maar eens in een split second of gebruik van pepperspray 'onevenredig schadelijk' kan zijn voor een volwassen, ogenschijnlijk gezonde man. Umaru Sesay is helaas niet de eerste dode in Nederland die na het gebruik van pepperspray is komen te overlijden. Maar dat wil niet per definitie zeggen dat dit middel ondeugdelijk is. Zonder pepperspray hadden agenten in veel gevallen eerder hun pistool moeten trekken. Uiteindelijk draait het om de vraag of de politie zaterdagmiddag in de Berkenstraat in alle redelijkheid heeft gehandeld. Het is voor zijn nabestaanden te hopen dat er snel duidelijkheid komt over de omstandigheden waaronder de Goesenaar is komen te overlijden. De ambtsinstructie lijkt duidelijk, maar beslis als agent maar eens in een split second „Relatief weinig loten in één straat", zegt een woordvoerder van de Postcodeloterij. „Dat maakt in dit geval weinig uit voor de winnaars, want een lot voor de straatprijs in de winnende postco de levert een vast bedrag op." In principe 12.500 euro, maar omdat alle winnaars in Sint Laurens een 'verdubbelaar' hadden ingezet, wonnen ze 25.000 euro per lot. Twee van hen speelden met twee loten en krijgen dus een bedrag van 50.000 euro op hun rekening. Bij de loterij voor de BMW wa ren de winkansen wel wat groter, omdat deze verdeeld moest wor den onder slechts drie straatprijs winnaars. Een deelnemer met twee loten kreeg de auto erbij. Veel bewoners gre pen naast de prijs, omdat de straat twee postcodes heeft Overigens grepen een heleboel bewoners van de Van Cittersstraat naast de prijzen. De straat heeft namelijk twee postcodes. Aan de kant van de Kerklaan met postco de 4333KZ wonen de winnaars. Aan de andere kant van de split sing met de Singelweg en de Bou- daenlaan is de postcode 4333KX. Almanak De klerk van dat Zierikzeese ad ministratiekantoor had van de it-beheerder een nieuw en schoon toetsenbord gekregen. „Jammer", sprak hij. „Als ik vroeger, toen ik nog rookte, weer eens zonder sigaretten zat hield ik het toetsenbord op zijn kop. Als ik er dan op klopte had ik weer net genoeg tabak voor een shaggie." Toen de andere klerk vertelde dat hij z'n boter hammetjes was vergeten, lag het advies voor de hand: „Ga ef- fe de bureaus langs. Dan klop je zo een lunch bij elkaar." Bibliobus gaat anders rijden Schouws trio verlaat Omloop De Lachende Koe heropent Moriaanshoofd Broedeilandjes voor plevier en kluut De politieauto's en de ambulance in de Ber kenstraat zag ik toen ik van de supermarkt naar huis fietste. Umaru was er nier toen ik thuis kwam. Even later kwam de politie aan de deur. Of Umaru Sesay hier woonde? Toen vertelden ze dat hij dood was. Ik was zo verbaasd." Ibrahim Turay woont in de Goe- se Beukenstraat. Hij kende de 30-jarige Sesay al van jongs af aan uit Bo Town, de een na grootste stad in Sierra Leone. Ibrahim ont vluchtte in 2001 als jongen het West-Afrikaanse land vanwege de burgeroorlog. Een paar jaar later volgde Sesay. „Hij kwam terecht in het AZC in Middelburg. Hij nam toen contact met mij op." Turay is zwaar aangeslagen door de dood van zijn huisgenoot. Sesay belde hem regelmatig voor dat hij naar Goes kwam. Turay vond werk bij Bison en de woning aan de Beukenstraat in Goes- Zuid. Maar met zijn vriend Sesay ging her minder voorspoedig. Sesay had psychische problemen. Hij woonde in Numansdorp, weet Hiray. Volgens de gemeente Crom- strijen was hij daar ingeschreven sinds januari 2009. Turay: „Daar is het ook een keer gebeurd. Hij heeft er ook