'Een man zonder rijbewijs daalt direct in mijn achting' 7 Rijbewijsloos Een man zonder rijbewijs, telt die mee? Heus wel, zegt Jeroen de Valk die liftend en fietsend door het leven gaat. Echt niet, meent Anniek van den Brand. Zij vindt: een echte man rijdt auto. naar Italië brengt: ga maar lekker zitten, meisje. Toen die vriendin ver telde hoe ze zichzelf in ba rensnood naar het zieken huis had gereden, daalde mijn achting voor haar rij- bewijsloze echtgenoot voor goed. Niet als mens, wel als man. Een ridder op een wit paard hoeft hij niet meer te zijn, maar een béétje auto rijden moet een man na tuurlijk wel kunnen. Welke vrouw wil op weg Een ridder op een wit paard hoeft hij niet te zijn, maar een béétje autorijden moet een man wel kunnen met een kerel die niet weet hoe hij vooruit moet ko men? Maar met een rijbewijs al leen is de zaak niet beklon ken. Wat te denken van de brave borst die vlak voor de bebouwde kom vol in de remmen gaat? Mannen die bekeuringen vrezen, zijn al leen leuk voor vrouwen die inzetten op een risicoloos leven. Jongensgedoe Met duivelse snelheid de snelweg te lijf gaan, met gie rende banden optrekken bij een verkeerslicht, bumper- kleven en rotondes via het midden nemen: het is jon gensgedoe waarmee je vrouwen evenmin moet vermoeien. Terug naar de allereerste man in mijn leven. Het woordeloze onderweg zijn in mijn vaders auto blijft een van de mooiste sensa ties uit mijn leven. Ik hou van de man die mijn heimwee naar die tijd weet op te heffen. Voor wie ergens arriveren ook altijd een moment is van onuitgesproken teleur stelling. Een man zon der rijbewijs is geen echte man. In het Brabant van de jaren ze ventig, waar de streekbus menig dorp oversloeg en de vrijwilligers op de buurtbus te bejaard waren om zich aan de dienstregeling te houden, werd die stelling volop ge leefd - met mijn vader voorop. Zelden trof ik hem in een betere stemming dan achter het stuur. Vrolijk, noncha lant maar trefzeker stuurde hij de auto over de smalle landweggetjes. Ik hoor hem nog zachtjes meeneuriën met de autoradio terwijl hij met één hand een caballero uit het roestbruine pakje schudde. Tabakslucht mengde zich met de geur van pas gemaaid gras. De autorit kon me niet lang ge noeg duren. Nog altijd komt het niet bij me op een leuke man te vragen of hij kan autorijden. Zoals ik ook niet vraag of hij zijn eigen geld verdient; er zijn kwaliteiten die voor zich spreken. Ik dacht dan ook dat ik hem niet goed verstond, toen de echtgenoot van een vriendin vertelde dat het hem nooit was gelukt een rijbewijs te bemachtigen. Ik lachte hartelijk om zijn anekdotes over onmogelijke rijinstructeurs en ongenees lijke examenvrees. Intussen vroeg ik me af hoe lang ik het zou uit houden met een man die nooit met een wijds gebaar het por tier opengooit om je onver wacht mee te nemen naar een Antwerps restaurant, die uit de achterbak een doos mooie wijn te voor schijn tovert en je na een jaar hard werken dinsdag 23 augustus 2016 GO Blekerseiland Man zonder rijbewijs? Daar knap je op af 44 Anniek van den Brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52