zonder kleren rondgelopen, maar toen heeft de politie hem naar de psy chiatrische hulpverlening ge bracht." Het leek daarna met Sesays gees telijke gezondheid weer beter te gaan. „Hij kreeg in 2014 zijn Ne derlandse paspoort. Hij was zo blij." Volgens Turay kampte Sesay in Numansdorp met huurachter stand. Hij vroeg daarom aan Turay of hij niet tijdelijk bij hem in Goes kon intrekken. Eind juni kwam Sesay naar Goes. „Hij was veel dikker gewor den, maar verder leek het goed te De noodopvang van asielzoekers op Marina Beach in de Braakman bij Hoek gaat op 1 december dicht. Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) bouwt de opvang de komende maanden af. Onder de (nu nog) 298 asielzoekers zijn er 100 statushouder, die in Neder land een woning kunnen betrek ken. De overige vluchtelingen wor den ondergebracht in reguliere asielzoekerscentra in het land. Het COA constateerde al een tijdje dat de vluchtelingenstroom naar Nederland sterk verminder de. Daarop werd besloten een vijf tiental noodopvangcentra op kor te termijn te sluiten. Ook Marina Beach is daarbij. Het contract van het COA met de gemeente Terneu- zen - tot 1 december - wordt wel netjes uitgediend. Mocht zich voor die tijd een nieuwe stroom vluchtelingen (bij voorbeeld uit Turkije) aandienen dan is Marina Beach nog beschik baar. De bewoners en andere be trokkenen zijn inmiddels geïnfor meerd over de aflopende opvang. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen informeerde gisteravond de fractievoorzitters in de gemeen teraad. dinsdag 23 augustus 2016 li Dat er iemand met een gouden enveloppe aan de deur staat, is de droom van iedere postcodelo terijdeelnemer. Het overkwam drie bewoners van de Van Cit- tersstraat in Sint Laurens. Ze wonnen in totaal 125.000 euro en een splinternieuwe BMW. Elodie Kint Sint Laurens Tip? redactie@pzc.nl SIRJANSLAND In de route van de Biblioser- vicebus in Sirjansland, Oos- terland en Ouwerkerk wor den vanaf 1 september wijzi gingen doorgevoerd. De herziening komt door het sluiten van de basis scholen in Sirjansland en Ouwerkerk. Een toelichting en het nieu we rooster zijn te vinden op de website: www.bibliothee- koosterschelde.nl. OUDDORP Renessenaar Miquel Linde man (foto) en JP Westhoe- ve en Alex van Mourik uit Zierikzee hebben zater dagnacht de Omloop van Goeree niet uitgelopen. „Na een rust voor het prikken van een blaar, ging ik door mijn knie", zegt Lindeman. „JP had daar ook last van en Alex was al ziek aan de start." De drie stopten sa men om 3.30 uur. J. A. Kom mer uit Zierikzee liep de 110 kilometer lange tocht uit. GOES Steakhouse De Lachende Koe aan de Beestenmarkt in Goes heropent per 1 sep tember de deuren. Mirjam Oreel uit Vlissingen is de nieuwe exploitant/gastvrouw. Het populaire restaurant, dat 25 jaar bestaat, werd af gelopen voorjaar failliet ver klaard. Volgens de curator was teruglopende omzet de oorzaak. Nu komt er dus een doorstart, onder dezelf de naam en formule. In natuurgebied De Prunje bij Moriaanshoofd zijn nieu we broedeilandjes en schel- penbanken aangelegd. De maatregel moet de sterke af name van de plevier en kluut langs de Nederlandse kust helpen remmen. Het eerste broedsel wordt volgend jaar verwacht. Vlnr: De woning aan de Beukenstraat waar Umaru Sesay woonde, het parkje waar hij zich uitkleedde en de Berkenstraat waar hij werd overmeesterd, foto's marcelle davidse 'Umaru leek Theo Giele Wout Bareman Braakman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59